Головна Цікаво 1 квітня відбувся Всеукраїнський день сміху

1 квітня відбувся Всеукраїнський день сміху

355
0

Стало усмішок багато,

Сонце бризка з висоти,

Надійшло весняне свято —

Сміхоти.

Всяк об землю вдарив лихом,

Чути всюди «ха-ха-ха!»,

І природа радо сміхом –

Вибуха.

Слово – сміхотворній музі.

Геть, думки сумні, втечіть!

З Першоквітнем, любі друзі!

Регочіть!

1 квітня – Всеукраїнський день сміху. Окрім України, це свято відзначають і в Німеччині, Англії, Франції, Росії, у Скандинавії та навіть країнах Сходу. Цей весняний квітневий день народи зустрічають з усмішкою та дарують одне одному приємний настрій та море позитиву.  Кожен хоче пожартувати над кимось, тож ніхто не застрахований від розіграшів і навіть найсерйозніші люди мимоволі усміхаються. Традиції та особливості святкування 1-го квітня у кожній країні  також мають свої певні розбіжності, зокрема одні вважають цей день – Днем сміху, інші – Днем дурнів.

Звідки взялось свято 1 квітня та хто започаткував першоквітневу традицію? Щодо цього існує багато гіпотез, розповідей, наукових тверджень. Деякі вважають, що свято виникло у Давньому Римі, де в середині лютого відзначалося свято Дурних. Апулей вважав, що в Давньому Римі першоквітневий обман пов’язували з поклонінням божеству «Сміху». Інша версія, відповідно до якої це свято виникло ще в Давній Індії, де 31 березня відзначали свято жартів.

В Європі ж до кінця 16 сторіччя 1 квітня зустрічали новий рік, ходили в гості і приносили подарунки. А коли за наказом французького короля свято перенесли на 1 січня, багато людей не відмовилося від старих звичок. Тих, хто святкував 1 квітня і дарував подарунки — стали висміювати і називати першоквітневими  дурнями.

На думку деяких дослідників, традиція жартувати 1 квітня походить ще від античного фестивалю Деметрія,  який відбувався на початку квітня, і в основі якого лежала легенда про викрадення богом підземного світу Аїдом доньки богині Деметри — Прозерпіни. Пошуки доньки ні до чого не призвели – адже її крики були лише фальшивим відлунням. Ще одна гіпотеза пов’язує святкування Дня сміху з весняним рівноденням за Григоріанським календарем.

Як припускають науковці, до українців це свято прийшло з Німеччини, ймовірно, на початку XVIII ст. Його називали ще брехливим днем або «Марією-брехухою» – одним із народних прізвиськ Марії Єгипетської – святої VI ст., день вшанування якої за старим стилем збігається з 1 квітня.  Того дня дівчата дурили людей, аби верховодити майбутнім чоловіком. Для цього дня маємо приповідку: «Першого квітня — брехня всесвітня!». На сьогодні 1 квітня для українців асоціюється з розіграшами, різного роду обманами та висміюваннями. У цей день діють і своєрідні забобони, той хто першим когось обдурить та поставить людину у смішну ситуацію і при цьому не поведеться на чужу брехню – буде мати авторитет і вплив на людей впродовж усього року. А от доля того, кого обдурили, з точністю до навпаки – впродовж року ним будуть із легкістю маніпулювати, а цього дня він стає тим «дурнем», якого обдурили в День дурня.  Майже так само, як і українці, 1 квітня святкують американці, проводячи різноманітні акції з розіграшу та обману друзів, колег по роботі та близьких.    День сміху святкується зараз у всьому світі, але ніде не є вихідним. Дотепно його називають у США  — «святом серця, а не держави». 

Наприклад, у німців здавна існує звичай посилати кого-небудь, найчастіше дитину, за тим, чого не можна принести. Цей жарт називається in den Aprill schicken – “посилати кого-небудь у квітень” (обманювати), а той, кого обдурюють, одержав назву Aprilnarr — «квітневий невдаха (дурень)».

У чехів і словаків теж існує вираз: Poslati koho z Aprilem. Цей же звичай відомий також у Польщі та Литві під назвою «Primaprilis» — «Перше квітня». Є підстави вважати, що прийшов цей звичай до Європи від римлян разом із самою назвою місяця – “апріль” і що він був частиною якогось таємничого язичницького звичаю під час святкування.

Тим не менш, 1 квітня – є всенародним днем позитиву та гарного настрою, сміху та гумору. Люди живуть цього дня  з усмішкою на обличчі та намагаються  розвеселити своїх ближніх, а усі жарти та розіграші є абсолютно необразливими та мають хороший підтекст. Отож, святкуймо День гумору, сміймося та жартуймо на здоров’я, адже сміх продовжує життя!

Підготував Віталій СЛУКА.