Головна Соціальне життя Громади, об’єднуйтесь!

Громади, об’єднуйтесь!

394
0

Внаслідок об’єднання, громади отримають суттєво більше функцій та відповідальностей, у підпорядкування перейдуть заклади освіти, культури, спорту, територіальні центри соцзабезпечення, первинної медичної допомоги та залишать за собою право загальних видатків – благоустрій, комунальна сфера, муніципальна міліція тощо. До надходжень додасться 60 % ПДФО, що позитивно вплине на дохідну частину  бюджету об’єднаної громади.  Така ситуація сформує визначальний вплив ОМС на громаду, оскільки перша керуватиме ключовими установами на своїй території, а податкова система сформує мотивацію для наповнення бюджету, бо значна частина коштів «осідатиме на місцях».

Бюджет об’єднаної громади  перейде на прямі відносини із держбюджетом (до того це відбувалось з районом та областю). Тому перший отримуватиме базову дотацію, за умови якщо доходи не перекриватимуть видатків громади. І, що найважливіше, громади отримуватимуть освітню та медичну цільові субвенції для забезпечення профільних установ та програм; субвенції для соціальних та інвестиційних програм та інші. Незважаючи на можливі економії цих субвенцій, вони не можуть бути розділені на інші галузі, тому вони виключно реалізовуватимуться для своїх чітко визначених статей видатків.

Необхідно врахувати реверсну дотацію, що пояснює повернення коштів (вилучення) до держбюджету за умови перевиконання доходів до бюджету громад. Ця ситуація створює ефект «під одну лінійку», оскільки вирівнюватиме розвиток громад у цілому по Україні, до того ж «багаті» громади не зацікавлені в об’єднанні з «бідними», оскільки перші «ділитимуться» своїми надходженнями.

Проблему, котру необхідно вирішити — казначейське обслуговування місцевих бюджетів. Потрібно дозволити радам обслуговувати свої рахунки у банківській системі, яка мотивуватиме ради дешевими кредитами. Сьогодні всі надходження перераховують на єдиний загальноукраїнський казначейський рахунок, «особливості» якого здійснюють значні затримки у виплаті фінансових зобов’язань ОМС. 

Важливо передбачити можливий процедурний колапс — створити спрощений варіант зміни первинної документації (будинкової книги, паспортних даних тощо) жителів громад, що об’єднуються.

В об’єднаній громаді також впроваджується інститут старости, що представлятиме інтереси села у виконкомі громади, але адміністративний центр не матиме цієї посади. Також староста надає підтримку щодо комунікації мешканців із ОМС та виконує інші функції, передбачені в Положенні, яке затверджується місцевою радою.

Частина працівників апаратів місцевих рад та установ потенційно потраплять під скорочення. Тому необхідно передбачити трансфер кадрів на інше місце праці, зокрема апарат ради громади має бути значно розширений, або ж варто закласти одноразову фінансову компенсацію за вивільнення бюджетної одиниці.

Замість висновків

Процес реформування місцевого самоврядування ще не набрав обертів і спершу вимагає ухвалення  нових законів та змін до вже існуючих. Реалізація добровільного етапу реформи можлива лише при широкій активності усіх середовищ та її учасників, починаючи від уряду і закінчуючи пересічним українцем. Тому найкраще його починати зараз, оскільки є припущення щодо  варіантів «об’єднання» зверху. Останній метод є неприйнятний і порушує закон, оскільки він не відповідає змісту регіональної політики, але застосування окремих «непрямих» адміністративних та фінансових кроків до ОМС, може спричинити їх швидке об’єднання. 

Проведення «пафосних» форумів місцевого самоврядування, зустрічей експертів — результатів не дасть, необхідно «іти в люди» — тобто  проводити широку інформаційну кампанію щодо реформи. Поза тим  варто очікувати нових викликів, оскільки об’єднання вимагатиме все більшої мобілізації ресурсів, раціональних управлінських рішень, прагматичного мислення, відповідальності. Важливо не відкладати з реалізацією цієї реформи, бо зараз маємо відповідний час для змін, в іншому випадку — стагнація забезпечена.

Роман БРЕЗІЦЬКИЙ.