Головна Економіка Посівна 2022: у Львівській ОВА назвали чинники, через які аграрії не можуть...

Посівна 2022: у Львівській ОВА назвали чинники, через які аграрії не можуть спрогнозувати площі посіву озимих культур

171
0

На Львівщині вже розпочалась посівна озимих культур, але аграрії області остаточно не визначились з площами посівів.

Прийняти це важливе рішення заважають кілька факторів:

– звільнення площ від попередників озимих культур може затягнутись через брак елеваторних потужностей та складських приміщень для зберігання вирощеного врожаю. Наявні потужності зі зберігання ще не звільнені від перехідних залишків тогорічного врожаю зерна;

– обмежена реалізація вирощеної продукції, як наслідок – не вистачає оборотних коштів на придбання достатнього матеріально-ресурсного забезпечення для проведення посіву озимих, що може вплинути на скорочення площ.

За середньорічними показниками останніх п’яти років площі посіву всіх озимих культур складають близько 230 тис. га, частка озимих зернових культур у цій площі – близько 80 %.

На полях Львівщини проводять роботи з підготовки ґрунту та посіву озимих культур урожаю наступного року.  За середньорічними даними площі вирощування озимих культур в області займають близько 55% всіх посівних площ. У формуванні структури посівних площ сільгоспвиробники надають пріоритету озимих зернових культур, оскільки вони дають вищу на 20-40% врожайність в залежності від культури та зменшують навантаженість під час посіву ярих культур.

Станом на 6 вересня поточного року вже посіяли 24,6 тис. га (54,8% до прогнозу) озимого ріпаку та розпочали посів озимих зернових культур.

«Ситуація з експортом у поточному році внесла свої корективи. Однак аграрії під час посівної роблять максимальний акцент на проведенні сівби в оптимальні терміни, оскільки саме їх дотримання гарантує отримання сильних сходів та високої врожайності майбутнього врожаю. За середньорічними даними озимі зернові культури забезпечують до 50% всього валового виробництва зерна за рік», – зазначила Тетяна Гетьман, директорка департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації.

Довідково:

На підставі власних досліджень Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН доведено, що відхилення строків сівби на 15–20 діб від оптимальних зумовлює зниження урожайності озимих зернових культур на 15–35 %.

Найкраще перезимовує  і дає найвищий урожай пшениця озима, посіви якої з осені мають кущистість 4–5 стебел на одній рослині. Для цього від початку появи сходів потрібно близько 45–55 діб до припинення осінньої вегетації та суми активних температур (вище 5 C°) приблизно 500 C°. Тому оптимальні строки сівби мають бути дотримані за будь-яких умов.