Головна Цікаво Безпека праці взимку на відкритому повітрі

Безпека праці взимку на відкритому повітрі

2074
0

У зв’язку зі зниженням температури повітря актуальнішою стає проблема безпечного виконання робіт на відкритих будівельних майданчиках. Адже, незважаючи на складний економічний стан  в країні, будівництво  активно розвивається.

Порядок виконання робіт за певних погодніх умов визначається будівельними нормами і правилами, нормативно-правовими актами з охорони праці, проектно-технологічною документацією (проекти виконання робіт, технологічні карти), інструкціями з експлуатації конкретних механізмів, машин, устаткування та інструкціями з охорони праці.
Кліматичний (зокрема температурний) чинник впливає як на працездатність людини, так і на функціонування засобів виробництва. Низькі (та підвищені) температури повітря у робочій зоні належать до фізичних шкідливих і небезпечних факторів. Роботу за температури повітря -10 °С і нижче слід визнати такою, що проводиться у шкідливих умовах праці. За температури повітря, нижчої від -30 °С, клас умов праці визначається як «небезпечний». У таких умовах не допускається проведення робіт, крім невідкладних.

Передбачено певні обов'язки роботодавців щодо охорони праці, життя і здоров'я людей, які працюють взимку на відкритому повітрі. Зокрема: проведення медичних оглядів, надання перерв для обігрівання і відпочинку, припинення робіт за певних несприятливих погодніх умов.
Працівники, які залучаються до робіт в умовах знижених температур у приміщеннях та на відкритих майданчиках, повинні проходити попередній та періодичні (раз на рік) медичні огляди.

Відповідно до статті 168 Кодексу законів про працю України (КЗпП), працівникам, які працюють в холодну пору року на відкритому повітрі або в закритих неопалюваних приміщеннях, вантажникам та деяким іншим категоріям працівників у випадках, передбачених законодавством, мають надаватися спеціальні перерви для обігрівання і відпочинку, які включаються у робочий час. Роботодавець зобов'язаний обладнати приміщення для обігрівання і відпочинку працівників (максимальна відстань до яких не більша за 50 м).
Працівникам видаються безоплатно за встановленими нормами спеціальні одяг, взуття, рукавиці та інші засоби індивідуального захисту (ст. 163 КЗпП).

На об'єктах будівництва за низьких температур мають бути передбачені спеціальні заходи. Так, під час виконання кам'яної кладки за низьких температур у технологічних картах необхідно передбачити заходи щодо запобігання обвалення кладки на період відтанення (у тому числі — час витримки окремих елементів конструкцій (арок, склепінь) за мінусових температур на розчинах з хімічними добавками або без них до їх розпалублення і під час завантаження).
Заборонено виконувати роботи на висоті у відкритих місцях при швидкості вітру понад 10 м/с, під час ожеледиці, грози або туману, який обмежує видимість фронту робіт, а також у нічний час за недостатньої освітленості та якщо температура повітря нижча за -20 °С. Невідкладні роботи на висоті в більш складних погодніх умовах (при інших температурах тощо) виконуються за рішенням роботодавця.

Під час виконання будівельно-монтажних робіт при перевищенні граничних значень температури повітря, сили вітру, роботи на відкритому повітрі (перевезення людей у неопалюваних транспортних засобах)  мають бути тимчасово припинені. Роботодавець має прийняти відповідне рішення, оформлене наказом.
Відповідно до статті 113 КЗпП, час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку, не нижчого від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу), а за час простою, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров'я працівника або для людей, які його оточують, і навколишнього природного середовища не з його вини, за ним зберігається середній заробіток.

Олександр АЛІЄВ,
страховий експерт з охорони праці відділення ВД ФССНВ у Жовківському районі.