У місті Львові, в центральному державному історичному архіві, 17 листопада відбулися урочистості з нагоди відзначення 125-річчя еміграції українців до Канади (цьогоріч святкують на державному рівні), в яких взяли участь: заступник голови ЛОДА, керівник апарату ЛОДА Маріанна Вільшинська, Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні Роман Ващук, Почесний консул Канади у Львові Оксана Винницька, директор департаменту з питань культури, національності та релігії Христина Береговська, директор ЦДІАЛ Діана Пельц, ректор Львівського національного аграрного університету Володимир Снітинський, ректор університету «Львівський Ставропігіон» Ярослав Кміт, голова ГР при Самбірській міській раді Тарас Тершовчин. Найбільш чисельно були представлені Ставропігійське Братство (університет "Львівський Ставропігіон"), ГО «Центр сприяння і розвитку програм та проектів ЮНЕСКО у Львівській області». Зібралася еліта міста Львова – письменники, митці, вчені, викладачі, громадські діячі. Перед початком заходу звучала класична музика у виконанні струнного ансамблю філармонії. Голова оргкомітету, голова ЛОДА Олег Синютка напередодні цієї конференції прийняв Надзвичайного і Повноважного Посла Канади в Україні Романа Ващука, вибачився, що не зможе бути на заході (у цей же час у сесійній залі ЛОР відбувалася спільна нарада керівників підрозділів ЛОДА, членів ГР при ЛОДА і представників громадських рад міст і районів області). Народний депутат України Володимир Парасюк, що активно долучився до організації заходу, не зміг бути на ньому через роботу на сесії Верховної Ради України, проте скерував своїх помічників Ольгу Калітовську і Назара Расяка.
Відкрила урочистості заступник голови ЛОДА, керівник апарату ЛОДА Маріанна Вільшинська. Вона наголосила на важливості знання історії рідного краю. Після неї виступив Надзвичайний і Повноважений посол Канади в Україні Роман Ващук. Він вказав на необхідність поглиблення співпраці між Україною і Канадою. Директор ЦДІАЛ Діана Пельц показала цікаву виставку історичних документів, які стосуються еміграції українців до Канади, а науковий співро-бітник цього закладу Марія Мицан розповіла про умови еміграції. Опісля відбулася презентація книжки «Йосип Олеськів. Життя і діяльність», співавтором і упорядником якої є Зіновій Яворівський. Він розказав про життя і діяльність новоскварявця Йосипа Олеськіва як батька української еміграції до Канади. Надалі слово взяв співавтор книжки, професор Львівського національного університету ім. Івана Франка Степан Качараба. Він повідомив про цікаву знахідку — щоденник Івана Дорундяка, в якому описана поїздка Йосипа Олеськіва у 1895 році до Канади з метою вивчення кліматичних і соціальних умов еміграції українців до цієї країни. Співавтор книжки Василь Кучерук у своєму виступі наголосив на причинах і обставинах еміграції українців.
Модератор Ярослав Кміт повідомив, що співавтор книги, відомий письменник, дослідник творчості Івана Франка, директор Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка Роман Горак надав багато цін-них матеріалів до книги, але не зміг бути на цій презентації.
Слово взяв історик Іван Сварник, зазначивши, що укаїнські емігранти до Канади зробили великий внесок у розвиток цієї країни.
Ректор Львівського національного аграрного університету Володимир Снітинський зазначив, що доктор Йосип Олеськів в свій час викладав у Львівському національному аграрному університеті у м. Дублянах. Виступаючи, соліст Львівської опери Іван Нагірний вказав на те що, еміграція до Канади є актуальною й сьогодні, і що потрібно зробити все можливе, аби молодь залишалася на Батьківщині.
На завершення Зіновій Яворівський зачитав резолюцію, в якій йшлося про шляхи поглиблення українсько-канадської співпраці, і подякував усім, особливо Надзвичайному і Повноваженому послу Канади в Україні Роману Ващуку, чия участь підняла заходи на високий рівень.
Так новоскварявець Йосип Олеськів, який відійшов у кращі світи 113 років тому, повернувся у життя, аби сказати, що людина, яка зробила багато добра для інших, не помирає, а живе вічно, навчаючи так чинити усіх.
Він повертається, щоб нагадати українцям, розкиданим по світах, бути разом і в радості, і в горі, і в мирний час, і в час війни. Українці, єднаймося!
Зіновій Яворівський,
Тарас Яворівський.