Якщо ви є щасливим власником човна і вирішили підібрати до нього двигун, то не поспішайте викладати ваші кровні за першу-ліпшу на очі модель. Адже може трапитися так, що двигун виявиться занадто слабким для вашої човни або навпаки не підійде через великої потужності. Крім того, є ще кілька моментів, які обов’язково необхідно врахувати, щоб відпочинок на воді був максимально комфортним і безпечним. Отже, про все по порядку.
Визначаємося з тактом
Підвісні човнові двигуни (ПЧД) можна розділити на дві великі групи залежно від робочих циклів:
- двотактні
- чотиритактні.
І ті, і інші мають свої переваги і недоліки, тому однозначно сказати, який краще не можна. Чотиритактні двигуни важче, їх ремонт обходиться набагато дорожче, але, в той же час, вони приблизно на 20% менше споживають палива, та й бензин не потрібно змішувати з маслом – залив бак з каністри – і вперед.
Двотактні двигуни легше за вагою, прості в експлуатації. І найпоширеніший аргумент – перевозити їх можна в будь-якому положенні. Однак вважається, що двотактники не екологічні. Крім шуму і вібрації, вони викидають в воду і атмосферу занадто багато шкідливих речовин. У деяких країнах дійшло до того, двотактні човнові двигуни заборонили на законодавчому рівні. У той же час численні дослідження і експерименти говорять про те, що малопотужні човнові двотактні силові агрегати не поступаються по екологічності чотиритактним. Як би там не було – це питання відкрите, і кожен його вирішує по-своєму.
Потужність – основа основ
Потужність човнового двигуна – основна характеристика, за якою необхідно здійснювати вибір ПЧД. Справа в тому, що човен може рухатися по воді в двох режимах – водовитісняючому або гліссувальному. Перший – це звичайний хід, коли все днище знаходиться в воді. У другому човен ковзає по воді з піднятою вгору носовою частиною.Великий вибір двигунів різної потужності вам запропонує портал https://fishing-mania.com.ua/motory/ – інтернет-магазин, на сторінках якого ви можете придбати різного типу двигуни для вашого човна.
Зрозуміло, в водовитісняючому режимі швидкість невелика, а витрата палива досить відчутна. У гліссованому – швидкість руху збільшується в 2 – 2,5 рази, а витрата палива зменшується. У технічних характеристиках човнів, як правило, зазначено максимальну потужність двигуна, якої достатньо для виходу на глісування. За умови, що плавзасіб буде не перевантаженим. Якщо ви не змогли знайти паспортну потужність двигуна до вашо човна, є спосіб вирахувати її за простою формулою: на кожні 30 кг ваги необхідна 1 кінська сила двигуна. Таким чином, шляхом простого множення можна встановити, що щоб вивести на глісер човен завдовжки 330 см з двома пасажирами, необхідний мотор 8 -10 кінських сил. Для водовитісняючого режиму пересування досить 3 – 6 «конячок». Причому на 6 к.с. човен з однією людиною і поклажею зможе вийти на глісер і досягти 25 км / год. А ось мотор в 4 к.с. такий вантаж на глісер не виведе. Врахуйте, що на човен 3,3 метра з двома людьми і спорядженням можна поставити і мотор в 15 л. с. Це дозволить збільшити швидкість руху на 2-3 км / год, але витрата палива збільшиться значно в порівнянні з 10-сильним двигуном.
Готуємо паливну суміш
Якщо ви зупинили свій вибір на двотактному моторі, то доведеться заправляти його паливної сумішшю, готувати яку доведеться дотримуючись пропорції. Інакше неприємностей не уникнути. Наприклад, на малих обертах свічки забиваються маслом і двигун глухне. Суміш готується в залежності від режиму експлуатації. Для троллінгу і малих оборотів на 1 частина масла необхідно 100 частин бензину – 1: 100. Якщо передбачається використання режиму гліссування, то щоб уникнути зносу поршневої системи буде потрібно більше масла – приблизно 1:75. Досвідчені рибалки беруть із собою дві каністри з збагаченої і незбагачений маслом сумішшю. Запас свічок – теж дуже важливий, оскільки двухтакникимають властивість забивати свічки маслом і гаром. Зрозуміло, октанове число бензину не слід занижувати. Наприклад, якщо в інструкції до мотору рекомендується використовувати 92 бензин, то заливати в бак 86 вкрай небажано. Інакше є велика ймовірність замість прогулянки з вітерцем під мотором зайнятися виснажливої весловому веслуванням. Для зменшення шуму і вібрацій пластиковий корпус двигуна можна обклеїти зсередини повстю або поліуретановим килимком.
Четирехтактник позбавить вас від необхідності змішувати бензин з маслом, але при перевезенні його доведеться класти тільки в певне положення. Причина в тому, що масло, яке служить для змащування рухомих частин двигуна, знаходиться в картері і може витекти або потрапити в ті порожнини агрегату, де воно бути не повинно. Крім того, чотиритактний мотор важче. З іншого боку, він помітно економічніше, працює набагато тихіше і має моторесурс в п’ять разів більше двотактного.