До досягнення пенсійного віку люди, зазвичай, не замислюються над тим, якою буде їхня пенсія, які документи і в які строки необхідно подавати до Пенсійного фонду. І лише, коли пенсійний вік уже настав, звертаються до фонду і розпочинають процес збору документів.
Трапляється, на жаль, і так, що трудові книжки були втрачені або заповнені з порушеннями: є невчасно внесені записи, виправлення, закреслення, немає печаток і підписів посадових осіб, записи не містять відповідної інформації для визначення пільгового стажу (для шахтарів, наприклад, про роботу під землею з повним робочим днем). Для зарахування до страхового стажу таких періодів необхідні уточнюючі довідки, а розшук підприємств, установ, організацій, правонаступників, архівів, ліквідованих підприємств вимагає певного часу, а особливо, коли людина працювала в інших областях, країнах, наприклад, колишнього СРСР. Саме тому процес отримання документів, актів перевірок може тривати кілька місяців. Тож для прискорення термінів призначення пенсій проводиться робота з "кандидатами" в пенсіонери. Важливу роль у цьому процесі відіграє співпраця з кадровими службами, центрами зайнятості, сільськими і селищними радами.
Пенсійна обізнаність майбутніх пенсіонерів, розуміння механізму розрахунку пенсійних виплат сприяє своєчасному вирішенню всіх суперечливих питань.
Попередня правова експертиза змісту і належного оформлення документів для призначення пенсій є важливою для поліпшення обслуговування громадян. Це позитивно вплине на прискорення строків призначення пенсій, на усвідомлення людьми необхідності турбуватися про майбутню пенсію упродовж всієї трудової діяльності.
Галина ХРИСТЕЦЬКА,
начальник відділу пенсійного забезпечення УПФ.