В Україні функціонує велика кількість бібліотек різних форм власності. В районі працює 74 публічні бібліотеки, що перебувають у сфері впливу Міністерства культури України. Сьогодні в мережі цих закладів відбуваються значні зміни, які пов’язані з реформою децентралізації. Такі зміни відбулися і в районі з причини утворення Магерівської ОТГ.
Питання щодо майбутнього бібліотек обговорюються представниками влади і громадськості, бібліотекарями і користувачами. Якою ж має бути публічна бібліотека майбутнього? Дослідження підтвердили, що базовою функцією сучасної книгозбірні є інформаційна.
На думку світової професійної спільноти, інформаційна функція безпосередньо пов’язана з провідною роллю бібліотеки в реалізації прав громадян на доступ, використання і поширення інформації.
По всій Україні стартує загальнонаціональний правопросвітницький проект Міністерства юстиції України «Я маю право», покликаний розширити коло громадян, які зможуть отримувати інформацію про свої права та інструкції щодо захисту цих прав. Бібліотеки можуть долучатися до реалізації шляхом надання документальних мережевих ресурсів, стати майданчиком для проведення просвітницьких заходів з правових питань тощо. Таким чином, варто розглядати бібліотеки як центри забезпечення доступу до соціальної значущої інформації.
Наступна функція — освітня. Основою виконання бібліотекою своєї освітньої функції є книга і читання. Однак у цій роботі бібліотечні заклади мають діяти системно, розвиваючи різні види читання.
У виконанні культурно-просвітницької і культурно-дозвіллєвої функцій новим є те, що сучасна бібліотека може виходити за межі своїх приміщень. Цю роботу бібліотечні заклади здійснюють за допомогою різних форм і методів інтелектуально-дозвіллєвої діяльності, виявляючи при цьму багато фантазій і творчості. Можна довго перераховувати різноманітні формати і моделі, які передбачають використання сучасних мультимедійних технологій, — від традиційних літературних вечорів, презентацій книг і фестивалів — до різних флеш-мобів, квестів та інших форм інтелектуального дозвілля.
Участь бібліотек у соціальному житті громади сприятиме підвищенню авторитету цих закладів і забезпечить їх суспільне визнання, що дозволить розв’язувати різні соціальні завдання місцевої громади, зокрема завдяки використанню інформаційно-комунікативних технологій. Саме вони допомагають максимально наблизити бібліотеку до користувачів, створити комфортне середовище для спілкування.
Професійні вимоги до працівників бібліотек постійно зростають, тому стратегія розвитку бібліотечної справи є одним із ключових напрямів, визнає забезпечення професійного зростання персоналу бібліотек, оновлення системи бібліотечно-інформаційної освіти та підвищення кваліфікації. Імідж бібліотеки багато в чому залежить від професіоналізму, компетентності, комунікативних та організаційних здібностей її
працівників, тобто всіх нас — бібліотекарів.
Отже, бібліотека майбутнього повинна стати не тільки простором для вільного спілкування, самореалізації, освіти і творчості, а й загальнодоступним інформаційно-дозвіллєвим центром.
Марія ДОВГАНЬ, директор Жовківської РЦБС