На співбесіді запитали: яка ваша мета в житті? Друзі цікавилися: як там твої цілі на рік? Нічне філософствування впиралося в стіну: у мене немає мети в житті та й де її взяти? Траплялося?
Сьогодні звідусіль чуєш: розстав пріоритети, досягай, знайди мету життя! Але як її шукати та добиватися, якщо потрібно встигнути на роботу, проштовхнутися в пробках, приготувати вечерю, виспатися, нарешті. Ще й цілі в житті повинні бути, і мрії … Навіщо? І так все непогано. Начебто.
Цілі в житті: навіщо вони мені?
Адже і так зрозуміло: треба їсти, заробляти, виводити дітей в люди, бути хорошим другом. Інтуїтивно ми прагнемо до цього. Просто добре жити. Але в цьому «добре» швидко впадаєш в рутину, одноманітні дії викликають нудьгу і — з часом — питання «як знайти сенс життя?». Записана мета змінить шаблони та виведе з застою.
Можливо, ти мрієш про щось більше. Стати зіркою. Заробити мільйон. Виїхати жити на Балі. Керувати своєю компанією. Ось тільки уявлення про те, як цього досягти, — невиразне і повно сумнівів. Постановка цілей допоможе його прорідити й зрушити з мертвої точки. Багато корисної інформації на тему можна отримати відвідавши онлайн курси від LIFTA.SPACE, а поки що трохи гайду.
4 реальні користі прописаних цілей
1. Ти зрозумієш свою поведінку.
Поки ти прописуєш мети на рік або все життя, ти формулюєш власні пріоритети, знайомишся з собою. Фокусуючи увагу на одному і залишаючи за бортом інше, ти вибираєш реально важливі для себе речі, відповідаєш на запитання «а які мої бажання».
2. Ти побачиш потенційний прогрес.
Описуючи кінцеву або проміжну крапку життєвого маршруту, ти розумієш, де перебуваєш зараз, у чому твоя сила і де недоліки. Чого тобі не вистачає, чому, і як досягти бажаного? Ти зрозумієш, як скорегувати свій режим, поведінку, навички, щоб швидше дістатися до родзинки.
3. Ти станеш щасливішим.
Мета і прагнення до чогось більшого відповідно до твоїх власних цінностей — один з основних елементів щастя, нарівні з позитивними емоціями, залученістю, взаємовідносинами та досягненнями. Цілі життя дозволяють вийти з рутини й надихають.
4. Ти розвиваєш сильні сторони.
Коли ми знаємо, до чого прагнемо, ми акумулюємо все краще в собі: стійкість, дисципліну, швидкість реакції, фокус на цілі, відповідальність, пунктуальність і т.д. Знання своїх сильних сторін, згідно з дослідженнями (Proyer et al., 2013), сприяє почуттю задоволеності життям і поліпшенню здоров’я.
Використовувати список цілей для досягнень — круто, але навіть саме обдумування цілей буде корисним для благополуччя.
Які цілі в житті пріоритетні
Існують 2 типи життєвих цілей. Протягом життя ти можеш поєднувати їх.
-
Внутрішні — пов’язані з людськими, особистісними потребами:
❖ взаємна любов;
❖ баланс між роботою та особистим життям;
❖ бути порядною людиною;
❖ надихати інших;
❖ стати експертом у своїй галузі.
2. Зовнішні — визначаються культурою, в якій ти живеш:
❖ просунутися по кар’єрних сходах, досягти мети компанії, в якій працюєш;
❖ стати зіркою;
❖ відвідати всі країни світу;
❖ стати мільйонером.
Зовнішні цілі людини в житті вимагають меншої саморефлексії. Вони як би маються на увазі суспільством і часто приймаються на віру, без оцінки «а чи дійсно для мене це важливо». Фільтром для них може стати не сам зміст мети, а розуміння причини, по якій ми їх переслідуємо. Наприклад, безпеку, яскраві враження, визнання наших заслуг і т.д.
Щоб встановити пріоритетні цілі:
-
Запиши список цілей, які приходять на розум, і оціни їх за будь-яку шкалою (від 1 до 10, від самого бажаного до менш бажаного). Можеш розділити цілі на області, наприклад, здоров’я, сім’я, кар’єра, і ранжувати їх в певних сферах.
-
Вибери, які цілі в житті можна вважати головними. Зазвичай, від 3 до 5 пунктів, які зроблять тебе найщасливіше.
Оцінюючи кожну з цілей, підійди до неї з питанням «чому для мене це важливо, що мені це дасть», відповідай якомога конкретніше. Так ти зрозумієш, наскільки мета відповідає твоїм особистим запитам. Адже ми знаємо, багато цілей не досягаються, тому що «по-справжньому» не стали внутрішніми, а є проєкцією зовнішніх.
Наприклад, в залежності від цінностей кожної людини, стати мільйонером — це:
- ні в чому собі не відмовляти;
- стати знаменитим;
- управляти людьми;
- жити, де хочу;
- змінити коло спілкування і т.д.
Коли ти відповів на питання «навіщо», подумай, якими ще шляхами, крім мільонерства, можна досягти бажаного. Можливо, серед них криється справжня мета. Тільки твоя.
Таким чином:
- «ні в чому собі не відмовляти» перетвориться на гідний заробіток і внутрішній дозвіл на покупку того, про що давно мрієш;
- «стати знаменитим» — виступити на публіку й отримати визнання;
- «управляти людьми» — надихати своїм прикладом;
- «жити, де хочу» — переїзд в інше місто або країну і т.д.
Як бачимо, для досягнення «навіщо мені це» зовсім не потрібно бути мільйонером.
Витрать час і хоча б головні цілі спробуй осмислити чесно. Розпиши підцілі для кожної великої мети і йди плану. А як йому слідувати, щоб все вийшло?
ТОП-5 правил як ставити цілі в житті та досягати їх
Цілі окреслено. Що тепер?
1. Сформулюй цілі так, щоб вони мотивували та показували свою вагомість для тебе. Ціль повинна йти «до», а не «від».
2. Використовуй smart цілі в житті:
● максимально конкретизуй ціль без узагальнень і розпливчастих формулювань;
● проставити в ціль дати, терміни, суми, необхідні контакти. Зроби її вимірною;
● переконайся, що прописана ціль досяжна;
● не став розрізнених цілей в 10 сферах життя відразу;
● прив’яжи ціль до часу, щоб дедлайн підганяв тебе.
3. Запиши ціль і план її досягнення. Акт записи зробить ЇЇ реальніше.
4. Склади докладний план дій, без нього результат не буде досягнутий. Подумай, як можна досягти цілі, якщо шлях A не працює, а шлях B перекритий. Де дорога C?
5. Йди за планом. Створюй нагадування. Заручися підтримкою друзів. Оцінюй проміжні результати. Переглядай та вдосконалюй план, якщо він не дає результатів. Ускладнюй завдання, якщо результат досягнутий швидко.
Як сказав Рой Беннет, цілі — це дорожні карти, які приведуть вас до місця призначення. Зупини перегони без фінішу і наповни життя сенсом.