Головна Цікаво Шум – смертельна зброя

Шум – смертельна зброя

664
0

Людина живе у світі звуків від самого народження і впродовж всього свого життя. 5-10% інформації про навколишнє середовище вона отримує завдяки органам слуху. Шумове забруднення завжди вважалося менш небезпечною формою, аніж інші види екологічного забруднення, а люди практично не задумуються про те, як шум впливає на їх здоров’я.

А яке визначення Ви можете дати слову «шум»? Чи Ви компетентні, як шум впливає на організм людини?

Шум – це неритмічне звукоутворення, безладна мішанина звуків. Вам відомо, що нормальне людське вухо чує звуки від 25 дБ (децибел), а звичайний побутовий шум у середньому близько 70 дБ ніякої небезпеки для людини не представляє. Але вищі показники призводять до незворотніх наслідків!

Шум підступний, його шкідливий вплив на організм здійснюється непомітно. Організм людини практично беззахисний проти дії шуму. Підвищений рівень шуму створює в людей стан тривоги, а звідси – інфаркти й інсульти. Органи чуття людини сприймають звуки навколо навіть тоді, коли людина спить. Потім баланс гормонів в організмі порушується, що своєю чергою примушує працювати з напругою багато органів. Шум негативно впливає на різні системи організму: серцево-судинну, нервову, порушує сон, увагу, провокує роздратованість, спричиняє депресію, неспокій, може впливати на дихання і травну систему.

«Надмірний вуличний шум, — пише французький соціолог Ф. Сен-Марк, — є причиною 80 % мігреней, 52 % розладів пам’яті». У Великобританії кожен четвертий чоловік і кожна третя жінка страждають неврозами через шум.

Фізико-біохімічна адаптація до шуму неможлива!

Я ставила собі за мету виявити ступінь шумового забруднення у своєму місті і ознайомити мешканців із цією інформацією. І ось які результати я отримала і надала пропозиції щодо вирішення цієї проблеми.

Перевищення нормативних показників зафіксовано майже на всіх ділянках, де проводилися заміри рівнів шуму (вул. Львівська, площа Є. Коновальця, площа Вічева). Найбільш несприятливими щодо шумової ситуації виявилися вул. Львівська та площа Є. Коновальця (особливо в суботу, шум досягає 85 дБ). Найменші рівні зафіксовано на площі Вічевій, що є частково пішохідною зоною.

Аналіз екологічної проблеми шумового забруднення у м. Жовкві дав змогу окреслити  коло найбільш актуальних проблем, які потребують розв’язання:

— надмірне автотранспортне навантаження на вулицях міста, що є основним джерелом шумового забруднення;

— неправильне проектування житлових будинків, що розміщені біля автодоріг;

— розташування автостанції, продуктових і промислових ринків у центрі міста призводить до збільшення шумового навантаження;

— неефективна система  озеленення не покращує екологічну ситуацію міста;

— низька екологічна культура населення.

 Ефективним заходом боротьби з шумом у містах є озеленення. Дерева, які посаджені близько одне від одного, оточені густими кущами, значно знижують рівень техногенного шуму і покращують міське середовище.

Пропозиції  для міста Жовкви:

— налагодити інформацію екологічного світу дітей та молоді;

— провести екологічні навчальні семінари для вчителів і керівників екологічних гуртків; залучати до прикладної природоохоронної діяль-ності на території міста і околиць; проводити регулярні заходи, конкурси і заохочення школярів у сфері екології і збереження довкілля;

— насадження таких порід як: клен, тополя, липа, акація, ялина, що є ефективним заходом боротьби з шумом у містах;

— проводити 1 – 2 рази на рік міські толоки і щорічний екологічний фестиваль у місті, відзначаючи кращі території, сквери, садиби і активних громадян;

— видати пам’ятку для мешканців з благоустрою і отримання міських територій та збереження екологічної чистоти довкілля.

Отже, з шумом необхідно боротися як на виробництві, так і в побуті. Уміння дотримуватися тиші – показник культури людини і її доброзичливого ставлення до навколишніх. Тиша потрібна людям так само, як сонце і повітря.

Тому хочу звернути увагу міського голови, керівництва РДА, депутатського корпусу міста та району на вжитя дієвих заходів щодо вирішення даної екологічної проблеми!

Деякі поради щодо зменшення шуму в квартирі міського будинку: 

— відрегулюйте у найбільш сприятливому для вас режимі гучність дзвоника вхідних дверей та телефону;

— для звукоізоляції стін використовуйте гіпсокартонні плити (їх закріплюють під шпалерами) або спеціальні прокладки з натуральної пробки під лінолеум, килимове покриття або паркет;

— щоб двері не скрипіли, змажте їх машинним маслом, щоб не стукали, прибийте до косяка смужку тонкої гуми;

— привчайте домочадців щільніше прикривати двері в свої кімнати, не вмикати телевізор і магнітофон на повну гучність

Мар’яна  МИХАЛЕЦЬ, учениця 11-го класу Жовківської ЗОШ № 1.