Із настанням холодів, з перепадами температури повітря все більше людей звертається до лікарів з ознаками застуди, яка частіше викликається різноманітними вірусами. Симптоми, які викликаються цими збудниками, дуже схожі, тому вірусні захворювання дихальної системи були об’єднані в групу гострих респіраторних вірусних захворювань (ГРВІ). Особливе місце серед ГРВІ належить грипу.
За даними ДУ «Львівський обласний лабораторний центр МОЗ України» за останній тиждень в області захворіло на грип та гострі респіраторні інфекції 9 372 осіб, що на 155 більше, як за попередній тиждень. Інтенсивний показник захворюваності становить 371,1 при епідемічному порозі 403,93. Питома вага захворілих дітей до 17 років становить 60,9 % (захворіло дітей до 17років — 5 712 осіб).
У Жовківському районі за 10 місяців 2017 р. зареєстровано 4 випадки грипу, проти 20 випадків за аналогічний період у минулому році, на ГРВІ захворіло 19226 осіб проти 17185 — за аналогічний період торік.
Упродовж тижня з діагнозом ГРІ в інфекційні стаціонари області було госпіталізовано 177 осіб, у тому числі 149 дітей віком до 17 років.
В Україні пройшли перереєстрацію вакцини проти грипу: “Інфлувак” (виробник — Нідерланди), “Інфлуензе Ваксин” (Китай), “Джісі ФЛЮ” (Корея) і “Ваксігрип” (Франція).
Найкращий спосіб вберегтися від сезонного грипу — щорічна вакцинація. Та якщо притримуватися простих правил, то, навіть без вакцини, шанси вберегтися від захворювання виростають в рази. Декілька важливих порад допоможуть уникнути хвороби в розпал сезону грипу.
1. Уникайте близького контакту. Намагайтеся якнайменше перебувати поряд із людьми, які хворіють на застуду, мають нежить або кашель. Якщо захворіли ви, то тримайте дистанцію поруч з іншими, щоб вберегти їх від хвороби.
2. Захворіли — залишайтеся вдома. Якщо можливо, то візьміть вихідний з роботи або навчання. Грип швидко передається іншим, тож ваше перебування в людних місцях сприятиме поширенню інфекції.
3. Прикривайте ніс та рот. Під час кашлю та чхання грип розпов-сюджується особливо швидко. Прикрийте серветкою органи дихання — це знизить ймовірність передачі інфекції іншим.
4. Мийте руки. Часте миття рук допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте спреї для рук на спиртовій основі.
5. Намагайтеся не торкатися обличчя. Очі, рот та ніс для мікробів — як вхідні двері. На руках дуже багато мікробів, та, торкаючись обличчя, ви збільшуєте шанси шкідників потрапити в організм.
6. Привчіть себе до корисних звичок. Ретельно очистіть та продезинфікуйте поверхню, до якої часто торкаєтеся вдома, на роботі або в навчальних закладах. Це особливо важливо, якщо в приміщенні перебуває хворий. Стежте за достатньою кількістю сну, будьте фізично активними, уникайте стресу, пийте багато води та харчуйтеся поживною їжею.
Окрім основного повітряно-краплинного шляху, інфекція передається контактним шляхом, тому слід уникати рукостискань, скоротити до мінімуму перебування в громадському транспорті. Необхідно уникати торкання руками очей, носа і рота, як можна частіше мити руки з милом, що знижує імо-вірність захворіти на 40 %.
В сезон застуд слід обмежити важкі силові тренування, бо вони знижують імунітет; рекомендована зарядка з обов’язковими елементами дихальної гімнастики. Використовуючи всі перераховані вище методи, можна значно знизити ризик захворювання на грип та ГРВІ.
Марія СЛЮСАР,
лікар-епідеміолог