Є буряк — буде цукор із жовківським присмаком
Вирощування цукрового буряка на Жовківщині свого часу було доволі масштабним і пріоритетним. Сприяла цьому і наявність місцевого бурякопункту, що знаходився на території Добросинської сільради. Ще у пам’яті багатьох, хто здавав буряк, ті довжелезні черги, які складали і вантажівки, і трактори з причіпами, і навіть підводи, повні цукристих, що прямували на подвір’я бурякопункту.
Минули часи, і від вирощування солодких коренів жовківські аграрії поволі відмовились. Знайшлися найрізноманітніші причини… Згодом на жовківську землю прийшли потужні компанії-сільгоспвиробники. І одна із них, ТОВ “Захід-Агро МХП”, цьогоріч взялася до відновлення давньої традиції, засіявши цукровим буряком 280-гектарну площу. Ми побували на цукрових жнивах в урочищі, що біля Куликова. Тут якраз завершували збирання, а високі бурякові кагати, які простяглись на сотні метрів уздовж поля, чекали на завантаження.
“Посушлива весняна погода могла звести нанівець усі наші старання,— каже керівник жовківського відділення господарства Юрій Думич, — якби не вчасне та професійне втручання агрономічної служби під керівництвом Івана Харка, що визначила кількісну потребу необхідного підживлення. Наш пробний варіант отримав достойний вислід. Ми досягли непоганих результатів — 700 цнт з гектара. Врожай міг бути ще кращим, якби не вибрики весняної погоди, адже сіяли ми 120 тис. рослин на гектар, а зібрали, за підрахунками агрономів, 90 тис. з гектара”. Два тижні цілодобово (за винятком деякої перерви через негоду) на буряковому полі кипіла робота. У збиральній кампанії було задіяно три комбайни при копанні та вісім одиниць техніки при відвезенні до кагатів. Тут варто відзначити добру роботу механізаторів туринчан Василя Слуки, Ярослава Наконечного, Михайла Сипливого. Заслуговує похвали потужна техніка німецького та американського виробництва, завдяки якій вдавалось викопувати буряк на площі 18-22 га на добу. Бурякозбиральна машина охоплює шість рядків і рухається зі швидкістю 6-8 км за годину, вивантажуючи накопане на автівки, вантажопідйомністю 24 тонни. Загалом у збиранні задіяно 50 машин, що відвозять масивні коренеплоди на Радехівський цукрозавод. Там визначили цукристість. Вона складає 16-17%.
Кукурудза, соняшник, озимі пшениця і ячмінь, а також озимий і ярий ріпаки — культури, які вирощує “Захід-Агро МХП” на наших теренах не один рік. Нинішній високий врожай цукрових буряків дає підстави сподіватися, що практику його вирощування продовжать і наступного року. І купуючи цукор торгової марки “Радехівський цукровий завод”, можемо припустити, що
в ньому є і жовківський присмак.
Ярослав ГЛУТКОВСЬКИЙ