Виготовлення скульптур з металу вимагає використання мідних і алюмінієвих сплавів, а також чистих важких металів, наприклад, цинку або олова. Вибір на користь цих матеріалів обгрунтований оптимальними для обробки характеристиками, до яких відносяться:
плинність;
усадка;
ізоляція.
Потрібні параметри сплав набуває в процесі механічної і термічної обробки і змінюються в фіксованому діапазоні в залежності від процентного співвідношення металів в ньому. Наприклад, 5% олова в бронзі, означають, що матеріал буде пластичний і податливий для ковки. Якщо збільшити кількість такої добавки до 27%, то складність обробки збільшиться в кілька разів, за рахунок підвищення твердості і крихкості, а ще більша концентрація призведе до того, що сплав перетвориться в так звану білу бронзу, зовні схожу на срібло. Також мідь з’єднують з цинком, для того щоб отримати латунь – сплав який просто різати, і паяти незалежно від типу припою. Крім цих двох матеріалів, скульптура ціна, якої буде залежати також і від цього фактора, не менше часто виготовляється з:
силуміну – алюмінієво-кремнієвого сплаву, з оптимальними характеристиками для лиття;
цинкового сплаву з незначними добавками міді і алюмінію – для виробів з виразною деталізацією;
чавуну – вуглецевого заліза, крихкого і більше чинить опір зміні форми при куванні, але скульптури їх нього вражають нестандартним зовнішнім виглядом і чіткими акцентами.
На щастя для тих, кого приваблює металева скульптура – Харків, місто майстра якого постійно знаходяться в пошуку нових, оригінальних рішень, тому завжди є можливість не просто втілити в життя свою мрію, а й стати власником єдиного в своєму роді твори мистецтва.
Скульптура з металу – як створюється художнє лиття
Як і у випадку зі скульптурою з будь-якого іншого матеріалу, перший крок при виготовленні металевої фігури – створення ескізу і моделі майбутнього вироби з гіпсу, глини або пластика. Другий етап – створення форми, в яку бет заливатися розплавлений метал. Для цього зазвичай використовують спеціальну «землю» з глини і піску в пропорціях 1/3. Не менш часто використовують технологію виготовлення по виплавлюваних моделях, що дозволяє добитися високої деталізації і полімерні прес-форми. Останній етап – нанесення на статую захисного покриття. До цього проводиться механічне і хімічне очищення, знежирення, відбілювання і лакування.
Якщо скульптура масивна або деталізована, і в ній передбачені ковані елементи, вони відливаються і проходять обробку окремо, після чого збираються в цільну композицію.