Нові можливості навчання
В Україні запроваджено карантин, зокрема у школах та дитячих садках. Такі заходи повинні убезпечити громадян від поширення коронавірусу.
Важливо знати, що ж отримають освітяни та учні від цієї ситуації, та які нові можливості можуть з’явитися для навчання?
Усі ми знаємо, що сучасний світ регулярно підкидає нам нові виклики, тож дедалі актуальнішою стає навичка вміти швидко пристосовуватися до змін і бути гнучким. Для освіти це питання особливо актуальне. Запроваджений карантин у школах і потреба миттєво перейти на дистанційне навчання — це насправді серйозний виклик для української системи шкільної освіти.
Це нові можливості й гарний привід, аби нарешті почати робити те, що давно потрібно було зробити: для дітей — навчитися вчитися самостійно, для вчителів — використовувати технології дистанційного і змішаного навчання.
Варто сказати, що чимало шкіл країни, зокрема й нашого району, вже активно і досить успішно практикують дистанційне навчання. Тут, звичайно, на допомогу приходять технології.
Є доволі багато освітніх платформ, що дозволяють учням ефективно навчатися, а вчителям організовувати цей процес. На шкільній платформі діти отримують матеріал, який мають вивчити, і завдання, які мають виконати. Вчитель перевіряє завдання, виставляє бал і залишає коментар. А от зворотний зв’язок від вчителя — це ключовий елемент дистанційного навчання. Якщо учень не розуміє якусь тему, вчитель проводить онлайн-консультацію. Цю платформу використовують багато шкіл, і не лише столичних.
Також існує чимало програм, що дозволяють вчителю створити завдання перевірки знань — Classtime, Kahoot, Quzizz тощо. Більшість із таких програм має мобільні версії, тож сам процес вирішення тестів зручний і цікавий. Батьки ж можуть бачити оцінки, коментарі й оцінювати прогрес своєї дитини.
Попри велику можливість і доступ до інтернет-технологій, на жаль, більшість шкіл сьогодні поки не готова якісно забезпечити дистанційне навчання. Перелік рекомендованої літератури, параграфи в підручниках, номери вправ у вайбер-групах — це не зовсім якісний навчальний процес. І навіть таке навчання можливе лише у випадку, якщо всі учасники процесу мають доступ до інтернету.
Однак, якщо чесно, думаю, учні молодшої та середньої школи радіють карантину, як несподіваним канікулам. Проте учні випускних класів навряд чи зможуть розслабитись: попереду на них очікують ЗНО. Часу все менше, а напруги — все більше.
Для учнів середньої та старшої школи є рішення — онлайн-платформа iLearn, розробником якої є «Освіторія». Це соціальний проєкт, тож він повністю безкоштовний для усіх. Платформа містить безкоштовні онлайн-курси з підготовки до ЗНО з основних предметів, тести й матеріали для самопідготовки. Кожного тижня проводяться вебінари з найкращими репетиторами української мови й літератури, математики, історії України та англійської мови. Все, що потрібно, щоб розпочати навчання — це гаджет із доступом в інтернет і трішки натхнення.
До речі, курсами можуть користуватися і вчителі — давати їх як готові та структуровані навчальні матеріали на час обмеження очного навчання, і не тільки.
Водночас, платформ та сайтів для організації навчального процесу безліч. Окрім вищезгаданих, є ще ClassDojo, Classtime, Padlet та інші.
Активним на замітку! Платформи для онлайн-навчання Prometheus, Coursera, Khan Academy та edX пропонують безкоштовні курси на час карантину.
Освітній ресурс Khan Academy також має у вільному доступі інтерактивні курси з математики, фізики, хімії, історії, фінансів, економіки, біології, мистецтва та комп’ютерних наук.
Українська платформа Prometheus пропонує понад 100 безкоштовних курсів, якими можуть скористатися вчителі, батьки, школярі та студенти.
Підготуватися до ЗНО, дізнатися більше про економіку, медіаграмотність та програмування можна на українському ресурсі EdEra.
До речі, вперше свої навчальні програми у вільний доступ також виклали 300 провідних університетів світу.
Ще один надзвичайно важливий момент! Зараз популярно говорити про «трикутник партнерства»: діти, вчителі, батьки. Дійсно, без участі всіх трьох сторін навчальний процес вдома не налагодиш. Важливо розуміти, що карантин — це не канікули. Тому необхідно намагатися правильно організувати робочий день учня, щоб повернення з карантину до школи відбулося максимально комфортно.
Ну і, звісно, варто підтримати свою дитину. Карантин — гарна нагода побути разом і нарешті зробити те, що давно планували. Читання один одному ввечері — навіть якщо це тексти шкільної програми — чудове поєднання приємного з корисним.
Як у школах Жовківщини відбуваються уроки впродовж карантину
— Доброго дня, мої любі хлопчики і дівчатка! Сьогодні на вулиці світить сонечко, але я за вами сумую. Перший урок за розкладом — математика, тому пропоную розпочати наше заняття із вивчення таблиці множення.
Від початку карантину вчитель початкових класів Олена Гнатівна Козак Жовківської загальноосвітньої школи № 1 І-ІІІ ступенів звертається не до дітей у класі, а до фронтальної камери у ноутбуці. Проте вона знає, що по той бік екрану її дивляться та слухають другокласники Нової української школи.
Для “нушенят” — це звичайний урок з ігровими елементами, щоправда, у трохи незвичному форматі. Однак діти із задоволення чекають наступного заняття й якнайшвидше хочуть виконати цікаві домашні завдання.
А от вчитель інформатики Сопошинської ЗОШ Христина Тарасівна Лапкевич, а також класний керівник учнів 7 класу відразу після оголошення карантину почала думати зі своїми вихованцями, як краще організувати навчання. Спершу спілкувалися через Viber, однак там немає можливості проводити заняття онлайн для всіх. Згодом організували процес через Google Classroom. Опановували систему, зібрали електронні пошти всіх учнів, створили групу й інтенсивно почали закачувати лекції та працювати. Там уже є онлайн-конференції, діти виконують завдання, і вчитель одразу бачить, хто і що робить. Спершу педагоги боялися, що учні не підуть на співпрацю, однак така робота виявилася для них легшою, ніж звичні лекції.
Однак не всі вчителі змогли так швидко пристосуватися до дистанційної роботи. Батьки кажуть, що деякі вчителі лише склали список завдань на самостійне опрацювання впродовж карантину і надіслали усім батькам, а як перевірятимуться виконані завдання, онлайн чи вже після карантину, поки не відомо.
До дистанційного навчання поставилися дуже серйозно педагоги позашкільної освіти, зокрема Жовківський центр дитячої та юнацької творчості. Позакласні заняття проводять онлайн, надсилають захопливі відеоуроки, а також влаштовують челеджі навіть у фейсбуці та інстаграмі. Організовуються всі.
А що робити, якщо немає комп’ютера? МОН пропонує уроки по телебаченню. Найкращі вчителі України вестимуть уроки з хімії, фізики, біології, географії, української мови та літератури, англійської мови, історії України та світу, алгебри, геометрії та навіть спортивні руханки для учнів 5-11 класів.
Заняття розпочали 6 квітня і транслюватимуть у будні до кінця карантину, починаючи о 10.00 год.
Заняття для усіх класів можна буде переглянути на YouTube-каналі міністерства або на телеканалах:
5 клас — Плюс-Плюс та 112 Україна; 6 клас — ZOOM та News One; 7 клас — ZIK; 8 клас — Індиго та УНІАН; 9 клас — Рада та UA: Культура; 10 клас — UA: Перший; 11 клас – М1.
Яніна Тарасів