Головна Цікаво Мирослав Продан: політика імпортозаміщення може не спрацювати

Мирослав Продан: політика імпортозаміщення може не спрацювати

154
0

Днями уряд презентував громадськості Державну програму стимулювання економіки для подолання негативних наслідків, викликаних COVID-19. Ця Програма спрямована на вжиття заходів щодо стабілізації економічної ситуації в Україні, а також зростанню зайнятості населення.

Провідний експерт з податкової і митної політики, в минулому керівник УКРІНФОРМ Мирослав Продан оцінив представлену програму.

Продан підкреслив, що економічна криза міжнародними аналітиками очікувався вже досить давно. Коронавірус просто прискорив рецесію в світовій економіці. У деяких сферах економічна активність взагалі призупинилася. Що стосується, економічної ситуації в Україні, то тут темпи зростання пішли на спад ще до того, як в Китаї з’явилися перші заражені.

Українська влада визнають, що втрати від пандемії для нашої країни будуть значно більше, ніж очікувалося раніше. Не менш 4-8% ВВП. Згідно з Програмою, уряд пропонує два напрямки розвитку економіки: відмова від імпорту і підтримка українського бізнесу.

Мирослав Продан зазначив, що багато держав вдаються до програми імпортозаміщення, щоб зміцнити економічну ситуацію в своїй країні. Але для цього потрібно створювати певні умови, такі як пільгові кредити, спрощення системи оподаткування, надання субсидій і т.п.

Експерт звернув увагу, що в українській економіці існують галузі, де за рахунок системної державної політики, часткове імпортозаміщення можливо.

Але є і такі сфери, в яких реалізувати імпортозаміщення буде важко.

Модель імпортозаміщення в класичному вигляді заснована тільки на своїх ресурсах і технологіях держави. Продан вважає, що в Україні в найближчому майбутньому реалізувати програму імпортозаміщення буде неможливо. Зараз багато бізнесів втратили свої конкурентні позиції. При цьому, уряд відмовляється від імпорту, але не створює механізмів підтримки національного товаровиробника. Український виробник не має доступу до використання ресурсів СОТ або ВОІВ і не може скористатися ні новітніми технологіями, ні фінансовими ресурсами. У деяких сферах господарювання політика держави є в принципі суперечливою. Наприклад, в 2019 і 2020 роках були прийняті закони щодо забезпечення населення доступними ліками. Для цього був легалізований їх імпорт. І хоча багато хто розглядав цю ініціативу як прорив, але така легалізація неминуче призведе до знищення вітчизняної фармацевтичної галузі.