Головна Економіка Треба відходити від практики кризового управління, а планувати майбутнє, вчитися, творити спроможні...

Треба відходити від практики кризового управління, а планувати майбутнє, вчитися, творити спроможні громади – виконавчий директор ОАМР «Ради Львівщини»

117
0

У січні 2021 року після реформи децентралізації та нових виборів органів місцевого самоврядування оновлення відбулося і в Обласній асоціації місцевих ради «Ради Львівщини».  Головою правління обрано голову Львівської обласної ради Ірину Гримак. Виконавчим директором асоціації став Андрій Якимів. Членами асоціації є Львівська обласна рада, сім районних рад. Протягом року до асоціації долучилися ще 42 територіальні громади області (Нині Асоціація рад Львівщини налічує 69 членів (Львівська обласна рада, 7 районних рад, 60 територіальні громади та 1 асоційований член). Про рік роботи асоціації місцевих рад «Ради Львівщини» проговорили з виконавчим директором Андрієм Якимівим.

Як оцінюєте роботу Асоціації?

Мені некоректно оцінювати свою роботу. Втім з метою покращення роботи в кінці року ми провели опитування серед членів асоціації. Серед іншого питали їх думку про нашу роботу. 70 % громад визнали роботу асоціації місцевих рад «Ради Львівщини» ефективною і корисною і 24 % — доброю. Більшість територіальних громад Львівщини розраховують на подальшу  співпрацю. Для нас було важливо почути відгуки від партнерів, від представників самоврядування. Успішно реалізовані проєкти, втілені мрії людей – це найкраща оцінка команди асоціації. Наша основна ціль була – об’єднати громади.  Ми продовжуємо приєднувати нових членів і маємо амбітну мету об`єднати усі органи місцевого самоврядування області.  Кожному потрібен час для прийняття рішень. Представники громад по різному реагують, хтось одразу оцінив користь від участі у добровільному об’єднанні, а є такі, що не бачать власної ролі у спільних проєктах. Спілкуючись індивідуально, у кожному населеному пункті, нам вдалося багатьох мотивувати. Громади приєднувалися до асоціації. Багато керівників порахували, що вигоди від запропонованих нами ідей та умов реалізації у рази переважають вкладені ресурси. Кошти, зібрані як членські внески від громад ми інвестуємо в послуги для них.

Наприклад успішний кейс реалізовуємо спільно з командою Українського католицького університету – Добре урядування (Good Governance).  Минулого року ми підготували групу управлінців та вже відібрали представників трьох громад, які візьмуть участь у цьогорічному навчанні.  Попри війну, навчальна програма продовжується. Критерієм відбору слухачів програми є ідея. Важливо те, який проєкт учасник планує розвинути під час курсу, а згодом реалізувати у громаді.

Від початку війни громади Львівщини допомагали фронту, приймали внутрішньо переселених осіб. Який досвід чи знання, набуті завдяки асоціації згодяться у нових реаліях?

На мою думку, вже зараз і після нашої перемоги міжнародна співпраця вийде на новий горизонт. Дуже згодяться ті напрацювання, які ми мали, щодо формування заявок на участь у грантових проєктах. Попереду конкуренція за фінансовий ресурс. Проєктні команди багатьох громад готові до такої роботи.

Сьогодні треба бути дуже компетентним, щоб до тебе прийшов інвестор. Це стосується й менеджерів самоврядування. Головам громад слід створювати умови, щоб  інвестор погодився вкласти кошти. Лише земельної ділянки, або приміщення для інвестицій недостатньо. Оцінювати треба наявний людський капітал, транспортну та інженерну інфраструктуру, природні ресурси, які доступні, але ще не використовуються на території. Для 6 громад ми розробили комплексне дослідження – інвестиційні паспорти громад. Для інших 7 громад напрацювали стратегії розвитку. На основі цих документів можна розвивати бізнес-кейси.

І все ж найважливішими є люди, тому внутрішньо переселені особи для громади – перспектива, а не обтяження, як іноді помилково сприймають. Керівники громади повинні розуміти, якщо до нього заїхало 10 тис. осіб, то це  потенційні працівники, на основі яких є перспектива появи 2-3 підприємств. Потрібна тільки ідея. Тобто переможе економічно той, хто більш гнучкий у прийнятті рішень, активний, не боїться змін.

У громадах функціонують сервісні центри, служба зайнятості, зокрема діють навчальні центри де можна готувати фахівців. Кожну можливість треба використовувати, адже виникла потреба у локальних міні підприємствах на місцях. Треба продукувати бренди товарних груп для міжнародного ринку. Деякі ідеї увійшли у розроблений нами каталог крафтових виробників Львівщини.

Експерти асоціації продовжують надавати економічний, юридичний супровід громадам. Діяльність асоціації у напрямку «Економічний розвиток і комфортна та безпечна громада» продовжиться і буде спрямованою на розробку інфраструктурних проєктів, а також на релокацію підприємств з інших областей.

Малий і середній бізнес в умовах війни можуть забезпечити  робочі місця і стимулювати економіку. Чимало підприємливих людей зараз шукають можливості започаткувати власну справу на Львівщині. Як перетворити мрії в реальні бізнес проєкти?

Цього місяця ми завершили навчальну програму з розвитку підприємницьких навичок для внутрішньо переміщених осіб на Львівщині. Асоціація “Ради Львівщини”, спільно з науковцями компанії IQholding провели серію тренінгів з підприємництва у Золочеві, Львові, Стрию, Дрогобичі.  Участь у навчанні взяли близько 80 людей з різних регіонів України. Слухачі отримали експертну підтримку від наших консультантів, захистили свої бізнес-проекти, зарядилися бажанням діяти та розвиватися на новій території, у нас на Львівщині. До речі ми й надалі будемо спостерігати, надавати необхідні консультації в процесі становлення їхнього бізнесу.

Запрошую до співпраці також міжнародних донорів, які можуть допомогти масштабувати нашу ініціативу. Такий освітній проект варто поширити в інші регіони.  Відчувши підтримку та опіку вимушено переселені українці знову повірять в себе та реалізують підприємницькі ініціативи.

Асоціація «Ради Львівщини» допомагала з пошуком локацій для будівництва в територіальних громадах модульних будинків для тимчасово переселених осіб. Які ще гуманітарні ініціативи були реалізовані?

Впродовж 2021 року реалізовували освітні проєкти з мешканцями Донецької та Луганської областей. Наприклад, у Миротворчому кемпі взяли участь близько 75 освітян та представників шкільних адміністрацій. Тематика зустрічей в основному базувалася на принципах толерантності, співробітництва, пізнання культури. Не міг собі навіть уявити, що невдовзі тема війни, адаптації  внутрішньо переселених осіб постане так гостро й на Львівщині. То ж ми вже мали досвід та розуміння, як треба діяти.

Партнером асоціації «Ради Львівщини» є польська організація «Фундація Лідери Змін» Fundacja Liderzy Przemian. Крім того, залучений до співпраці благодійний фонд «Зміни заради майбутнього», який я раніше заснував. Від початку повномасштабного військового вторгнення росії в Україну допомагаємо постачати гуманітарну допомогу в різні населені пункти. Товари першої необхідності, засоби гігієни, одяг, спорядження для добровольчих батальйонів везуть зі Словаччини, Польщі, Нідерландів. Більш ніж 50 тонн гуманітарної допомоги вже відправили в інші області.

Асоціація постійно комунікує з партнерами із закордону й громадами. За сприяння агентства ООН у справах біженців UNHCR та Міністерства у справах ветеранів України ми сприяли розміщенню у територіальних громадах українців, які залишили свої домівки через війну. На прикордонних територіях, пунктах пропуску облаштовували наметові містечка для тих, хто потребує короткострокового перебування, обігріву і відпочинку. Також знайшли близько 20 локацій у громадах, які за кошти партнерів можна було швидко відремонтувати й пристосувати під житло. Допомагали організовувати волонтерські групи, які зустрічали та приймали новоприбулих на Залізничному вокзалі Львова.

Управління знаннями, економічний розвиток громади, міжнародна співпраця, розвиток туризму, ділової гостинності. Це напрямки, за якими колектив Асоціації реалізував десятки проєктів. Які наступні завдання ставите перед колективом ?

Разом з територіальними громадами будемо багато працювати, враховуючи стратегічні цілі Львівської області. Плануємо активніше долучатися до роботи з профільними постійними комісіями Львівської обласної ради. Це дасть можливість розуміти потреби людей, пропонувати ідеї та подавати пропозиції змін. Також я б хотів виокремити як важливий напрямок розвитку комунікацій у кожній громаді. Після перемоги треба більше зосередитися на промоції Львівщини, інформуванню про привабливість територій та створенню громад-брендів. Розвиватимемо створений обласною радою інтернет-портал «Інвестиційні ресурси Львівщини», а громадам допоможемо розвивати медіа. Це можуть бути власні ЗМІ, сайти, сторінки у соціальних мережах. Також продовжимо діяльність спрямовану на впровадження європейських стандартів, зокрема системи безпеки харчування НАССР у навчальних закладах. Розвиватимемо співпрацю з партнерами в рамках проєктів USAD, UNDP, Фондом «Східна Європа», Фондом «ChildFund Deutschland e.V», Фондом «Відродження», Українським культурним фондом.

Тренінги, семінари, розробка стратегічних документів, допомога у підготовці грантових заявок, угод про співпрацю, екологічні проєкти, впровадження нових технологій, проведення спортивних заходів, ярмарків, відновлення, або створення нових рекреаційних, туристичних проєктів – це дуже загальний перелік послуг, які ми надаємо громадам. Будемо зустрічатися, навчатися, разом визначати, яка громада, в якому напрямку готова розвиватися, у чому її додана вартість. Я впевнений, що синергія і креативні рішення приведуть до економічного розвитку. Треба відходити від практики кризового управління, а планувати майбутнє, вчитися, творити спроможні громади.