Кукурудза — цінна сільськогосподарська культура сучасного світового землеробства. Це один із найурожайніших злаків, зерно якого використовують у різних галузях сільського господарства та промисловості. За останні роки врожайність кукурудзи, порівняно з іншими культурами, в Україні сягнула вищої позначки. Провідна роль у цьому належить селекційному прогресу у розвитку та врожайності кукурудзи.
Сьогодні на Жовківщині ТОВ «ВАМ Агро» вже впродовж кількох років вирощує насіння кукурудзи. Як розповів виконавчий директор компанії Андрій Великий, цьогоріч на території Воле-Вицької сільської ради було відведено понад 30 га під ділянки гібридизації. Однак слід наголосити на примхах вирощування посівного матеріалу. Посів кукурудзи на насіння значно відрізняється від товарних посівів, адже відбувається у кілька етапів.
Виробництво насіння починається з відбирання материнських та батьківських форм, відтак висівається шість рядків рослин материнської форм, які чергуються з двома рядками батьківської. Після сходів усі нетипові рослини видаляють. Робиться це вручну.
Наступний етап польового контролю — видалення волоті з материнських рослин, що потребує ручної праці. Це необхідно для повного уникнення самозапилення. Фінальний етап на полі — збирання кукурудзи, який бачили безпосередньо журналісти часопису «Відродження». Спеціальні комбайни відділяють качан від стебла, майже не пошкоджуючи зернин. Качани потрапляють у бункер комбайна, після чого перевантажуються в кузови автомобілів для транспортування.
Важливо також упродовж 8-12 годин доставити качани на насіннєвий завод. Це потрібно, щоб не підвищувалася температура зерна в качанах. У спеціальних цехах кукурудза проходить відбирання, просушування, обрушення, калібрування та іншу передпосівну підготовку насіння. На всіх етапах виробництва — від поля і до складу — здійснюється лабораторний контроль.
“Для скорочення строків проведення сортових прополок і видалення волотей, для кращого визначення типу рослин дуже важливо, щоб посів був проведений у стислі строки на удобреному полі з вирівняною родючістю. Тільки виконуючи всі вимоги щодо агротехнічних заходів на ділянках гібридизації і ділянках розмноження, проводячи в достатній кількості і своєчасно сортові прополки, можна отримати насіння кукурудзи з хорошими урожайними якостями і високою сортовою типовістю”, — підсумував виконавчий директор ТОВ «ВАМ Агро».
Зоряна Микитюк,
Ярослав Глутковський