Головна Проблема Підняття цін на послуги перевезення скасовує пільговий проїзд

Підняття цін на послуги перевезення скасовує пільговий проїзд

424
0

Підняття цін на послуги перевезення скасовує пільговий проїзд
Тема підвищення цін сьогодні надзвичайно актуальна. Як не дивно, останнім часом вона порушується доволі часто. Активні розмови про високі ціни на проїзд, які стрімко ростуть вгору, чути не лише на автобусних зупинках.
Масла у вогонь підливають умови перевезення. Про елементарний комфорт і зручність інколи важко говорити. У час «пік» у маршрутках яблуку ніде впасти. «Цікаві» репліки нерідко переходять у сварки. Основне правило пасажира – будь-яким способом піднятись на першу сходинку автобуса. Якщо ти вже на ній – тоді точно поїдеш. Але «як?» — це вже інше запитання. Взимку там дуже холодно, адже щілини між дверима і стінкою настільки великі, що туди залітає сніг. Вгорі через них вітер дме на голови пасажирів. Таке перенасичення зазвичай трапляється у тих маршрутках, які проїжджають повз віддалені від району села. Що цікаво, люди вже звикли до таких умов і не завжди звертають на них увагу. На перевагу цьому, наприклад, маршрутки рава-руського та магерівського напрямків, мають доволі пристойний вигляд. У порівнянні з іншими, у них чисто. Чого не скажеш про 151 маршрут. Чи не у кожній з цих машин – брудно і неохайно. А ось у напрямку Львів-Крехів взагалі важко говорити про елементарні умови комфорту — обдерті сидіння та стінки, бруд і пісок у салоні, пил стовпом стоїть… То скільки за такий проїзд можна заплатити?.. Хіба це не викликає обурення?

Власники транспортних підприємств подорожчання проїзду мотивують зростанням цін на пальне, а також падінням вітчизняної валюти. Так, сьогодні «кусається» навіть колись найдешевший бензин. Він стрімко зріс вгору, а з ним, чи не в той же день, підвищили ціну на проїзд. На щастя, сьогодні і долар, і пальне все ж «впали» у ціні. Відповідно, мали б частково зменшити вартість проїзду. Та про таке і не йдеться.

Оскільки ціни підняті, то, звичайно, дохід у транспортних підприємств вищий. Звичайно, хочеться кращих умов. Але про це ніхто розмови не веде. У більшості підприємств, які обслуговують наш район, за останні роки не те що не закуплений новий транспорт, а й наявний – у жалюгідному стані. До всього додається й поведінка водіїв, які дозволяють собі нахамити навіть старшим людям. Таке трапляється часто.

Сьогодні маршрутні скандали пов’язані, найперше, з позбавленням пільг пасажирів певних категорій. Згідно з нововведеннями, пенсіонери за віком оплачують проїзд у повному обсязі.

Василь Гнідець, мешканець Кам’янки-Липника, звернувся до редакції нашої газети з проханням допомогти у вирішенні незрозумілої для нього (та як з’ясувалось, не лише для нього) ситуації.
— Я – інвалід ІІІ групи. 151-м маршрутом завжди їздив, згідно пільгового посвідчення. Та минулого понеділка зі мною трапилась досить неприємна ситуація – мені повідомили, що пільги щодо пенсіонерів ІІІ групи зняті. Я все-таки вирішив поцікавитись про це у Службі соціального захисту населення. Там це заперечили, сказавши, що пільга діюча. Як таке пояснити?

Після довгої розмови Василя Петровича з касиром на Жовківській автостанції, чоловікові все-таки видали, начебто, пільговий квиток. Хоча не зовсім зрозуміло як його рахували. Проїзд Львів-Жовква коштує 18,4 гривень, відповідно пільга 50 % — це 9 гривень. У Василя Гнідця взяли 10 гривень. Це за якими розрахунками?

Такі ситуації непоодинокі. Хто правий у подібних конфліктах, ми вирішили запитати у начальника Служби соціального захисту населення Ігоря Гуменюка.
— Пільгові перевезення пенсіонерів у міських та приміських маршрутках регулюються постановою Кабміну України від 17.05.1993 № 354 «Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування», якою передбачено право пенсіонерів за віком на безоплатний проїзд у міському пасажирському транспорті загального користування (крім метрополітену і таксі) та на приміських маршрутах, — повідомив Ігор Гуменюк. — На сьогодні дана постанова є чинною на рівні держави.

Законом України «Про основні соціальні захищеності осіб з інвалідністю в Україні» передбачено:
— особи з інвалідністю I та II групи, діти з інвалідністю та особи, які супроводжують осіб з інвалідністю I групи або дітей з інвалідністю (не більше однієї особи, яка супроводжує особу з інвалідністю I групи або дитину з інвалідністю), мають право на безоплатний проїзд у пасажирському міському транспорті (крім таксі) за наявності посвідчення чи довідки;
— особи з інвалідністю, діти з інвалідністю та особи, які супроводжують осіб з інвалідністю першої групи або дітей з інвалідністю (не більше однієї особи, яка супроводжує особу з інвалідністю або дитину з інвалідністю), мають право на 50-відсоткову знижку вартості проїзду на внутрішніх лініях (маршрутах) повітряного, залізничного, річкового та автомобільного транспорту в період із 1 жовтня до 15 травня.

Пільгове перевезення осіб з інвалідністю здійснюють усі підприємства транспорту незалежно від форми власності та підпорядкування відповідно до Закону України “Про транспорт”, — зазначив Ігор Гуменюк.
То пільга все-таки діє чи ні? Для з’ясування незрозумілих для нас обставин, ми звернулись до диспетчера Жовківської автостанції Максима Тараса. Нас здивувала відповідь чоловіка. Пан Максим зазначив, що про Закон він знає, але виконує вказівки керівництва. А звідти сказано про відміну пільг щодо даної категорії пенсіонерів. «Пільговий» 10-гривневий проїзд Василя Гнідця диспетчер так і не зміг пояснити.

Також ми дізнались, що маршрут Львів-Жовква залишив пільги дітям з багатодітних сімей, а от підприємство «Автосвіт» їх відмінило. Відтепер ці діти оплачуватимуть за проїзд у повному обсязі. Хоча і тут можна посперечатись.

Ігор Гуменюк повідомив:
— Законом України «Про охорону дитинства», Статтею 13 визначено пільги на проїзд дітям з багатодітних сімей, а саме: безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрішньо- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання за наявності посвідчення встановленого зразка, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду — також електронного квитка, який видається на безоплатній основі.

Від чого відштовхуються власники транспортних підприємств, відміняючи пільги певним категоріям громадян? Як бачимо, у жодному випадку це незаконно! Перевізники пояснюють це тим, що держава не компенсує їм витрати стосовно пільговиків. У Законі України «Про державний бюджет України на 2018 рік» видатки у вигляді субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян не передбачені.

Відповідно до інформації, яка розміщена на єдиному веб-порталі органів виконавчої влади України йдеться:
Уряд зробив рішучий крок у напрямку монетизації пільг на проїзд. 14 березня на засіданні Уряду прийнято постанову Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах» із дорученням Міністерству соціальної політики про доопрацювання зазначеної постанови з урахуванням пропозицій.
Документом затверджується Порядок надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах, яким передбачається надання замість пільг компенсації, розмір якої щорічно буде визначатись обласними, Київською міською державними адміністраціями на відповідний рік, а також визначаються основні правові та організаційні засади надання компенсаційних виплат окремим категоріям громадян, які мають право на пільговий проїзд.

Монетизація усуває несправедливість нерівномірного доступу до вказаної пільги, а пільговики отримують можливість витратити гроші на свій розсуд. Прийняття акта надає можливість органам місцевого самоврядування надавати пільги окремим категоріям громадян з оплати проїзду у готівковій формі.

Закон про монетизацію ще не затверджений, а пільги власники вже відмінили. Самовільно. Людей, які ледь зводять кінці з кінцями, позбавляють чи не останніх пільг. Нехай мізерних, але для них таких важливих. Невже, заробляючи собі на безбідну старість, потрібно забирати кілька гривень у сьогоднішніх пенсіонерів? Де справедливість?..

Ксенія ГАНУСИН.