Результати вмілого господарювання
У розпал жовтня, ліси зодягаються у свої різнобарвні шати, які милують око переливами теплих кольорів — від жовто-гарячого до насиченого багряного. З трепетом в душі цей мальовничий стан лісового царства зустрічають лісівники, адже з великою приємністю в душі можуть вважати себе причетними до великої справи примноження, збереження та розвитку лісових багатств нашого краю.
Попри те, що сьогодні існує тенденція применшувати заслуги лісоводів, висувати їм необґрунтовані звинувачення, а інколи і зовсім відверто дискредитувати їхню діяльність, хотілося б сказати і про здобутки працівників лісового господарства, на прикладі Жовківського лісгоспу, яких вдалося досягти впродовж поточного року та загалом за останні роки. Динаміка основних економічних показників, як ніщо інше, характеризує рівень господарювання лісівників підприємства на чолі з керівником Степаном Сохнацьким.
За дев’ять місяців поточного року обсяг чистого доходу від реалізації продукції по підприємству склав майже 41 млн. грн. За минулий рік даний показник становив 27 млн. грн. Зростання — майже 14 млн. грн. Для порівняння, у 2014 році аналогічний показник становив 21 млн. грн.
Варто зазначити, що досягненню таких успіхів потрібно завдячувати вмілому та ефективному розпорядженню наявними ресурсами, вмінню керівництва поєднувати основні принципи невиснажливого лісокористування з необхідністю інтенсивного розвитку виробництва
Обсяг чистого прибутку Жовківського лісгоспу за дев’ять місяців діяльності цього року — 1,2 млн. грн., є одним з найбільших в області. До прикладу, у 2014 році чистий прибуток підприємства становив 81 тис. грн.
Відповідно до чинного законодавства, значна частка одержаного прибутку (за останні роки це близько 75 %), перераховується до державного бюджету України, а відтак — йде на соціальні виплати наших громадян, на забезпечення зарплати працівників бюджетної сфери, зокрема – лікарів, вчителів тощо.
Загалом, цьогоріч до зведеного бюджету Жовківський лісгосп сплатив понад 16 млн. грн. податкових платежів. До державного бюджету підприємством було сплачено близько 8 млн. грн.; до бюджетів місцевих громад — 4 млн. грн.; ЄСВ підприємство сплатило 4 млн. грн.
Для порівняння, за увесь 2014 рік підприємство сплатило близько 6 млн. грн. податкових платежів, а от до кінця поточного року по підприємству прогнозується сплата вже близько 20 млн. грн. податків та зборів.
Покращення фінансового стану позитивно відображається на рівні оплати праці по підприємству. Так, середня зарплата за останні роки збільшилася з 2,7 тис. грн. у 2014 році до 9,8 тис. грн. у 2018 році. Тенденція до зростання даного показника – стабільна. До прикладу, за вересень поточного року цей показник склав 12,7 тис. грн. на одного працівника.
Разом з тим, економічна діяльність Жовківського лісгоспу — лише засіб для покриття витрат його основної діяльності — а саме, збереження та примноження лісових багатств нашого краю.
Від початку року на землях держлісфонду рубки догляду за лісом з метою поліпшення породного складу та якості лісів були проведені на загальній площі 209 га.
Запорукою створення здорових та стійких до несприятливих кліматичних умов лісів є вирощування високоякісного посадматеріалу. Відправною точкою у вирощуванні сіянців та саджанців є збір та переробка лісового насіння. Обсяг заготівлі насіння цьогоріч по підприємству склав 1315 кг. Зокрема, насіння сосни звичайної було заготовлено 54 кг, ялини — 7 кг, дуба звичайного — 1100 кг., інших порід — 154 кг.
Підготовка ґрунту під посадку лісових культур по підприємству цьогоріч була проведена на площі 88 га, зокрема під лісові культури наступного року було підготовлено 14 га.
Посадка лісових культур по підприємству була проведена на площі 124 га; крім того, робіт по сприянню природному відновленню лісів було проведено на площі 27 га.
Створених у попередні роки лісових культур цьогоріч було доглянуто на площі 911 га.
Попри те, що останні роки в фінансовому плані були вкрай непростими для Жовківського лісгоспу, колективу підприємства на чолі з його керівником Степаном Сохнацьким вдається знаходити шляхи для розвитку власного виробництва.
Для подальшого розвитку підприємства, необхідно було кардинально змінити виробничу стратегію з метою стабілізації фінансового стану. З цією метою, було зроблено акцент на розвитку власної переробки деревини. Ще у 2017 році було розпочато поетапну модернізацію виробничого устаткування Лісокомплексу підприємства; відтоді і дотепер капіталовкладення у цю сферу виробничої діяльності склали понад 4,5 млн. грн. Це — придбання лісопильних верстатів з обслуговуючим обладнанням, лісовозного автомобіля, капітальні ремонти основних засобів та інші капіталовкладення.
Усе це дало очікуваний результат. Загальний обсяг випуску продукції переробки деревини за дев’ять місяців цього року склав 4,2 тис. кбм, (+1,8 тис. кбм до минулого року) або ж 6 млн. грн. (+ 3,4 млн. грн до минулого року).
До прикладу, середньомісячний обсяг випуску пиломатеріалів у 2014 році становив близько 22 кбм або ж 261 кбм пиломатеріалів на рік.
Важливим напрямком діяльності підприємства є зв’язки з громадськістю. На підприємстві регулярно проводяться різноманітні конкурси, акції, краєзнавчі екскурсії та інші заходи з метою ознайомлення з діяльністю лісівників Жовківщини.
Крім того, у весняних та осінніх посадках лісових культур традиційно беруть участь представники громадськості, учнівська та студентська молодь та всі, кому небайдужа доля лісу. Як приклад, недавня лісокультурна кампанія на теренах Соснівського лісництва спільно з працівниками фірмового магазину Сolumbia, об’єднанням компаній Octo Via Group та іншими волонтерами.
Робота лісівників дуже непроста, подекуди небезпечна, але вкрай необхідна. На жаль, останнім часом у ЗМІ та соцмережах з’являється багато безпідставних звинувачень на адресу лісівників та фейкових матеріалів, які часто-густо не мають під собою жодних підкріплених фактів, тому цілком справедливо вважаються непрофесійними, «замовними». Їхньою кінцевою метою є дискредитація діяльності працівників лісової галузі.
ДП «Жовківський лісгосп» веде прозору та ефективну діяльність. Ми відкрито висвітлюємо свою повсякденну роботу та побут. Стараємось доносити до громадськості проблеми, з якими щодня зіштовхуємось. Радо відповідаємо на питання, що стосуються нашої діяльності, а головне — не зупиняємось на досягнутому!
Марія
МИХАЛЬСЬКА