Сьогоднішня розповідь йтиме про цікавий вид організмів, які займають особливе становище в системі органічного світу, співіснуючи з царством тварин і рослин. Це всім відомі гриби – досить широка група організмів. Мікологи нараховують до 80 тисяч видів (крім мікроскопічних).
Гриби позбавлені хлорофілу і тому вимагають для живлення готову органічну речовину, через те їх називають гетеротрофними. Готову «органіку» переварюють з неймовірною швидкістю. Недарма кажуть: «росте, як гриб». Довідка: щоб мікроскопічна грибна спора перетворилася в кілограмовий гриб, достатньо кількох тижнів.
Вони активно ростуть у співжитті з коренями дерев (поза лісом не можуть, але деякі види охоче заселяють лісові окраїни і прогалини).
Гриби дуже різноманітні за зовнішнім виглядом, місцем зростання та фізіологічними функціями. Тих, що живляться мертвою органічною речовиною, називають сапрофітами, а ті, що використовують для живлення живі тканини – паразити.
Їстивні гриби використовують не тільки в їжу, а також і в медичних цілях. Сьогодні медична література поширює дані про цікаву групу грибів шиїтаке (Zentinus edodes). Шиїтаке – їстівний гриб, що росте переважно на листяних деревах; руйнує деревину шпал, наносячи шкоду народному господарству.Ось, що читаємо…
Із лісових грибів шиїтаке найбільш поширений в Японії, Китаї та в інших країнах, де він зазвичай зростає на мертвій деревині зрубаних дерев. Сьогодні шиїтаке вважається цінним продуктом і культивується в багатьох країнах світу, включаючи Європу. Крім смачної їжі, шиїтаке має і медичне значення, він містить у собі таємниці чудесного зцілення від багатьох хвороб. Через те йому приписують фантастичні властивості. Результати більшості досліджень довели, що цей гриб насправді зміцнює імунітет і формує захисну функцію від різних хвороб. У цьому його виняткова цінність. Він здатний швидко відновлювати сили, сприяє більш здоровому і глибокому сну.
Гриб почали вирощувати на спеціально оброблених дерев’яних обрубках в гірських районах Япо-нії, Китаю і Кореї ще тисячі року тому. Вважають, що для лікарських форм використовують гриб, який росте безпосередньо на деревині.
Зростає цей цінний делікатес і на теренах Ратинського регіону Малого Полісся. Зустрічали його тільки на стовбурах верби (на інших листяних деревах не доводилось бачити).
Коли на залізниці були дерев’яні шпали, робітники зацікавились грибом, що зростав на шпалах. В літературі віднайшли дані про його назву, користь та шкоду.
Цьогоріч на початку жовтня біля х. Мощани виявили три дерева верби, на яких з’явилися тіла шиїтаке. Та наступного дня не побачили грибів ні на дереві, ні на поверхні грунту. Мабуть, їх з’їв кінь, що мав доступ до дерева. Бо з жителів грибів ніхто не чіпав.
Наостанок. Кого зацікавила ця розповідь, може більше дізнатися на сайті http//www.nazdorovye.ru/lentinus-edodes-shiitake.htte.
Іван СТАДНИЦЬКИЙ.