Головна Історія Кожна людина повинна виховувати в собі культурного користувача пам’яток

Кожна людина повинна виховувати в собі культурного користувача пам’яток

260
0

Культурна спадщина Жовківщини є невідємною частиною культурного надбання України і становить вагомий його відсоток. На території Жовківщини на державному обліку перебуває  242 памяток культурної спадщини (з них 97 памяток національного значення і 90 – місцевого, рештанововиявлені). Серед них у м. Жовкві – 57 національного значення, місцевого —22,  у м. Раві-Руській  – 7  національного, 22 — місцевого, у м. Дублянах —10  місцевого значення.

У 2014 році районним бюджетом на охорону та збереження культурної спадщини передба-чені кошти лише в сумі 8 тис. грн., і це — на  популяризацію історикокультурної спадщини, тобто випуск каталогу памяток і памятників Жовківського району та виготовлення облікової документації для включення обєктів культурної спадщини до списку місцевого або національного значення.

У рамках планової роботи та з метою підготовки до відзначення у 2014 році 200-річчя з дня народження Т. Г. Шевченка, відділом культури і туризму  розпочато виконання у 2013 році заходів щодо вшанування культурної спадщини Т. Г. Шевченка, а саме: впорядкування території біля памятників Тарасу Шевченкові у населених пунктах. Крім цього, посаджено два дубки біля памятників Тарасу Шевченку та Івану Франку в с. Кунині, привезених з історичної батьківщини поета, та проведено флешмоб біля памятника Тарасу Шевченка в Жовкві.

Та, якщо без фінансування деякі напрямки роботи зі збереження памяток обходяться, то пропозиції наступного характеру, які виносяться нашим відділом, потребують чималих коштів. Зокрема, відновлення обєкту історії у смт. Куликові. Це роботи 1-ї черги братської могили 12 відомих і 5 невідомих курсантів Львівського вищого училища, бійців і командирів 5,6 і 26-ої армії південно-західного фронту 90-94-го прикордонних загонів українського прикордонного округу, які загинули в роки Другої світової війни (ох. № 566/2 м). Відновлення об’єктів історії — могили  о. Івана Гавришкевича і його сімї у с. Пирятині, памятного знаку Свободи (скасування кріпосного  права в АвстроУгорській імперії 16 травня 1848 року)  у смт. Магерові (ох. 590 м), відновлення об’єкту монументального мистецтвапамятник Тарасу Шевченку,  у с. Мокротині (ох. 1562 м ОВК № 249 від 2.05.1991), відновлення об’єкту монументального мистецтва — памятник (погруддя) Лесі Українці у с. Новій Камянці (ох. 1559 м ОВК № 249 від 21.05.1991) та облаштувати могилу на Жовківському цвинтарі захоронених осіб, віднайдених у Жовківській церкві Різдва Христового у 2004 році.

Хочу зупинитися на низці проблемних питань у сфері охорони культурної спадщини. Зокрема, значна кількість пам`яток у Жовківському районі потребує проведення першочергових протиаварійних та ремонтнореставраційних робіт. Вирішення цієї проблеми можливе лише за рахунок належного фінансового та матеріального забезпечення галузі. Через нестабільне фінансування чи, скоріше, його відсутність, виконання проектних та ремонтнореставраційних робіт на обєктах культурної спадщини майже відсутнє. Важливою проблемою є збереження планувальної структури та цінної забудови історичних населених місць. Памяткоохоронним законодавством передбачено розроблення та погодження у встановленому порядку історикоархітектурних опорних планів та меж історичних ареалів історичних населених місць. Але це також повязано з відсутністю коштів у бюджетах міських та селищних рад.

Є ряд питань, які першочергово потрібно виконувати. Найперше, продовження виявлення пам’яток у районі, підписання охоронних договорів із користувачами, інформаційне забезпечення про збереження та охорону культурної, історичної, археологічної та архітектурної спадщини. Але зазначу, що кожному з нас потрібно усвідомити, що збереження культурного надбання Жовківщини можливе лише завдяки спільним зусиллям органу охорони культурної спадщини районної державної адміністрації – відділ культури і туризму Жовківської РДА, органів місцевого самоврядування, органів внутрішніх справ, користувачів пам’яток сакрального та не сакрального мистецтва і, однозначно, місцевого населення. Кожна людина повинна виховувати в собі культурного користувача пам’яток, бо інакше некультура знищить нас самих. Окрім цього, знищення пам’яток – це злочин і   за Законом України «Про охорону культурної спадщини» несе за собою відповідальність за його вчинення.

Проблемні питання самі по собі не усунуться. І якщо ситуація найближчим часом не зазнає радикальних змін на краще, посиляться суттєві ризики для збереження пам’яток: безповоротно буде втрачена значна частина об’єктів культурної спадщини; стане неможливим їх використання для науково-інформаційної, культурно-просвітньої роботи, виховання громадянськості, поваги до власної історії та, як наслідок, буде втрачений значний потенціал для консолідації суспільства, неспроможність держави вирішити вказані проблеми призведе до дискредитації органів влади в очах громадськості та подальше падіння довіри до них.

Галина Фесюк,

головний спеціаліст з питань охорони культурної спадщини

відділу культури і туризму Жовківської РДА.