До участі запрошують учителів та науковців Львівщини.
Департамент освіти і науки Львівської ОВА вже вдруге проводить конкурс інноваційних навчальних програм та дидактичного забезпечення для 5-6 та 7-9 класів.
«У нас багато шкільних підручників і навчальних програм які складно написані. Їх зміст не відповідає вимогам сучасності. Чи хтось читав підручник з біології для 8-го класу? Його складно зрозуміти дорослому, не кажучи вже про дітей. А якісні підручники пишуться на основі якісних програм. Так виникла ідея конкурсу», – зазначив директор департаменту освіти і науки Львівської ОДА Олег Паска.
В межах обласної Програми розвитку освіти на 2021-2025 роки з’явився пункт про конкурс освітніх інновацій для того, щоб підтримати тих учителів, які не лише викладають свої предмети, а й працюють над змістом освіти. Цей конкурс став дуже успішним і викликав інтерес з боку учителів та працівників освітньої галузі.
На брифінгу Олег Паска розповів про кілька успішних програм, які у попередні роки стали переможцями конкурсу. Зокрема, про «Інтегрований курс зарубіжної та української літератури».
«За збігом обставин цей курс став відповіддю російській агресії. Бо у ньому були вилученні всі російській автори, які висловлювали імперіалістичні думки щодо України і нашої історії. І коли почалося широкомасштабне вторгнення, то у нас уже була адекватна і добре пропрацьована програма, що була схвалена Інститутом модернізації змісту освіту, тобто була дозволена до використання у всіх школах України», – зауважив Олег Паска.
Інший приклад – програма з фізики для 7-8 класів, яку написав колектив учителів-фізиків. На її основі за сприяння департаменту освіти має бути написаний сучасний шкільний підручник, мета якого, зробити фізику для дітей доступним і цікавим захопленням.
Ще одна програма-переможець – «Інтегрований курс історія України і всесвітня історія». Вона також отримала погодження від Інституту модернізації змісту освіту.
Про позитивний досвід переможців розповіла Марія Чумарна – педагог, письменниця, засновниця українознавчої авторської школи «Тривіта», співавторка програми «Інтегрований курс зарубіжної та української літератури».
«Школа повинна бути для дітей середовищем для їхнього творчого саморозвитку, а не просто закладом навчання, як це закладено в радянській системі освіти. На початку повномасштабної війни ми розробили на конкурс інтегровану програму з української та зарубіжної літератури. Її затвердили. Програма показала, що наша українська література стоїть на рівні зі світовими шедеврами, а подеколи незрівнянно краще увиразнює цінності нашого народу, цінності України і це дуже важливо», – розповіла Марія Чумарна.
Про свою програму розповіла кандидат історичних наук, співавторка програми «Інтегрований курс історії України та всесвітньої історії» Олена Аркуша.
Ідея програми полягає в тому, аби зламати підхід до вивчення історії, притаманне у радянські часи. Автори пропонують, аби тема з будь-якого історичного періоду вивчалась не лише в одному класі, а на різних, аби краще засвоїти предмет. При цьому варто зважати на вік учня. Наприклад, ґрунтовне вивчення Античного періоду у середніх класах краще додати у програму для старших класів.
«Спільно з іншими авторами ми написали програму інтегрованого курсу для 5-6 класів «Україна і світ: вступ до історії та громадянської освіти». Перед собою ми ставили завдання сформувати в учнях чіткі уявлення про історію, навіщо її потрібно учити. Предмет шкільної історії – це не просто набір оповідань, це приклади, які вчать нас не робити помилок. Друге завдання – закріпити стійке зацікавлення історичними темами та сюжетами відповідно до вікових особливостей учнів 10-12 років, коли є пізнавальний інтерес особливо високий», – наголосила Олена Аркуша.
Термін подання рукописів навчальних програм і листів-клопотань на участь у конкурсі інноваційних навчальних програм для 5-6 та 7-9 класів – до 15 червня.
Всі його етапи мають завершитись до 25 серпня. Відтак, автори тих методичних розробок, які здобудуть перемогу, одержать відзнаки та премії.
Передбачено такі номінації навчальних програм з предметів/інтегрованих курсів, які можна подати на конкурс:
- мовно-літературна галузь,
- математична і природнича,
- громадянська та історична;
- технологічна і мистецька,
- навчальні програми для учнів з порушеннями інтелектуального розвитку.
З докладною інформацією про порядок та умови проведення обласного конкурсу «Інноваційні програми і дидактичне забезпечення для осучаснення освітнього процесу – 2023» можна ознайомитись за покликанням https://bit.ly/3KVkZC0