Головна Соціальне життя Дотримання земельного законодавства

Дотримання земельного законодавства

301
0

Споконвіку добрий господар уболівав за землю, бо від його дбайливих рук і залежав добробут родини. І донині земля громади є одним із головних джерел доходів. Отож і Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає землю одним із чинників матеріальної та фінансової основи місцевого самоврядування, що перебуває у власності територіальних громад сіл, селищ, міст. Проте, ані віковічний досвід дідів-прадідів, ані законодавчі акти не спонукають місцевих голів ефективно розпоряджатись земельним фондом.

Саме актуальні питання сьогодення – використання землі – розглядалися на нараді з міськими, селищними, сільськими головами, землевпорядниками і землекористувачами. Голова Жовківської РДА Надія Щур акцентувала увагу на важливості дотримання земельного законодавства у районі, адже земля – вагоме джерело наповнення казни кожної місцевої ради.

Перший заступник голови Жовківської РДА Любов Дунець виважено проаналізувала  використання земельного фонду у межах району. Окремі місцеві ради не зацікавлені в нормальному використанні земель з метою поповнення бюджету, зміцнення фінансової бази громад, що гальмує розв’язання соціальних проблем. Зате така ситуація на руку хитрунам, які, користуючись землями громади, шукають лазівок для ухилення від плати. От і складається ситуація, коли «сучасні» орендарі набивають свої кишені, а у сільській казні бракує коштів на ремонт доріг чи вирішення елементарних соціальних проблем місцевого рівня.

Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України, право на оренду земельної ділянки настає після укладення договору оренди та його державної реєстрації. Але попри це на окремих територіях землю здебільшого використовують без укладання договорів оренди. Така ситуація призвела до того, що  без правовстановлюючих документів у районі використовуються сотні гектарів землі. Найбільше таких фактів зафіксовано у Грядівській сільській раді, а саме: ТзОВ «АП «Гряда» — 8,1 га, КСП «Гряда» — 15,0 га, ТзОВ ЖТД «Агронафтопродукт» — 2,355 га, ДП «Львівський лісовий селекційно-насіннєвий центр» — 1125 га, Куликівське СТ — 0,3 га, Львівський аграрний університет — 236,8 га й інші землекористувачі – 74,84 га.

При найменшій в області нормативно-грошовій оцінці за 1 га ріллі 26,67 тис. грн. та при найменшому 3-відсотковому розмірі річної суми платежу орієнтовні втрати бюджету району склали 640 тис. грн. Більша частина землекористувачів у Надичівській, Потелицькій, Волицькій та Любельській сільських радах вже почали оформляти документи на землю.

— Тому зараз місцеві ради повинні більш принципово підійти до цього питання, а саме: винести на розгляд сесій питання припинення діяльності тих підприємств,  які ухиляються від сплати за землю або орендної плати,  і створити їм такі умови на території, щоб змусити їх оформити договірні відносини з радою, — наголосила Любов Дунець.

На сьогоднішній день Жовківською РДА укладено договори оренди землі державної та комунальної власності за межами населених пунктів із 62 орендарями на площу 406, 76 га. Проблемним залишається питання своєчасності укладання договорів.

Відповідно до змін Податкового кодексу, розмір річної орендної плати не може бути меншим, ніж 3 відсотки нормативної грошової оцінки, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь за 2015 рік становить 1,2, для земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення – 1,4333. Цю інформацію треба донести до власників землі.

Питання надання земельних ділянок в оренду та роз’яснення земельного законодавства висвітлив у виступі в. о. начальника відділу Держгеокадастру у Жовківському районі Степан Білан; дотримання податкового законодавства при платі за землю та орендній платі за землю — заступник начальника ДПІ у Жовківському районі Андрій Бішко. Про порядок реєстрації прав на нерухоме майно в частині власності на землю поінформував Сергій Фіть – державний реєстратор Реєстраційної служби Жовківського районного управління юстиції.

За підсумками розглянутих питань у Жовківській РДА буде створено робочі комісії, які виїжджатимуть у місцеві ради для моніторингу ситуації використання земельного фонду.

Уляна Лащівська.