Головна Економіка Легалізація заробітної плати

Легалізація заробітної плати

180
0

В країні гостро постала проблема легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення. Усвідомлюючи важливість цієї проблеми, більшість роботодавців працюють у законодавчому полі. Але є й такі, хто, намагаючись отримати якомога більший прибуток, ухиляються від сплати — податків, використовують працю громадян без належного оформлення трудових відносин та пропонують заробітну плату «в конвертах».

Для найманих працівників неформальна зайнятість є нестабільною, нерегулярною і тому ризикованою, вона не гарантує одержання трудових доходів. Така зайнятість позбавляє частину найманих працівників багатьох соціальних прав, передбачених Конституцією України і Кодексом законів про працю України: пенсійного забезпечення, права на допомогу з тимчасової непрацездатності, на оплачувану відпустку, на допомогу з безробіття, на охорону праці тощо. Робота неформально зайнятих працівників не зараховується до трудового стажу. Нерідко прихована зайнятість набуває примусового характеру, особливо коли працівники змушені виконувати додатковий обсяг робіт. У результаті збільшується захворюваність, погіршується якість робочої сили, руйнується психологія людини-працівника.

Суспільство має усвідомити, що безплатних пенсій не буває — має бути система, що дозволяє фінансувати пенсійні виплати.

Приховування трудових відносин та заробітної плати не приносить користі тим, хто виходить на заслужений відпочинок, адже скільки людина сплатить до Пенсійного фонду, стільки й повернеться до неї. Кілька років тому в Україні було запроваджено систему персоніфікованого обліку, націлену на виведення з «тіні» не лише зарплати, а й працівників, які мають бути зацікавлені у тому, щоб законно одержувати зароблене. У персоніфікованих відомостях акумулюються реальні відрахування працівника до Пенсійного фонду залежно від величини заробітку, адже пенсія нараховується з офіційної зарплати. А якщо заробітна плата нижча від мінімальної, то громадянину не зараховується страховий стаж. Пенсійної «зрівнялівки» у державі з часом таки не буде. Отож, хто працював легально і отримував велику зарплату, матиме і гідну пенсію.

Катерина ЛИСКО, начальник УПФУ в Жовківському районі.