Головна Соціальне життя Хвороба Лайма, кліщовий енцефаліт, профілактика

Хвороба Лайма, кліщовий енцефаліт, профілактика

1679
0

Сезон активності іксодових кліщів спостерігається від березня до листопада та впродовж року має два виражені піки активності:  в квітні-травні та серпні-вересні. Кліщі можуть нападати на людину у будь-який час дня і ночі, в будь-яку погоду. Як вберегтися від хвороб, що передаються через укус кліща?

Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час, після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах, можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками, іншими тваринами. Кліщі є переносниками збудників вірусних, риккетсіозних, бактеріальних захворювань людей та тварин.   Вони переносять хворобу Лайма (іксодовий кліщовий бореліоз),  кліщовий енцефаліт, туляремію  тощо, які можуть  призвести до тяжких ускладнень та інвалідності  серед людей.    Всім особам, що виявили на собі кліща, рекомендується проводити щоденно термометрію протягом двох тижнів і слідкувати за самопочуттям. У разі появи будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі в місці укусу — звертатись до лікаря-інфекціоніста.

Ризик зараження на хворобу Лайма (Лайм-бореліоз, іксодовий кліщовий бореліоз), інфекційного захворювання, переносниками якого є іксодові кліщі, залежить від тривалості присмоктування кліща: впродовж доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%. Тривалість інкубаційного (прихованого) періоду при хворобі Лайма становить від однієї до 60 діб, найчастіше — 14 діб.

Першим специфічним проявом хвороби Лайма є поява на шкірі мігруючої кільцеподібної еритеми червоно-рожевого кольору 5-6 cм в діаметрі. Найчастіше еритема (почервоніння) з’являється на місці присмоктування кліща. Слід відмітити, що у 30-40% хворих еритема не спостерігається. Якщо лікування хворих на ранній стадії не проводиться, хвороба набуває хронічного перебігу, приводячи до тривалої непрацездатності та інвалідності.

Іншою небезпечною для людини хворобою, що пов’язана з нападом іксодових кліщів є кліщовий вірусний енцефаліт. За даними Міністерства охорони здоров’я України, небезпечними з кліщового енцефаліту (де можливе зараження та щорічно реєструються місцеві випадки) є окремі території України, зокрема Львівська область (Яворівський район). У разі виїзду до вказаних місцевостей необхідно пройти курс щеплень проти кліщового вірусного енцефаліту за схемою. Заходи особистого захисту від нападу кліщів  мають першочергове значення в профілактиці хвороб.

При відвідуванні місць, де можуть бути іксодові кліщі, рекомендується:

  • одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити кліщів, що повзають. Голову слід покривати головним убором;
  • проводити під час прогулянки само- та взаємоогляди через кожні 2 години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям;
  • звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м місце для привалів, нічного сну на природі;
  • вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів;
  • якщо разом з вами на природі перебував ваш пес – його теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання.
  • використовувати репеленти (засоби, що відлякують кліщів). Препарати слід купувати в аптечній мережі, наносити відповідно до інструкції.

Дотримання вищезгаданих рекомендацій дозволить зробити Ваше перебування на природі більш безпечним.

Г. Я. КУДЛА,
головний спеціаліст відділу  державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Управління Держпродспоживслужби в  Жовківському районі.