Головна Історія Славне минуле нашого краю

Славне минуле нашого краю

342
0

Нещодавно представники науки та  різних громадських  організацій провели історично-краєзнавчу експедицію по славній Жовківській землі. На запрошення члена українського реєстрового козацтва Олега Попруженка до району завітали львівські науковці, Ярослав Михайлович Кміт – ректор університету «Львівський Ставропігіон»,  доктор філософії, професор, голова комісії з освіти та науки Громадської ради при Львівській облдержадміністрації, Верховний отаман Галицького Ставро-пігійського козацтва імені гетьмана України Петра Сагайдачного,  Віктор Святославович  Ідзьо – директор інституту «Східної Європи» університету «Львівський Ставропігіон», доктор історичних наук, професор, провідний науковий співробітник інституту українознавства МОН України,  академік Міжнародної академії наук Євразії, головний редактор журналу «Українознавець», генерал-хорунжий Українського козацтва, Вадим Степанович Артюх – кандидат історичних наук, доцент, штатний археолог кафедри українознавства  університету «Львівський  Ставропігіон». Також був присутній Богдан Романович Голуб — козак-реєстровець, вчитель Жовківської школи Кіокушин  карате, воїн АТО.

Свою поїздку  розпочали з відвідин дерев’яної церкви-музею у селі Стара Скварява, яку збудували у 1508 році. Святиня була перенесена сюди з городища Щекотина. Відбулася зустріч зі сільським головою Василем Дзюбом та керівником музею Надією Кубай, котра розповіла про історію святині, довгий шлях реставрації іконостасу та відновлення церкви. Гості подарували книги на згадку про цікаву зустріч.

Далі шлях проходив до села Глинськ. А потім пішки до славного городища Щекотин, що згадується у Галицько-Волинському літописі. Тут гості оглянули прекрасні краєвиди Розточчя, також земляні оборонні споруди поселення  і сам Щекотин.

Далі дорога вела до не менш мальовничого села Нова Скварява. Там завітали до сільської ради, де зустрілися з очільником Степаном Струсом. Після недовгої, але цікавої бесіди, фотографувалися на пам'ять біля могутнього та величезного дуба і панського будинку,  де зараз розташована сільська рада. Потім  помандрували до місцевої церкви. Саме тут  гості завітали до пароха, отця Івана. Після спілкування з гостями отець поблагословив їх на добрі справи.

А далі помандрували на Антонів берег, до місця, де, за деякими переказами, був розташований козацький табір. Фахівцями було оглянуто всю територію, вали, рови, підвищення та ями. На їхню думку, об’єкт виявився дуже цікавим, і таким, що потребує подальшого ґрунтовного дослідження.

Запропоновано звернутися до депутатів і голови Новоскварявської сільської ради про виділення цієї земельної ділянки в довгострокову оренду на пільгових умовах  для проведення козацьких таборувань молоді, аби діти могли  вивчати правдиву  історію України, історію свого народу. Також це дасть змогу гартувати тіло і дух за системою, розробленою Володимиром Степановичем  Пилатом  — верховним вчителем бойового гопака.

Крім цього, було запропоновано підтримати пропозицію науковців Львівського університету імені Івана Франка та звернутися до відповідних органів влади щодо створення на території Жовківського району регіонального ландшафтного парку «Гарай».  До складу його входили б Жовківська міська, Крехівська, Новоскварявська, Глинська, Староскварявська, Мокротинська, Мацошинська, Зашківська сільські та Куликівська селищна ради. Це дало б поштовх до збереження навколишнього природного середовища, боротьби із засміченням території та розвитку туризму і рекреації. Все це залучатиме населення району до, так званого, здорового способу життя і кращого  пізнання своєї історії, культури, традицій. 

Ця краєзнавчо-історична експедиція відбулася завдяки матеріальній підтримці депутата Львівської обласної ради від Жовківського району Андрія Романовича Думи. Організатори заходу дуже вдячні А. Р. Думі за розуміння і підтримку та покладають надії на співпрацю у  майбутньому. 

Андрій ГРУДЕНЬ.