Головна Історія На Жовківщині у Глинську відкрито Пантеон Слави

На Жовківщині у Глинську відкрито Пантеон Слави

372
0

Наша галицька земля щедро полита кров’ю як українських патріотів, так і представників багатьох народів і держав. Могили і цвинтарі, що появлялися в результаті воєн, символізують не тільки пам’ять, але є символами гуманізму і культури, містком між минулим і майбутнім. У них вшановано вічний спокій загиблих, звернена увага до християнських цивілізованих засад європейського життя, закладений ще один камінчик у  завтрашній день.

Символічно, що напередодні святковостей зі вшанування воїнів УПА, 14 жовтня, минулої недільної днини у с. Глинську відкрито військовий цвинтар Першої світової війни. Початок цієї величної і вікопомної споруди — літо 2015 року. Саме тоді Тірольське відділення «Австрійського Чорного Хреста» вирішило створити Пантеон Слави за загиблими вояками.

Звертаючись до присутніх — представників влади, гостей, громади, місцеві священнослужителі підкреслили зміст подвигу полеглих воїнів: «Сьогодні ми прибули до Пантеону Слави багатьох воїнів, аби віддати шану і закликати до миру та єдності, до порозуміння. Нам необхідно зрозуміти одне  — таке повторитися більше не може». Своєю чергою у виступі куратор Тірольського відділення «Австрійського Чорного Хреста», доктор Франс Бількфелльнер наголосив, що жоден сум за загиблими не має значення, якщо він не викликає бажання зробити все можливе, щоб подібне не повторилось, що стало причиною багатьох смертей. «Сьогодні наші думки і наша свідомість, повинні бути закликом до миру», — додав він. Доповнили думку куратора голови Жовківської РДА Надія Щур, Жовківської районної ради Роман Горбань, Глинської сільської ради Ольга Тенета: «Ми вшановуємо сьогодні їхню пам’ять, але одночасно і пам’ять усіх жертв Першої світової війни. Ми не хочемо, і не повинні забути цих загиблих. Ми також не можемо закривати очі перед подіями, які відбуваються сьогодні в нашій Державі. Дивлячись на це місце останнього спочинку, необхідно робити усе можливе, аби вирішувати конфлікти мирно, без застосування насилля».

Перша світова війна ніколи не відійде на другий план в контексті історичних проблем. Саме в ній до збройного повстання було залучено 38 з 59 країн. Особливої уваги та вивчення заслуговує її перебіг на території нашої Жовківщини, з усіма трагічними її сторінками. І сьогодні, в умовах агресії Росії на Сході України, де чотири роки точиться війна, де гинуть молоді воїни, актуальним постає питання військово-патріотичного виховання нашої молоді. Тому відкриття Пантеону Слави у с. Глинську є добрим підґрунтям для вивчення причин і наслідків Першої світової війни у ретроспективі до сьогодення.

На цвинтарі села Глинськ спочивають 77 німе-цьких, 57 російських та 29 австро-угорських солдатів, серед яких були українці, поляки й угорець. У більшості їх імена невідомі. Бій, який відбувся на околицях села 1915 року, дав змогу військам генерала Бом-Урмоллі звільнити Львів від російських військ. Головна споруда цвинтаря — прямокутна меморіальна колона. На одній з її сторін написано рік встановлення: «errechtet 1917».  Ця колона повторює форму так званих арабських хрестів», які символізували перемогу габсбургських військ над турками у 1598 році і повернення фортеці Рааб в лоно християнства. Кайзер Рудольф ІІ видав указ в пам’ять про цю подію встановити всюди хрести з написом «Восхвали Господа Бога за те, що Рааб повернувся в руки християн». Саме тому в Глинську встановили подібну колону, як символ тріумфу австро-угорських військ над росіянами. На чотирьох сторонах колони чотирма мовами — німецькою, угорською, українською і польською написано посвяти полеглим воїнам…

У Глинську тієї неділі звучали гімни різних країн, завершив дійство славень Європи «Ода до радості», символізуючи заклик до єднання та порозуміння, до миру. У ті хвилини кожен присутній пройнявся сутністю нашого неспокійного буття, сумуючи за загиблими, проводячи паралелі від сторічної давності до сьогодення. Чи настане колись день, коли зникнуть насилля і ненависть, чи переможе всеціло здоровий глузд над прагненням поневолення, що несе людські болі і страждання?

Возносимо слова подяки всім тим, хто долучився до створення Пантеону Слави для вшанування полеглих. Серед них окремо їх хочеться сказати директору Жовківського ДІАЗу Володимиру Геричу за залучення до потрібної справи Тірольське відділення «Австрійського Чорного Хреста» та проведення недільної поминальної церемонії у відкритті цвинтаря. За активну позицію з питань збереження, увічнення пам’яті загиблих у війнах, за активну роботу з патріо-тичного виховання почесними нагородами меморіальної організації «Чорний Хрест» відзначені сільський голова с. Глинська Ольга Тенета і директор Глинського НВК «Школа-садок» Володимир Баран.

… Сколихнула околицю села рушнична сальва в унісон із поминальною піснею, і, можливо, десь там, на небі, відгукнулася вона тихою подякою убієнних душ. За молитву, за те, що про них пам’ятають…

Ярослав ГЛУТКОВСЬКИЙ.