Головна Герої Пирятинська трагедія — 71 рік потому…

Пирятинська трагедія — 71 рік потому…

606
0

З року в рік на теренах невеличкого села Жовківщини Пирятина у свято Преображення Господнього збирається невелика сільська громада, з’їжджаються рідні, гості, сусіди та краяни району та області. Усі спільно віддають шану великим героям-захисникам рідного краю, невинним людям, які у часі Другої світової війни стали жертвами жорстоких боїв, розправ та пожеж від рук окупанта, ворога теперішнього і сучасного — демагога-московита.

У далекому 1944 році у с. Пирятині сталась страшна трагедія — на самого Спаса у село вторгнулись російські червоні війська, які спустошували усе на своєму шляху, і саме там їм протистояла горстка мужніх героїв-захисників — славетна Сотня Ема. Саме ці відчайдухи ціною свого життя, власною кров’ю боронили рідну землю,  народ,  громаду. Незважаючи на величезну перевагу сил НКВС, вони гідно тримали оборону, але врешті-решт так і полягли у бою. Червона армія вдерлась до села — це було невимовне лихо, село палало у вогні, а з населенням відбулась жорстока і кривава розправа. Та ця трагедія, забравши життя пирятинців, аж ніяк не відібрала сили духу цих людей. Адже вони зуміли звести з попелища нове відроджене село Пирятин і зберегли у  своїх серцях славну пам’ять про героїчних предків.

Цього року минула вже 71-а річниця з дня Пирятинської трагедії, яка несе у собі, водночас, як велику славу і подвиг, так гіркоту втрат та руйнувань. Вірна громада пам’ятає і шанує своїх героїв, тодішніх і сучасних. І цьогоріч, уже традиційно біля монумента героям-пирятинцям відбулось чергове урочисте віче, у якому, крім місцевих жителів, взяли участь і представники влади району, держави, депутати, гості з інших громад, зокрема нардеп ВРУ Володимир Парасюк, голова Жовкіської районної ради Тадей  Швай та голова Жовкіської РДА Надія Щур, їх заступники та працівники структурних відділів.

Вшанування героїв та трагічних подій у Пирятині розпочалось із молитви. Місцевий священнослужитель та отці сусідніх парафій відправили Службу Божу, під час якої жителі традиційно у день Преображення Господнього посвятили овочі та фрукти. Також отці під час Літургії неодноразово у своїх благословеннях згадували той страшний день Пирятинської трагедії та наголошували, що ту жертву, яку віддало село колись, мають шанувати теперішні і майбутні покоління у такий нелегкий для всіх українців час — сучасної війни проти старого ворога.

Після Святої Літургії відслужено Панахиду біля монумента героям-пирятинцям, які захищали свою домівку від окупантів-московитів. Відбулось також урочисте покладення квітів представниками державної та районної влади В. Парасюком, Т. Шваєм та Н. Щур, які, низько схиливши голови, вшанували цих великих героїв свого села, району, країни.

Урочисте віче розпочали виконанням Державного Гімну України. В. о. керівника відділу культури Жовківської РДА Галина Фесюк у виступі нагадала усім про історичну бувальщину минулого с. Пирятина та його мешканців. Далі до слова запросили народного депутата Володимира Парасюка, який, будучи учасником війни сучасної, як ніхто, з розумінням сказав, що герої сучасні та минулі є прикладом для кожного з нас, адже їх незламний дух — це зброя нашої майбутньої перемоги. Своє пошанування та співчуття висловила голова Жовківської РДА Надія Щур, яка наголосила на важливості боротьби кожного героя-українця на прикладі самопожертви пирятинських сподвижників для майбутнього своїх дітей, онуків, правнуків, аби перемогти того ж ворога у сьогоднішній війні. Доволі емоційно виступив голова районної ради Тадей Швай, який сказав, що та війна, що відбувається сьогодні, — це про-довження вже тої ж війни, яка була 70 років тому, тож наш ворог повинен бути переможений на добру славу тих, що віддали своє життя за Україну колись і зараз, зокрема і героїв Пирятина. Свою словесну лепту до атмосфери віча вніс справжній нащадок героїв тодішньої Пирятинської трагедії Ярослав Гелетій, корінний житель Пирятина, фактичний очевидець подій, публіцист, громадський діяч.

Звернувся до присутніх, зокрема до влади з єдиним проханням — будувати державу так, щоб пам’ять про героїв жила вічно не тільки у серцях людей, а передавалась майбутнім поколінням через духовно-матеріальні святині та пам’ятки про славу і героїзм цих людей.

Урочисте віче продовжилось під звуки патріотичних пісень — прийшла черга творчої частини мітингу. Під керівництвом Галини Фесюк місцеві фольклорні колективи та виконавці Народних домів району, Жовківського центру творчості подарували присутнім справжню українську пісню, пройняту духом боротьби, слави, героїзму та великої перемоги українського народу. У ній переплелись журба і радість, героїзм і самопожертва, величність і жага до перемоги. На цих живих українських нотах і завершилось чергове віче пам’яті героям у Пирятині.

Віталій СЛУКА.