Виплата заробітної плати здійснюється працівникам не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів та не пізніше 7 днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. Якщо день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, то заробітну плату виплачують напередодні.
Виплату заробітної плати за час відпустки, так звані «відпускні», працівник має право отримати не пізніше, ніж за три дні до її початку. Разом з тим, за письмовою згодою працівника, відпускні роботодавець може виплатити і при першій виплаті заробітної плати, яка здійснюватиметься після настання відпустки.
У період між підняттям, заробітна плата працівників підлягає індек-сації у встановленому законодавством порядку. Наголошуємо, що індексацію повинні проводити всі підприємства, незалежно від форм власності, а також фізичні особи-підприємці за рахунок власних коштів.
Законом України від 06.12.2016 № 1774-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, з 1 січня 2017 року не лише збільшено мінімальну заробітну плату вдвічі, але й дещо змі-нено саме поняття “мінімальної заробітної плати”. Зокрема, розмежовано поняття мінімальної заробітної плати та посадового окладу. Звертаємо увагу працівників, що відтепер нарахована (саме нарахована, а не та, що підлягає до виплати) мінімальна заробітна плата в місячному розмірі не може бути меншою за 3200 гривень, а посадовий оклад не може бути нижчим від прожиткового мінімуму, який для працездатних осіб затверджено у розмірі 1 600 гривень.
До прийняття цих змін мінімальна зарплата визначалась, як розмір зарплати за просту некваліфіковану працю, нижче якого не могла проводитись оплата, до якої не включались доплати, надбавки, заохочувальні та компенсаційні виплати. У новій редакції цю норму виключено, а мінімальна зарплата – це встановлений законом мінімальний розмір оплати праці за виконану працівником місячну (годинну) норму праці.
Отже, починаючи з 01.01.2017, при нарахуванні заробітної плати, для забезпечення її мінімального розміру, не враховуються доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.
Якщо нарахована заробітна плата працівника, який виконав місячну норму праці, є нижчою за законодавчо встановлений розмір мінімальної заробітної плати, роботодавець зобов’язаний провести доплату до рівня мінімальної заробітної плати, яка виплачується щомісячно, одночасно з виплатою заробітної плати.
Шановні громадяни! Звертаємо увагу, що ГУ Держпраці у Львівській області надає всебічну інформаційно-роз’яснювальну допомогу з питань застосування законодавства про працю, зокрема щодо оплати праці, належного оформлення трудових відносин тощо. З метою отримання фахової консультації звертайтесь у Громадську приймальню за адресою м. Львів, вул. Валова, 31 або телефонуйте на гарячу лінію Держпраці Львівщини за номером (032) 235-48-42. Також із метою отримання роз’яснення можна відправити запит на електронну адресу 13lv@dsp.gov.ua.
Сектор взаємодії зі ЗМІ, міжнародних зв’язків та
з питань Євроінтеграції.