Головна Політика 90% опитаних переселенців говорять про комфортні умови проживання на Львівщині: результати соціологічного...

90% опитаних переселенців говорять про комфортні умови проживання на Львівщині: результати соціологічного опитування СГ «Рейтинг»

79
0

3 13 по 23 травня спеціалісти соціологічної групи «Рейтинг» провели опитування переселенців, які проживають на Львівщині, та місцевого населення. Опитування включало запитання на різні теми – від мовного питання до планів на майбутнє та довіри до влади.

Як повідомив під час спільного брифінгу з начальником Львівської ОВА Максимом Козицьким очільник групи «Рейтинг» Олексій Антипович, в опитуванні взяли участь 1200 місцевих жителів та 800 переселенців, які живуть у великих містах області.

«Результати опитування показали, що Львівщина є такою ж єдиною, об’єднаною як і вся Україна. Війна нас всіх згуртувала і всі ми, кожен на своєму місці, докладаємось до перемоги… Думки переселенців і думки місцевого населення майже не відрізняються стосовно державних питань, стосовно війни, наприклад. Є, звичайно, певні відмінності, які ми зафіксували у взаємовідносинах між переселенцями і місцевим населенням, але в цілому вони доволі позитивні», – зазначив Олексій Антипович.

Отож результати опитування:

  1.       Що відчувають мешканці Львівщини при думках про Україну?

Надію (87% переселенців та 92% місцевих).

  1.       На скільки підтримують діяльність Президента України? (переселенці – 93%, місцеві – 93%).
  2.       На скільки підтримують ЗСУ (переселенці – 93%, місцеві – 94%).
  3.       На скільки підтримуються дії начальника Львівської ОВА Максима Козицького (59%), міського голови Львова Андрія Садового (65%).
  4.       Задоволеність роботою місцевої влади у різних напрямках:
  • Дотримання громадського порядку (90%)
  • Забезпечення продовольчими товарами (88%)
  • Зміцнення оборони міста (81%)
  • Забезпеченням ліками (79%)

Інші питання з виступу керівника СГ «Рейтинг»:

Чого бояться місцеві мешканці та переселенці? В першу чергу ракетних ударів по військових та цивільних об’єктах, диверсій, найменше бояться захоплення населених пунктів.

Допомога державі: Абсолютна більшість громадян допомагає нашій перемозі (хтось фінансово, хтось як волонтер, в інформаційному спротиві, як учасник тероборони чи ЗСУ). Лише 16% мешканців Львівщини не мають змоги допомогти (в основному це жінки, люди старшого покоління).

Демографічна структура переселенців відповідає тому, що відбувається зараз на Львівщині. 63% опитаних переселенців – це мешканці Сходу, 20% – Півдня, 20% – Центру, дуже незначна частина тих, хто прибув і з Заходу (Тернопіль, Франківськ, Чернівці, Закарпаття). Половина опитаних, 46%, спілкуються вдома російською мовою, 34% – і українською і російською, 19% – українською (кожен п’ятий опитуваний).

Середній вік переселенця – 43 роки, 62% – жінки. 45% – мають дітей віком до 17 років.

Чому переселенці обирали Львівщину? 38% – мають тут родичів або близьких друзів, 20% – завдяки інформації про наявність вільних місць. Водночас аналітик звертає увагу, що 18% зазначили різні причини, які неможливо об’єднати одним критерієм (наприклад, з’явилася можливість сісти на поїзд саме до Львова), 16% – через рішення організацій, які розселяють людей (благодійних, громадських, організованих владою, – які допомагають переселенцям).

Ставлення місцевого населення до переселенців на Львівщині:

Понад 80% переселенців оцінюють, що ставлення місцевого населення до них як до переселенців є позитивним. Ще 14% говорять, що ставлення є нейтральним. Про негативне ставлення говорять – 1-2%.

Натомість дещо стриманою є оцінка місцевого населення ставлення до переселенців, які прибули на Львівщину. Понад 50% говорять, що ставлення позитивне. Третина опитуваних говорить, що ставлення є нейтральним. Кожен десятий мешканець Львівщини говорить про негативне ставлення до ВПО. Цілком негативно – 3%.

Чи готові мешканці Львівщини розмістити в себе біженців? Чверть опитуваних мешканців уже розмістили у себе переселенців, ще 15% – готові розмістити, 57% – не готові.

Чи хотіли б Ви завести знайомих, друзів серед місцевого населення? Понад 90% опитуваних переселенців відповіли ствердно.

Таке ж питання до місцевих мешканців: 60% – так, хотіли б, близько третини опитуваних – не хотіли б.

«Якщо в цьому питання порівнювати Львів і область, то львів’яни більш перенасичені спілкуванням і баченням переселенців, аніж мешканці в області. Місцеве населення в області трохи більше би хотіло завести знайомств серед переселенців (65%)», – підкреслив Олексій Антипович.

Якою мовою переселенці спілкуються з місцевим населенням? 67% кажуть, що спілкуються українською мовою. Згідно національного опитування, третина російськомовного населення планує повністю перейти найближчим часом на українську через війну росії.

Чи існує проблема мовного непорозуміння між місцевими та переселенцями? 46% переселенців вважають, що такої проблеми не існує. Так само вважає 31% місцевого населення. Натомість чверть опитуваного місцевого населення говорить, що така проблема є і вона важлива. 42% – вважають, що мовна проблема існує, але вона незначна.

Трохи більше про мовну проблему говорить молодше покоління переселенців.

Чи існує певне напруження у відносинах між переселенцями і місцевими жителями?

Це єдине питання, яке відображає незначну протилежність. Якщо більшість переселенців вважають, що напруження між ними і місцевим населенням відсутнє, то 52% опитуваного місцевого населення говорить, що навпаки напруження є. Дещо більше напруження відчувається у Львові.

Чи відомі факти порушення соціальних норм та непристойної поведінки з боку переселенців? 27% опитуваного місцевого населення кажуть, що знають такі факти особисто, третина читала про це в засобах масової інформації, 40% – невідомі такі факти.

Умови проживання:

На скільки комфортним є місто, в якому Ви перебуваєте? 90% опитаних і переселенців, і місцевих мешканців говорять про комфортність проживання.

Чого не вистачає переселенцям? Чверті людей – медикаментів, кожному п’ятому – побутових товарів.

Чи отримували переселенці соціальну або гуманітарну допомогу? Майже 70% отримували таку допомогу від звичайних людей та волонтерів. Понад 50% – від держави, майже 50% – від благодійних організацій. З місцевого населення (опитуваного) якраз 70% відповіли, що надавали гуманітарну допомогу переселенцям.

На скільки ефективно влада вирішує питання щодо розміщення переселенців? Майже 80% переселенців кажуть, що влада ефективно справляється.

Половина переселенців проживають у центрах для біженців (гуртожитках, готелях тощо – місцях, спеціально облаштованих для їх проживання зараз. Водночас 54% опитуваних вважають завищеною ціну на оренду.

Де навчається Ваша дитина? 70% опитуваних переселенців зазначили, що їхні діти навчаються у тих же школах, що і навчалися раніше (дистанційно). 10%  – у місцевих школах. 18% – діти, яких не навчаються ніде.

Чи хотіли б залишитися на Львівщині? Чверть переселенців хотіли би залишитися жити на Львівщині. 41% – однозначно хочуть повернутися додому. 40% місцевого населення позитивно поставилися би, якби частина переселенців залишилася жити і працювати на Львівщині. 34% – нейтрально до цього ставляться, 22% – не хотіли би, щоб переселенці залишалися.

Чи плануєте повернутися додому? 18% планують найближчим часом (переважно мешканці Центру України). «Повернуся, але трошки почекаю» – третина, 36% – так, але тільки коли війна закінчиться (в основному так відповідають мешканці Сходу та Півдня), 8% – говорять, що не повернуться.

Детальніше з результатами опитування можна ознайомитися за посиланням.