Головна Цікаво Термальні води на Жовківщині : міф чи реальність?

Термальні води на Жовківщині : міф чи реальність?

2239
0

У першу неділю квітня професійне свято відзначають геологи. Так як на Жовківщині немає представників геологорозвідувальної галузі,  ми звернулися у ДП «Західукргеологія»,  що у м. Львові з проханням розповісти про надра нашого району і підтвердити чи спростувати інформацію про наявність термальних вод на території нашого району.

ДП «Західукргеологія» є провідним підприємством геологорозвідувальної галузі в західних областях України. З 2001 року ДП «Західукргеологія» увійшло до складу НАК «Надра України». Підприємством відкрито,  розвідано і продовжується розвідка понад 1300 родовищ корисних копалин, з них: нафти  – 20, газоконденсату — 12, газу —37,  шахтних полів камяного вугілля —  26, бурого вугілля,  золота,  поліметалів, 8 родовищ калійних солей, сировини для виробництва будівельних матеріалів у всіх західних областях, родовищ прісних підземних вод — 119, мінеральних вод  — 51, 2 родовища термальних вод та інші корисні копалини.

До складу ДП «Західукргеологія» входить 5 відокремлених підрозділів:  Стрийська, Калуська, Самбірська нафтогазорозвідувальні, а також Львівська і Закарпатська геологорозвідувальні експедиції, які виконують пошукові, геологорозвідувальні роботи на тверді корисні копалини, прісні і мінеральні води, регіональні геологозйомочні роботи,  геологоекологічні дослідження на теренах Львівської,  ІваноФранківської, Чернівецької, Тернопільської та Закарпатської областей. ДП «Західукргеологія» володіє банком унікальної геологічної інформації  і сучасною технологією її обробки.

Про термальні води на  Жовківщині розповіла Світлана Сокоренко – начальник відділу гідрогеології. Вона підтвердила інформацію про знайдені біля м. Жовкви напірні сірководневі води з температурою на поверхні 30-39 градусів, є джерела мінеральних вод. Так як термальні води знаходяться на приватній земельній ділянці, більше про їх дослідження і хімічний склад нам не розповіли. Проте, однозначно відомо, що їх освоєння з метою реабілітаційно-лікувальних властивостей має велику перспективу для нашого міста і району вцілому.

Термальні води (від грецького Therm – жар, тепло) — підземні води, що мають температуру 20 С і вище. Лікувальні властивості термальних вод застосовували ще в часи Римської імперії,  адже велика кількість громадських купалень розміщувалася саме на таких джерелах.  І набагато раніше перед тим, як вчені почали вивчати склад термальних вод,  було помічено, що вода конкретного джерела допомагає в лікуванні певних хвороб.  Термальні мінеральні джерела умовно поділяють на теплі (20-370 С), гарячі  (37-500 С) і дуже гарячі  (50-1000 С). Будь-який вид термальних вод має позитивний вплив на самопочуття людини,  але ефект лікувальний,  якщо джерело містить натрій, бром, йод, криптон, кальцій,  магній, хлор, вольфрам та інші мінеральні та біологічно активні речовини.

 У земній корі існує рухливий, надзвичайно теплоємний енергоносійвода, що насичує всі породи осадового чохла. Розігріті до високих температур породи нагрівають воду. Рідка вода існує тільки до глибини 10-15 кілометрів, нижче при температурі близько 700 градусів вода перебуває винятково у газоподібному стані. На глибині 50-60 кілометрів, при тиску близько 30 тисяч атмосфер, зникає межа фазовості, тобто водяна пара набуває таку саму густину, що і рідка вода.

Територіально в Україні термальні води локалізовані у Криму і на Закарпатті (нині тут виділяють три осередки , а саме: м.  Берегово, с.  Велятино, с. Косино). Кожне з цих джерел має свій хімічний склад і використовується для лікування окремих захворювань. Тепер, як стало відомо, за інформацією геологів на термальні води багата і Жовківщина.

Ми зустрілися із власником земельної ділянки, на території якої розвідані термальні води. Допоки вирішується питання їх освоєння, пошуку інвесторів, його імя поки що не називаємо. Але про дуже корисні властивості термоводи, проби якої було досліджено у спеціалізованому інституті, єдиному в Україні, він розповів для читачів газети.

У 1989 році поблизу Жовкви проводилась геологорозвідка для визначення  підземних кастрових ємкостей для закачування відпрацьованих шахтних вод (потрібні були великі глибини, більше 800 м). Пробурили багато свердловин,  але в 5 з них була вода.  У цей час випадково натрапили на родовище термальної води.  По завершенні буріння і випробування гідрогеології свердловина була законсервована і ніколи не експлуатувалася.

За словами власника земельної ділянки, довелось пройти нелегкий шлях дослідження хімічного складу води в Одесі,  в єдиному в Україні спеціалізованому інституті. Отже, за результатами фізикохімічних досліджень водабромна сірководнева сульфатнохлоридна натрієва з високою мінералізацією. У мінеральній воді свердловини виявлено вміст біологічно активного компонента брому в концентрації,  яка перевищує бальнеологічну норму (39,84 мг/дм при  нормі 25,0 бальнеологічної мг/дм), таким чином вода є бромною. У воді також виявлено значний вміст цінного в бальнеологічному відношенні сірководню (33,19 мг/дм3). Мінімальними концентраціями цього компонента для віднесення вод до сірководневих лікувальних є 10 мг/дм3. Тобто за сукупністю цих показників вода є унікальною. Вміст санітарно-хімічних показників, нормативних компонентів і з’єднань у воді не перевищує граничної допустимої концентрації для мінеральних лікувальних вод.

Після проведення повного комплексу робіт відповідно до «Порядку здійснення медикобіологічної оцінки якості та цінності природних лікувальних ресурсів, визначення методів  їх використання» (затверджено МОЗ України наказом від 02.06.2003  р. за №  243), мінеральна вода свердловини має велику перспективу використання для зовнішнього застосування при  бальнеологічному лікуванні, а також і для внутрішнього застосування після її розбавлення прісною водою. До речі, подібні термальні води використовуються в басейнах на курортах:  Італії,  Німеччини (відомий курорт Baden-Baden) Австрії,  Угорщини,  Франції,  Чехії (Karlovy Vary).

Зараз власник земельної ділянки шукає інвестора для будівництва готельного комплексу, бальнеологічне лікування готовий освоювати сам. Для чисельних відвідувачів треба передбачити відпочинок і нічліг. Планується заповнюваність готелю на 90 відсотків  — а це високий показник. Лікування і відпочинок будуть взаємоповязаними. Відкриття бальнеологічноготельного комплексу в екологічночистій місцевостівелика перспектива для Жовкви, яка ще більше зацікавлюватиме як туристів так і відпочивальників. Окрім того, частково вирішиться чи не найактуальніше нині питання працевлаштування.

Термальна вода, знайдена на околицях Жовкви, особливо лікувальна для людей, які ведуть малорухливий спосіб життя (офісні працівники), або дуже рухливий спосіб життя, наприклад, спортсмени. Жовківська термальна вода має більшу мінералізацію – 28,4 г/дм3, ніж у Косино – 8-10 г/дм3.

Освоєння термальної води і будівництво готелю, відпочинкової інфраструктури – популяризація королівського міста Жовкви з цінними історичноархітектурними памятками, часткове вирішення соціальноекономічних питань, перспектива розвитку туристичної галузі району вцілому. Сподіваємось, що в недалекому майбутньому Жовківщина стане така ж популярна серед туристів і відпочивальників, як і сонячне Закарпаття із термальними водами у Берегово, Косино, Велятино, де приїжджають люди оздоровитись, відпочити й оглянути цікаві місця.

 

Р. S. Інвестори, яких зацікавив даний проект, можуть отримати координати власника земельної ділянки у редакції часопису за номерами телефонів: 0981726032, 0990005309.

Уляна Лащівська,

Євген Вегера.