Нове тисячоліття тісно пов’язане з технічними проривами, урбанізацією, і одночасно з погіршенням екологічної обстановки в цілому. Вихлопні гази, стреси, неякісні матеріали – все це сприяє порушенню комфортного проживання.
На жаль, кардинально змінити ситуацію не в силах окремої людини. Не дивно, що фраза «мій дім – фортеця для мене і сім’ї» все частіше приходить на розум власникам квартир і приватних будинків: по крайней мере, для власного житла ми завжди можемо вибрати безпечні матеріали, і створити особистий «острівець» здорового затишку. Можливо, дизайн квартири і його здійснення обійдеться трохи дорожче, але повірте, це окупиться прекрасним самопочуттям мешканців!
Екологія інтер’єру
Як не сумно говорити, але «порятунок» від шкідливих з екологічної точки зору компонентів інтер’єру – частіше за все, справа господарів даного інтер’єру. На ринку представлені сотні найменувань продукції оздоблення (лакофарбові речовини, покриття для підлоги і стін, шпалери, плитка, інтер’єрні тканини і т.п.), і склад багатьох з них залишає бажати кращого. Часто виробники, прагнучи підвищити власний дохід, нехтують параметрами безпеки. У свою чергу, недобросовісні студії і будівельні компанії, обіцяючи «дизайн проект квартири недорого», також прагнуть до прибутку і набувають найдешевші матеріали. Тому, якщо ви хочете жити в здорової обстановці – не полінуйтеся з’ясувати, з чого ж зроблені матеріали для обробки вашого будинку.
Сучасна обробна продукція з точки зору екологічної безпеки
В цілому всі матеріали, використовувані при обробці житлових приміщень і офісів, діляться на дві категорії:
- Спочатку безпечні для екологічного середовища і здоров’я людей. Це, перш за все, «природна обробка» – деревина і природний камінь, створені за традиційними технологіями цегла і бетон, скло і натуральні тканини, вапном і обробка на основі гіпсу, і т.п.
- Потребують ретельного контролю над складом і якістю. У цю групу включені всі вироби з пластику, синтетичні покриття (ламінат, лінолеумних покриття, багато паласи і пластикові панелі), фарби і лаки з вмістом шкідливих речовин (насамперед, формальдегіду та фенолу), клеї і штукатурки.
Якщо матеріали першої групи вкрай рідко становлять небезпеку (наприклад, природний камінь може мати злегка підвищений радіоактивний фон), то до списку товарів другої групи слід поставитися з особливою увагою. Є оздоблювальні вироби, при найменшому нагріванні початківці виділяти токсичні речовини; багато компонентів синтетичних матеріалів викликають важкі алергічні реакції; і навіть начебто безпечні синтетики здатні перетворити будинок на подобу вічно вологої лазні – якщо не володіють належним рівнем волого і паропроникності.
Як створити «здоровий» інтер’єр?
Ідеальний з точки зору екології будинок – створений з дерева, каменю, цегли, натурального текстилю. Але якщо наші предки могли собі це дозволити, то оформити сучасний інтер’єр з повним ігноруванням полімерів просто не вийде.