Головна Економіка Як фізичній особі припинити підприємницьку діяльність за самостійним рішенням

Як фізичній особі припинити підприємницьку діяльність за самостійним рішенням

227
0

Процедуру припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця (далі – ФОП) можна умовно розділити на 3 етапи:

прийняття рішення про припинення підприємницької діяльності та внесення державним реєстратором до державного реєстру запису про рішення фізичної особи щодо припинення підприємницької діяльності;

проведення перевірки органом Міндоходів, отримання довідки про відсутність заборгованості з податків та єдиного внеску;

внесення державним реєстратором до Єдиного державного реєстру запису про припинення підприємницької діяльності фізичної особи.

Перший етап

У разі прийняття ФОП рішення про припинення підприємницької діяльності такий ФОП повинен розпочати процедуру припинення діяльності з подання державному реєстратору за місцем своєї реєстрації таких документів:

заяви про припинення підприємницької діяльності, заповненої українською мовою, за формою затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 17.04.2013 р. №730/5;

нотаріально засвідченої довіреності, у випадку, якщо документи подаються представником ФОП.

Зазначені документи можна надіслати держреєстратору рекомендованим листом з описом вкладення.

У разі особистого подання документів ФОП при собі слід обов'язково мати паспорт, а представнику ФОП – нотаріально завірену довіреність з правом підпису документів та вчинення дій з припинення підприємницької діяльності ФОП.

Державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати надходження зазначених документів зобов’язаний внести до Єдиного державного реєстру запис про рішення щодо припинення ФОП підприємницької діяльності із зазначенням відомостей про порядок та строк заявлення кредиторами своїх вимог і в той самий день передати органам статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України повідомлення про внесення такого запису.

Повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру про рішення ФОП щодо припинення нею підприємницької діяльності публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації. Мета публікації – виявлення кредиторів фізичної особи – підприємця для пред'явлення до останнього своїх грошових вимог у двомісячний термін від дня публікації. Максимальний термін виявлення кредиторів при ліквідації СПД не може перевищувати 3 місяці.

Другий етап

Для отримання довідки про відсутність заборгованості з податків і єдиного внеску ФОП слід подати до органу Міндоходів за місцем своєї реєстрації такі документи:

заяву про припинення платника податків (форма №8-ОПП) за власним бажанням ФОП;

оригінали та завірені податковою інспекцією копії всіх раніше отриманих в податковій документів (патенти, свідоцтва, довідки форми №4-ОПП, інші документи), які підлягають обов'язковому поверненню до органу Міндоходів.

Після одержання зазначених документів орган Міндоходів призначає позапланову перевірку, яка має бути проведена в межах одного місяця.

По завершенні перевірки у разі відсутності у ФОП заборгованості з податків і зборів, єдиного внеску орган Міндоходів видає підприємцю довідку про відсутність заборгованості з податків і зборів (форма №22-ОПП), довідку про відсутність заборгованості з єдиного внеску (форма 3-ЄСВ), які дійсні протягом двох місяців з дати їх реєстрації.

Третій етап

ФОП, не раніше ніж через два місяці з моменту публікації оголошення про припинення діяльності, у разі відсутності заборгованості перед кредиторами (бюджетом, постачальниками і т.д.), подає держреєстратору такі документи:

реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця (форма №12);

довідки органу Міндоходів про відсутність заборгованості з податків і зборів (форма №22-ОПП) та з єдиного внеску (форма 3-ЄСВ).

Не пізніше наступного дня після прийняття зазначених документів державний реєстратор зобов'язаний видати (надіслати рекомендованим листом) ФОП або його представнику повідомлення про проведення реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП. З моменту оформлення такого повідомлення реєстрація ФОП вважається скасованою.

Органи статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України, на підставі отриманих від Держреєстратора повідомлення та відомості з реєстраційної картки про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП самостійно знімають з обліку такого підприємця.
Порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності затверджений Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» від 15.05.2003 р. №755-ІV та викладений в «Порядку обліку платників податків і зборів», затвердженому наказом Міністерства фінансів України  від 09.12.2011 р. №1588.

Заступник начальника  ДПІ
у Жовківському районі
ГУ Міндоходів у Львівській області                             Ю. Б. Гнідець