Головна Листи Усе про паспорти

Усе про паспорти

4862
0

Читачі нашого часопису активно цікавляться питаннями порядку виготовлення, видачі, вартості та необхідності оновлення паспортів — тепер уже ID-карток та біометричних паспортів. Із проханням  розповісти про це ми звернулися до керівника Жовківського територіального підрозділу ГУ Державної міграційної служби України Михайла Бадана.

— Із червня 2016 року наше відділення видає громадянам України ID-картки — це документи, що замінюють паперові паспорти, аби полегшити українцям спілкування з державними органами та не збирати всілякі довідки для отримання послуг. Це і є поступовий  перехід України до електронної системи урядування, прийнятої у багатьох державах світу.

ID-картка — це пластиковий документ розміром 8,56 см на 5,4 см, де про особу міститься і візуальна інформація, і така, що її можна прочитати лише на електронному носії. Туди  внесено все те саме, що й візуально можна побачити на картці, проте додається й змінна інформація.  Це відбиття тих подій, що стаються у вашому житті, і не є сталими. До змінної інформації належить реєстрація місця проживання, сімейний стан та відомості про дітей. Усі ці зміни — переїзд у нове житло, чи інше місто України, одруження чи розірвання шлюбу, народження дітей — в хронологічному порядку додаються на електронний носій без потреби заміни документа. Для цього необхідно у передбачений законодавством термін  звернутись у зручний для вас міграційний підрозділ або Центр надання адміністративних послуг і зміни внесуть на електронний носій. Якщо ви виготовите паспорт громадянина для виїзду за кордон, то це теж буде показано на електронному носії.

Зараз в Україні перший паспорт  виготовляють дитині вже у 14 років. Він має термін дії лише 4 роки. Це обмеження пов’язано з тим, що молода людина росте, і її зовнішність істотно змінюється в цьому часовому проміжку. Наступний паспорт, що виготовлятимуть молоді люди вже у 18 років, буде чинним 10 років. Таким є термін дії усіх паспортів для дорослих. Через кожні 10 років їх треба буде змінювати.

Термінової потреби в заміні паспорта старого зразка на ID-картку немає. Тим, хто досягнув 25 і відповідно 45 років  проводять вклейку фотографій  у старих  паспортах. ID-картки ж виготовляють молоді, що робить паспорт вперше, тим, хто втратив документ або він став непридатним, ну, і звичайно ж тим, хто змінює прізвище у зв’язку із одруженням.

Повна заміна паспортів на ID-картки повинна здійснитися до 2022 року.  Ті паспорти, які зараз є на руках у більшості громадян, є чинними і будуть такими до тих пір, поки поступово не завершиться їх заміна на нову форму посвідчення особи.

Дітям з 14 років ID-картки виготовляються безоплатно. Для цього потрібні наступні документи: свідоцтво про народження, довідка з місця проживання та паспорти батьків (старого зразка чи ID-картки).

За виготовлення нового документу через зміну прізвища треба заплатити 279 грн. (у термін 20 днів — звичайний режим) та 366 (терміново — за 10 днів). Якщо паспорт було втрачено, то ID-картку вам виготовлять через 20 днів за платню 304 грн. (плюс 34 грн. — держмито). Непридатний документ можна замінити на ID-картку за 313 грн. (через 20 днів).

Щоденно ми приймаємо документи на виготовлення 30-45 ID-карток.

ID-картка — це паспорт, що посвідчує особу в Україні і не дає права без іншого документа — паспорта громадянина для виїзду за кордон — перетинати межі держав. Так у всіх країнах світу. Можливо, упередження про те, що ID-
картка — це замінник закордонного, виникла через те, що в зоні ЄС для перетину кордону в межах співдружності такого роду документів достатньо, але всі громадяни і ЄС, і Америки мають закордонні паспорти. І при перетині кордонів з іншими державами їм, як і нам, теж у закордонні паспорти-книжечки ставиться відмітка. Перебування іноземця в будь-якій державі світу є обмежене. І це контролюється саме такою відміткою. Тож усі виготовлені українцями закордонні паспорти є чинними до закінчення терміну їх дії, а впровадження ID-карток це ніяк не змінює. ID-картка — окремо, закордонний паспорт – окремо.

Що стосується біометричних паспортів, то тимчасовий ажіотаж із виготовленням останніх, пов’язаний із в’їздом українців до ЄС за безвізом (до речі, за повідомленням Держприкордонслужби, станом на початок серпня більше 160 тис. українців саме так перетнули кордон). Кожного дня українці оформляють близько 20 тис. закордонних паспортів. Тому “Поліграфкомбінат” не встигає персоналізувати усі документи, які оформляють у підрозділах Міграційної служби та ЦНАПах. Саме тому звичайний режим виготовлення — 20 днів — розтягнувся у майже 45, а терміновий — у 25-30 днів. Вартість біометричного паспорта у звичайному режимі — 557 грн. 32 коп., у терміновому — 810 грн. 32 коп.

Дітям від самого народження можна виготовити біометричний паспорт. Він буде дійсний 4 роки. Для його оформлення потрібне свідоцтво про народження дитини та український паспорт одного з батьків. Дітям до 12 років фото на біометричний паспорт можна зробити у звичайному фотоательє.

Для оформлення біометричного паспорта дорослому знадобиться український паспорт та ідентифікаційний код. Цей паспорт буде дійсний 10 років.

Надія БАЙБУЛА.