Головна Соціальне життя Бюджет розвитку і пріоритетів

Бюджет розвитку і пріоритетів

428
0

Нинішній рік місто Жовква планує свою соціально-господарську діяльність у новому руслі, відповідно до нових Бюджетного і Податкового кодексів. Якщо раніше бюджет міста був дотаційним, і видатки скеровувались лише на першочергові платежі, то тепер ситуація змінилася у кращу сторону. Міста районного значення стали самодостатніми. Податкові надходження, які акумулюються на території Жовкви, спрямовуються на вирішення питань життєдіяльності. Мешканці і підприємці, сплачуючи податки, спокійні, що ці кошти «працюватимуть» для громади.

Виконання дохідної та видаткової частин бюджету Жовківською міською радою за перший квартал 2015 року, затвердження програми соціально-економічного розвитку міста Жовкви та інші питання розглядалися на нещодавній сесії Жовківської міської ради. Для опрацювання депутатів у порядок денний було внесено аж 79 питань. Півсотні з них стосувалися надання дозволу на розробку детальних планів територій, проектів відведення земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, для ведення садівництва, про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Через непорозуміння між користувачами земельних ділянок на вулиці Спортивній, дев’ять питань довелось виключити із порядку денного.

Депутати  активно дискутували про проблеми міста і мешканців, навіть так активно, що інколи забували, що це сесія органу місцевого самоврядування. Окремим вартувало б і нагадати правила етикету, бо це не участь у розважальному проекті.  Або питання непідготовлені, або депутати непоінформовані, бо обговорення відбувалося дуже жваво (хоч запрошені, які беруть участь у сесійних засіданнях, зауважували, що це ще спокійно). Але у дискусії народжується істина. Звісно, що депутати вболівають за долю міста і мешканців, особливо обранців округу. Адже наближаються чергові вибори, і дуже вже треба «постаратися» для потенційних виборців. Тому інтерес депутатів відчутний, як і принцип домовленостей. Головне, що цьогоріч у бюджеті міста є кошти на вирішення проблемних питань, тому треба «наполягати».

Голова Жовківської районної ради Тадей Швай, який взяв участь у засіданні сесії Жовківської міської ради, відзначив позитивну динаміку зростання надходжень у бюджет міста і реальну можливість їх скерування на вирішення проблемних питань, зокрема ремонту вулиці Богдана Хмельницького. На цей довгобуд буде виділено півтора мільйона гривень із обласного бюджету.

Затверджену програму соціально-економічного розвитку Жовкви на 2015 рік й очікувані зміни у місті, відповідно до збільшення надходжень, ми попросили прокоментувати міського голову Петра Вихопня.

— Так, 2015-й рік Жовква живе за новими Бюджетним і Податковим кодексами. На території міста сплачуються податки і залишаються для використання. Тобто, для забезпечення функціонування і навіть визначення пріоритетів розвитку. На законодавчому рівні змінено стратегію формування бюджету міста районного значення.

У міську казну надходить єдиний податок від суб’єктів підприємницької діяльності, які працюють на території м. Жовкви. Цьогоріч ми отримали надходження від акцизного збору з торгівлі алкогольними, тютюновими виробами, нафтопродуктами і скрапленим газом. Згідно з попередніми розрахунками, у бюджет поступить 2-2,5 мільйонів таких податкових платежів  від суб’єктів господарської діяльності, які на території міста продають бензин, дизпаливо, скраплений газ, алкоголь і тютюн. Дехто скептично сприйняв цей вид податку, бо, мовляв, треба більше вживати спиртного, що не буде значних поступлень. Але основними платниками акцизного збору є дві АЗС — це «Укрнафта» й «Окко» — і ГЗС на вул. Б. Хмельницького, які працюють на території міста. За рік планується приблизно 2 млн. таких надходжень.

Із початку року введено новий вид податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Його повинні платити мешканці міста, які мають у власності квартири площею більшою, ніж 60 м2 або житловий будинок площею більшою, ніж 120 м2. Депутати міста затвердили мінімальну суму податку 0,1 відсотка від  розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року,  або 1,22 грн. за один метр квадратний площі, більшої від законодавчо встановленої норми.

Суб’єкти господарської діяльності міста сплачуватимуть 0,2 відсотків від розміру мінімальної заробітної плати за 1 кв. м. бази оподаткування. Хочемо проаналізувати обсяги надходжень від податку на нерухомість, який повністю поступає у міську казну. Ці кошти можна спрямовувати на ремонт житлового фонду. Згідно з рішенням сесії Жовківської міської ради, встановлено стовідсоткову пільгу з податку на будівлі не-житлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних осіб, зокрема гаражі, господарські споруди.

Якщо у попередні роки бюджет міста складав 10 млн., то приблизно 4,5-5 млн. з них скеровували на отримання дошкільних установ. Цьогоріч плануємо зібрати до 7 млн. грн., які повністю залишаться на території міста. Так, за перший квартал уперше за історію незалежної України бюджет міста перевиконаний на 149 відсотків.

— Петре Богдановичу, розкажіть, будь ласка, куди спрямовуватимуться додаткові надходження у бюджет міста? Чи відчують мешканці Жовкви якісь покращення благоустрою? Чи буде вирішено проблемні питання міста?

— Пріоритетними визначено три напрямки фінансування. Очікуваних 2 млн. грн. надходжень від акцизного збору, відповідно до рішення Жовківської міської ради, планувалось скерувати на ремонт вул. Б. Хмельницького. Щоправда, з цієї суми 140 тис. грн., так вирішили депутати,  буде виплачено одноразову матеріальну допомогу для малозабезпечених й учасників АТО. На 997 тис. грн. співфінансуватимуться транскордонні проекти енергозбереження. 860 тис. грн. пропонувалося спрямувати на реконструкцію міського парку. Але ці кошти, за рішенням депутатів, буде вкладено на каналізування, освітлення окремих вулиць, електрифікацію нового житлового кварталу, прибирання міста.

— Як буде з комунальними послугами, які надаються міськими підприємствами? Чи не зростуть вони на фоні загального подорожчання енергоносіїв?

— Тарифи на водопостачання та водовідведення  у місті не переглядалися з  2012 року. За цей час подорожчали енергоносії, зросла мінімальна заробітна плата. Щоб не піднімати цін на ці послуги, Жовківська міська рада затвердила Програму відшкодування різниці між розміром тарифу та розміром економічно обгрунтованих витрат на їх надання для населення м. Жовкви на 2015 рік.

На вивіз сміття тарифи переглянуто у 2014 році. Тож цього року жовків’яни можуть бути спокійними — міські послуги не подорожчають.

Уляна Лащівська.