Головна Освіта У Львові відбувся семінар, присвячений модернізації професійно-технічної освіти

У Львові відбувся семінар, присвячений модернізації професійно-технічної освіти

34
0

Під час заходу експерти з усієї України та міжнародні партнери обговорювали виклики і рішення для покращення якості освіти й адаптації до сучасного ринку праці.

Напередодні, 20 серпня, у Львові розпочався дводенний семінар під назвою «Зміст професійної освіти: виклики, втрати, підходи до подолання». Організаторами виступили Міністерство освіти і науки України (директорат професійної освіти) та міжнародна неурядова організація «Finn Church Aid».

Серед учасників семінару були керівники закладів професійно-технічної освіти з усієї України, голови регіональних рад директорів профтеху, фахівці науково-методичних центрів професійно-технічної освіти. Модератором заходу стала генеральна директорка директорату професійної освіти Міністерства освіти і науки України Ірина Шумік.

«Як побудовані найкращі заклади професійно-технічної освіти, як вони проходять шлях модернізації і як можна використати їхній досвід під час створення нових навчально-практичних центрів та оновлення майстерень, а також загалом для модернізації освітньої простору», – зазначила Ірина Шумік, окреслюючи тематику семінару.

Також вона наголосила, що йтиметься і про досвід Фінляндії, де професійна освіта одна з найкращих у світі, про що свідчать результати численних досліджень, проведених РISA.

Зі вступним словом до учасників семінару звернувся заступник міністра освіти і науки Дмитро Завгородній. Насамперед він подякував фінським партнерам за те, що завдяки їм представники професійної освіти України мають можливість отримувати нові знання, обмінюватись досвідом, ознайомитись із закладами освіти в різних областях,  переймати найкращі практики.

Дмитро Завгородній наголосив: «Для нас дуже важливо, щоб разом із кроками, спрямованими на оновлення інфраструктури та обладнання, гарантування безпеки і якості дистанційного навчання, ми паралельно працювали б і над модернізацією змісту освіти і методів викладання. Саме цьому і присвячений цей семінар, і саме це є найголовнішим: щоб професійна освіта  відповідала ринку праці і потребам виробництв».

Тим часом заступник голови Львівської ОВА Олександр Кулепін зазначив, що сьогодні у професійній освіті є всі передумови для впровадження якісних методик.

«Перед семінаром ми обговорювали новий напрямок, який запускаємо в одному з профтехів Львівщини. І виникло питання: що ми маємо викладати і за якою методикою. Зазначу, що над цими питаннями зараз працюють фахівці, які готові все зробити для того, щоб, по-перше, в професійній освіті ми мали сучасні професії та дисципліни, а по-друге, щоб була інноваційна методика і щоб в цифрову епоху фотосправу не викладали за методичками, де розповідається про фотоплівку»,  – розповів Олександр Кулепін.

Він також щиро подякував «Finn Church Aid» за підтримку розвитку профтеху в Україні.

Натомість прес-менеджер МО «Finn Church Aid» Ірина Кудіна зауважила: «Заклади профтехосвіти цікаві нам тим, що вони можуть заробляти власні кошти. Тому основний акцент нашої допомоги полягає у створенні майстерень і забезпеченні їх сучасним обладнанням. Але в цих майстернях мають працювати кваліфіковані працівники, тому важливо розуміти чого і як навчають в профтехосвіті».

За її словами, це вже третій навчальний семінар, організований спільно з Міносвіти у рамках проєкту з відновлення професійного навчання у Чернігівській області, де, власне, ця міжнародна організація і розпочала свою діяльність в Україні.

Директор департаменту освіти і науки Львівської ОВА Олег Паска наголосив, що такі семінари є дуже потрібні, це добра нагода провести ревізію того, що міністерству спільно з департаментами вдалось зробити у справі розвитку професійно-технічної освіти і визначити стратегічні завдання на наступний рік: «Дуже символічно, що таке зібрання відбувається за підтримки фінських партнерів, де профтехосвіта справді на високому рівні. По-друге, семінар проходить напередодні старту нового навчального року, що дозволяє говорити про своєрідну всеукраїнську серпневу конференцію в профтехосвіті».

Також Олег Паска додав: «Якщо вести мову про стратегічні цілі для профтехосвіти Львівщини, то це запровадження нових професій, відкриття нових навчально-практичних центрів і у підсумку – збільшення числа учнів у системі профтехосвіти, щоб після війни у нас були спеціалісти для відбудови нашої країни та економіки».

Що ж до викликів, які стоять перед професійною освітою України, генеральна директорка директорату професійної освіти Міністерства освіти і науки України зазначила:

«Найголовніший виклик, який ми сьогодні маємо, – це старт нового навчального року, формування безпечного навчального середовища для наших здобувачів освіти, збереження кадрового складу і, безумовно, якість професійної освіти.

Складно в умовах обмежених ресурсів цього всього досягти, але ми маємо прекрасних партнерів, зокрема, це неурядова організація «Finn Church Aid». Серед іншого, вони підтримують Міністерство науки у відновленні освітнього процесу. Йдеться про відбудову пошкоджених внаслідок війни закладів професійної освіти. Це ремонт майстерень, гуртожитків, укриттів, закупівля обладнання.

Крім того, ми ще працюємо над тим, щоб навчання  у закладах професійної освіти було цікавішим і змістовнішим, а це означає оновлення освітніх програм.  Власне, у Фінляндії є прекрасний досвід гнучкої побудови освітнього процесу. Це дуже для нас важливо. Адже нині у нас хтось виїхав за кордон, хтось не доїхав додому, у когось домашні клопоти і з цього погляду формування таких гнучких програм для нас було б дуже корисним».

Щодо стану профтехосвіти на Львівщині Ірина Шумік зазначила, що Львівська область є однією з областей, яка досить багато фінансових ресурсів інвестує в розвиток професійної освіти: «На сьогодні ми говоримо, що тут одні з найкращих закладів професійної освіти, водночас в регіоні найбільша кількість здобувачів такої освіти в Україні, що теж своєрідний виклик для прикордонної області з погляду на міграційні процеси.

Приємно дивує і те, що з’являються нові професії. Це оператори безпілотних літальних апаратів, а ще зовсім нова професія, над якою ми тепер працюємо – риштувальник. Також ми мали зустріч з представниками львівського ІТ-кластера щодо запровадження у системі профтехосвіти ІТ-професій. Тому, як на мене, небайдужість  і бажання відповідати сучасним вимогам ринку праці – це і є той досвід, за яким ми приїхали на Львівщину».

Зазначимо, що відеозапис семінару буде доступний на офіційному YouTube-каналі Міносвіти.

Довідково.

Неурядова міжнародна організація «Finn Church Aid» створена у 1947 році після того, як росія напала на Фінляндію. Сьогодні вона спеціалізується на наданні гуманітарної допомоги у сфері освіти.