Головна Листи Пляшки «секонд-хенд».., чи варто користуватися?

Пляшки «секонд-хенд».., чи варто користуватися?

419
0

Прочитавши у Вашому часописі про «пляшки … зі смітника», хочу відмітити, що автор замітки торкнувся вкрай важливої проблеми: повторного використання пластикових пляшок.

В Україні щорічно утворюється близько 50 млн. кубометрів твердих побутових відходів, 97 % з яких викидаються, вивозяться на сміттєзвалища і полігони для захоронения. Із них пластикові пляшки і поліетиленові кульки становлять близько 70 %. Не кажемо вже про забруднення пластиковими пляшками місць відпочинку. Період розпаду пластику в природі — 400 років, поліетиленових пляшок — 10, поліетиленових кульків у водоймах — 20 років. Пластик сам по собі матеріал ніжний — на світлі тріскається, а від спеки плавиться. Тому для міцності до нього додають речовини-стабілізатори, завдяки яким пластмаса міцнішає і стає більш токсичною.

Коли з’явилася пластикова тара, ми їй дуже зраділи. Бо не здогадувалися, якої шкоди може завдати. Недарма Європа від неї вже починає відмовлятися. Пластикова тара дуже зручна у користуванні, й це вже аксіома. Важко навіть уявити собі вихід на природу без неї. У розвинутих країнах давно зрозуміли шкоду цих полімерів і намагаються обмежити використання пластика як упаковки харчових продуктів. Для прикладу, в Європі та США вже практично не випускають пиво у пластикових пляшках. І усе частіше відмовляються від пластикових чашок для кави, переходячи на паперові.

Багато виробів із пластмаси може містити шкідливі стабілізатори, солі важких металів та інші токсичні речовини, і все це при нагріванні, а тим більше повторному використанні, може потрапити в наш організм та викликати важкі харчові отруєння, захворювання. Саме тому одноразовий посуд не можна використовувати повторно.

Раджу читачам кожну пляшку перед викиданням просто розтоптувати, або пробивати ножем, така пляшка не буде використана як вторинна сировина. Щоправда, зім’яті пляшки мають свої переваги: їх більше вміщається у ваш домашній сміттєвий кошик та у спеціальні контейнери, з яких ці пляшки потрапляють на ринок.

Намагайтеся не користуватися повторно пластиковими пляшками, не купуйте продукти на базарі у вживаних пластикових пляшках! І відмовтеся від користування пластиковою тарою хоча б удома.

Вважаю за доцільне заборонити використовувати на базарах цей посуд. Рішення можуть прийняти депутати на сесії міської ради. До речі, зроблять по-справжньому добру справу для своїх виборців. Це не лише негігієнічно, але й небезпечно для здоров’я. Західні вчені довели, що повторне використання пластикових пляшок може провокувати онкологічні захворювання, хвороби серця та печінки. Адже сама технологія їх вироблення розрахована на одноразове використання. При повторному ж застосуванні утворюються мікротріщини, з яких в організм людини можуть потрапити небезпечні хімічні сполуки.

Одноразовим посудом слід користуватися тільки один раз, бо з кожним повторним використанням він стає більш токсичним.      

Споживачам варто особливу увагу звертати на маркування посуду. Скажімо, пластиковий посуд, що містить полістирол, не можна використовувати до гарячих страв. А алкоголь взагалі не можна пити із пластикової тари, бо елементи, що знаходяться у ній, разом зі спиртним переходять до організму людини. Надзвичайно шкідливе як для навколишнього середовища, так і для здоров’я людини спалювання пластикового сміття. У продуктах горіння містяться дуже небезпечні речовини — оксиди азоту, сірка, феноли, токсичні вуглеводи, канцерогенні діоксини, які можуть впливати на спадковість, не кажучи вже про сполуки свинцю, ртуті та інших важких металів.

Відмовлятися від пластикових виробів в Україні покищо ніхто не збирається. Тому нам самим потрібно дбати про своє здоров’я і здоров’я своїх близьких. Та якщо не можете жити без пластикового посуду, то хоча б не годуйте з нього дітей та не пийте з нього горілку…

Марія СЛЮСАР, начальник відділу здійснення Держсанепіднагляду Жовківського РУ ГУ ДСЕС у Львівській області.