На Львівщині уже вчетверте відбувається медичний конгрес. Це майданчик для обговорення важливих тем у колі фахівців галузі охорони здоров’я.
Цьогоріч подію присвятили темі «Громадського здоров’я». Конгрес поділили на 5 панельних дискусій.
Упродовж цілого дня спікери дискутують про вплив громади на тривалість життя її жителів та рівень захворюваностей, що таке «здорове робоче місце» працівника у закладах охорони здоров’я, чи входить ментальне здоров’я до громадського і, звісно, про те, які в області є пріоритети й виклики у впровадженні послуг реабілітації.
Як розповів під час свого виступу начальник Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицький, у пріоритеті Львівської області на наступний рік – навчити вчителів, соціальних та медичних працівників, духовенство розпізнавати тривожні стани у людей та скеровувати їх до фахівців.
«Дуже влучне запитання «Ти як?» працює не лише у галузі ментального здоров’я. Чи ти снідав? Чи достатньо спав? Чи міряв тиск? Начебто просто, а все це відіграє велику роль у профілактиці захворювань. Не забувайте ставити ці запитання своїм близьким і самі не забувайте чесно на них відповідати. Ніхто у нашій області не має залишатися наодинці зі своїми психологічними проблемами, бо вони є коренем багатьох інших. Також будемо розвивати мережу закладів підтриманого проживання у нашій області, щоб самотні люди старшого віку та з інвалідністю жили повноцінним життям і почувалися потрібними. Нам у цьому допоможуть партнери, які мають міжнародний досвід у таких проєктах. Принагідно дякую усім фахівцям, які вже багато роблять для громадського здоров’я на Львівщині – інформаційні кампанії щодо профілактики інфекційних та неінфекційних хвороб, лекції про те, як піклуватися про своє здоров’я вже зі шкільних парт, які організовує проєкт «Почуй лікаря», навчання з домедичної допомоги, які проводять у всіх районах спеціалісти нашої екстренки – і це далеко не вичерпний перелік. Дякую всім!», – додав очільник області.
Яскравим прикладом успішної програми саме громадського здоров’я є програма зі зменшення вживання тютюну, яку реалізовують у нашій області. Вона не належить до медичної сфери, але її реалізація дозволяє знизити рівень захворюваності на хвороби дихальних шляхів – як серед курців, так і серед інших категорій, наприклад дітей.
«Серед здобувачів освіти ми намагаємося впровадити заходи, щодо розвитку громадського здоров’я. Тут йдеться про запобігання хворобам, продовження життя, зміцнення здоров’я. Саме тому в закладах загальної середньої освіти запровадили кампанію «Школи без тютюну й нікотину». Наші фахівці розказують про небезпеку вживання тютюнових виробів та електронних сигарет. Є історії, коли діти відмовляються від шкідливої звички самі, а потім розказують про її шкоду батькам. Ми розуміємо, що такі заходи ефективні лише тоді, коли зусилля всіх громадах об’єднані. Спільно з фахівцями департаментів Львівської ОВА, Центру контролю профілактики хвороб ми хочемо створити таке середовище у всіх закладах освіти. Учні повинні знати, як дбати за своє здоров’я», – зауважила директорка Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб Наталія Іванченко.
Ще одним прикладом турботи про громадське здоров’я є поширення практик користування ременем безпеки або використання дитячих автокрісел. Якщо медична сфера опікується наслідками дорожньо-транспортних пригод, то громадське здоров’я робить усе, щоб зменшити кількість ДТП на дорогах.
Нагадаємо, у жовтні цьогоріч набув чинності Закон України «Про систему громадського здоров’я». Ця система має сприяти зміцненню здоров’я, запобіганню хворобам, покращенню якості та збільшенню тривалості життя українців, зокрема завдяки профілактиці інфекційних і неінфекційних захворювань та доступу до послуг з імунопрофілактики. Такий підхід обрали європейські країни, де середня тривалість життя чоловіків становить 72 роки, жінок – 80. Натомість показники України за останні 20 років залишаються в середньому на 5 років нижчі від європейських.
Запобігання розвитку хвороб і контроль над ними передбачені угодою про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Закон гарантує кожній людині безпечні для здоров’я і життя харчові продукти, питну воду, довкілля, умови праці, навчання, виховання, побуту, дозвілля, відпочинку. Водночас він зобов’язує громадян піклуватися про своє здоров’я, здоров’я і гігієнічне виховання дітей, не шкодити здоров’ю інших тощо.
Організатори медичного конгресу: Львівська ОВА, Центр медичної 3D діагностики, КНП ЛОР «Львівський обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики», Львівський обласний Центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України.