Головна Право Стан законності на території району

Стан законності на території району

185
0

Упродовж 6 місяців 2015 року прокуратурою району проведено значний обсяг роботи зі захисту прав і свобод громадян та економічних інтересів держави.

У сфері представництва інтересів громадян та держави в суді прокуратурою району звернуто увагу на захист інтересів держави. Так, у поточному році пред’явлено 12 позовних заяв на суму 1190,3 тис. грн. (у бюджетній сфері — 1 на суму 124 тис. грн., у сфері земельних правовідносин — 6 на суму — 802 тис. грн., про відшкодування шкоди, завданої злочинами — 3 на суму 20 тис.грн.). На даний час задоволено 4 позовних заяви на суму 66 тис. грн., які набрали законної сили. Реально виконано рішень на суму 65 тис. грн.

Ще часто допускаються порушення органами державної влади та місцевого самоврядування у сфері земельних відносин, які полягають у передачі в оренду земельних ділянок з порушенням чинного законодавства та в подальшому їх незаконне використання. Крім цього, органами державної влади та місцевого самоврядування не ініціюються питання про внесення змін у договори оренди землі при збільшенні орендної плати. Реагуючи на такі випадки, прокуратурою району впродовж І півріччя 2015 року заявлено 6 позовів про стягнення заборгованості за договорами оренди землі, про скасування рішень органів місцевого самоврядування та зобов’язання повернути безпідставно набуті земельні ділянки, про стягнення втрат сільськогосподарського виробництва, про зобов’язання до внесення змін до договорів оренди земельних ділянок у зв’язку зі змінами податкового законодавства на суму 896 тис. грн. Вжиті прокуратурою району заходи дозволили повернути з незаконного користування 0,3 га землі та значно наповнити бюджет податком від оренди землі.

Одним з пріоритетних напрямків залишається нагляд за додержанням прав і свобод дітей. У вказаній сфері прокуратурою району проведено перевірки щодо додержання житлових і майнових прав дітей, додержання конституційних прав неповнолітніх при їх адміністративному затриманні та при здійсненні профілактики злочинності. Заявлено 1 позов на захист житлових та майнових прав дітей, внесено 2 доручення на усунення виявлених порушень, до відповідальності притягнуто 2 посадовців, поновлено права 33 дітей.         

Упродовж 6 місяців 2015 року спостерігається тенденція зростання злочинності серед неповнолітніх. Зокрема, такими за звітній період вчинено 7 кримінальних правопорушень, що на 4 більше, ніж за аналогічний період минулого року. Зокрема, усі злочини заподіяні з корисливих мотивів та посягання  на приватну власність громадян. Причому 2 кримінальні правопорушення вчинені жителями Яворівського району.

Вказані кримінальні правопорушення вчинені 4 учнями загальноосвітніх шкіл та 3 студентами Рава-Руського професійного ліцею, причому один з них у групі з повнолітнім. Діти проживають у сім’ях із низьким рівнем матеріального забезпечення, де батьки не працюють.

Реагуючи на негативні тенденції, прокуратура вживала певних організаційно-практичних заходів з метою стабілізації криміногенної ситуації у молодіжному середовищі на території району. Зокрема, питання стану попередження правопорушень серед неповнолітніх, серед інших питань, було предметом обговорення на координаційній нараді керівників правоохоронних органів району.

У сфері нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах та інших примусових заходів, пов’язаних з обмеженням особистої свободи громадян, проблемним залишається питання додержання конституційних прав громадян при застосуванні посадовими особами міліції та контролюючих органів такого владного повноваження, як право притягати осіб до адміністративної відповідальності. Саме тому прокуратурою району забезпечується систематичний нагляд за станом законності у даній сфері.

Як показали проведені прокуратурою району перевірки, часто працівниками Жовківського РВ ГУ МВС України у Львівській області доставляються громадяни в райвідділ міліції для складання протоколу про адміністративне правопорушення без їх офіційного затримання. Крім цього, виявлено порушення норм чинного законодавства при утриманні ізолятора тимчасового тримання Жовківського РВ ГУ МВС України у Львівській області та пункту тимчасового тримання Рава-Руського прикордонного загону та порядку поміщення громадян.

За результатами проведеної на даному напрямку роботи внесено 4 документи реагування про усунення порушень чинного законодавства, за результатами розгляду яких до відповідальності притягнуто 2 посадові особи.

У 2015 році значні зусилля прокуратурою району спрямовувались на забезпечення здійснення ефективного процесуального керівництва у кримінальних провадженнях. За період 2015 року працівниками прокуратури Жовківського району здійснено процесуальне ке-рівництво у 1404 кримінальних провадженнях, які розслідувалися слідчими СВ Жовківського РВ ГУ МВС України у Львівській області. За результатами проведеного досудового розслідування вказаних кримінальних проваджень 111 скеровано в суд з обвинувальними актами, що на 40 % більше, ніж за аналогічний період минулого року, з них 16 з угодою про примирення, 10 з угодою про визнання винуватості.

Упродовж 2015 року за участі процесуальних керівників прокуратури району підтримано державне обвинувачення по 103 кримінальних провадженнях, за результатами розгляду яких судом постановлено процесуальні рішення.

У ході здійснення досудового розслідування та судового розгляду не допущено порушення конституційних прав громадян та передбачених КПК України прав учасників процесу.

Олег ТЕЛЕФАНКО, прокурор Жовківського району, старший радник юстиції.