Головна Економіка Про єдиний соціальний внесок запитували у жовківських податківців

Про єдиний соціальний внесок запитували у жовківських податківців

241
0

Днями в ДПІ у Жовківському районі відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія», на запитання платників податків щодо нараховування та утримання єдиного внеску на  загальнообов’язкове державне соціальне страхування відповідав начальник відділу доходів та зборів фізичних осіб Павло Гнідець.

 Як порядок  визначення  «мінімального страхового внеску»?

Відповідно до п. 5 частини 1 ст. 1 Закону № 2464-VI  «мінімальний страховий внесок» – сума єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та який підлягає сплаті щомісяця. У 2014 році розмір мінімального внеску становить 422,65 грн. (1218 грн. х 34,7%).

Як  нараховується я єдиний внесок для фізичних осіб – підприємців, які нараховують дохід найманим працівникам?

Відповідно до п.1 ст.7 Закону України від 08.07.2010р. №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» базою нарахування єдиного внеску для фізичних осіб – підприємців, які нараховують дохід найманим працівникам, є сума нарахованої заробітної плати за видами виплат, що включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

У разі виплати найманим працівникам допомоги по тимчасовій непрацездатності базою нарахування єдиного внеску є суми оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та суми допомоги по тимчасовій непрацездатності. При виплаті працівникам, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, базою нарахування єдиного внеску є сума допомоги.

Перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджено Постановою КМУ  від 22 грудня 2010 р. N 1170.

 У який термін контролюючий орган повинен надати на письмову вимогу суб’єкта господарювання акт про звірення стану розрахунків платника за податками, зборами, митними платежами та єдиним внеском?

Акт звірення стану розрахунків платника за податками, зборами, митними платежами та єдиним внеском за звітний період оформляється контролюючим органом в термін не більше одного місяця від дня отримання письмової вимоги платника про таке звірення.

Водночас, якщо стан розрахунків платника за податками, зборами, митними платежами та єдиним внеском за звітний період не потребує додаткового вивчення, то такий акт оформляється невідкладно, але не пізніше п’ятнадцяти днів від дня отримання письмової вимоги платника.

Куди. та за якою формою необхідно подати заяву на добровільну сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування?

Відповідно до частини 3 статті 10 Закону № 2464-VI особи, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, подають до органу фіскальної служби за місцем проживання відповідну заяву в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Згідно абзацу 2 пункту 5.2 розділу V Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 09 вересня 2013 року № 455, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19 вересня 2013 року за № 1622/24154, заява про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування подається за формою згідно з додатком 2 до вищезазначеного наказу.

Який термін сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування фізичною особою-підприємцем на єдиному податку?

Платники єдиного внеску, зазначені у п. 4 частини 1 ст. 4 Закону № 2464, зокрема фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (абзац третій частини 8 ст. 9 Закону № 2464).

Згідно п.п. 2 п. 4.6 розділу ІV Інструкції про порядок нарахування та сплати платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, платники єдиного внеску -фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, можуть сплачувати єдиний внесок у вигляді авансового платежу в розмірі, який самостійно визначили, до 20 числа кожного місяця поточного кварталу. 

При цьому суми єдиного внеску, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються платником при остаточному розрахунку, який здійснюється ним за календарний квартал до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Зазначена категорія платників самостійно обчислює для себе суму єдиного внеску, яка не може бути менше мінімального страхового внеску на місяць.

Чи передбачена відповідальність фізичної особи – платника єдиного податку за несвоєчасне перерахування ЄСВ?

За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску після 20-го числа місяця, наступного за кварталом, до фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, застосовуються штрафні санкції у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Перший заступник начальника ДПІ у Жовківському районі Р. Я. Кулицький