Життя людини – це земне
випробування,
Чи вистачить, скажи, тобі часу
Розгледіти себе самого
без чекання
І зрозуміти ту найвищу суть…
Легко бути героє, коли те, що ти робиш, називають подвигом. Незмірно важче тоді, коли твій подвиг назвуть подвигом через десятиліття, а за життя відплатять тюрмою, засланням, зневагою, мовчанням. Доля великих поетів важка і трагічна, бо вони випереджають свій час, а нащадки впродовж століть не можуть їх наздогнати. Таким поетом для українського народу є його Пророк, Апостол правди Тарас Григорович Шевченко, чий 200–літній ювілей відзначила Україна цьогоріч 9 березня. З цієї нагоди відбулися урочистості і на Добросинській землі.
Свято під назвою «Борітеся – поборете» проходило в місцевому Будинку «Просвіта». Захід розпочався вшануванням пам’яті Небесної Сотні, яка, надіємось, недаремно віддала своє життя за наше з вами європейське мирне гідне майбутнє. Із напутнім словом до присутніх звернувся настоятель храму Воздвиження Чесного Хреста о. Богдан Мурований, який зазначив, що пророче слово Шевченка сьогодні актуальне, як ніколи, бо в ньому заклик до любові, правди, справедливості, а над усе – до волі.
Учні школи вразили глядачів натхненним читанням поезій Кобзаря (Х. Безпалько, Г. Кулявець, М. Боса, А. Куцмида, А. Шабаранська), майстерним виконанням сценок–мініатюр із життя поета. Не залишили байдужими присутніх у залі талановито зіграні ролі Шевченка–підлітка (В. Марушко, 10-Б кл.), козака (О. Борис, 10-Б кл.), хлопця-підпасича (Р. Поріцький), юного Шевченка (Н. Лин, 10-Б кл.), Оксани Коваленко (М. Ласинович, Т. Гнатушок, 8-Б кл.), Варвари Рєпніної (Н. Зінчук, 10-Б кл., а також героїв драми «Назар Стодоля» Т. Шевченка: Хома Кичатий – А. Марушко — 11-Б кл., Галя – І. Наконечна — 10-А кл., Назар – О. Гадьо — 10-А кл., Стеха – М. Сало — 10-А кл., Гнат – А. Кулеба — 10-А кл., старости — С. Папіж, С. Жуков — 10-А кл.
Зворушили глядачів пісні у виконанні церковного хору під керівництвом М. І. Баб’яка й ансамблю дівчат під керівництвом О. В. Гель.
«Поховайте та вставайте,кайдани порвіте…», — зазвучало набатом з уст хору і всіх присутніх у залі, як гімн поету, волі й Україні, яка сьогодні обстоює свою свободу, незалежність і цілісність.
На завершення до глядачів звернулися о. Богдан Мурований та сільський голова Г. В. Гец, які відзначили високий рівень проведеного заходу і подякували організаторам свята, вчителям української мови та літератури З. М. Жук, Н. П. Зінчук, педагогу-організатору О. Я. Дячок, завідувачу Будинку «Просвіта» Р. С. Рудику, регенту церковного хору М. І. Баб’яку за такий гарний концерт.
У Добросинській школі протягом Шевченківських днів учні 5-8 класів брали участь у конкурсі читців поезій Т. Шевченка; кожен класний колектив готував стінгазету, присвячену Великому Кобзареві. Учні 6 класу (вчитель Н. Д. Палій) підготували літературно–музичну композицію «Стежками долі Кобзаря. Під звуки бандури звучали поезії Т. Шевченка, діти розказали про дитинство, юність, роки заслання поета. Під час показу презентації про Шевченка–художника глядачі побачили репродукції його картин і мали можливість розкрити для себе великий талант митця. Відеоролик наприкінці «переніс» усіх на ту благодатну землю, яка зродила нашого генія.
Тож поважаймо Шевченка, читаймо і не забуваймо, бо він у наших думах і серцях, у боротьбі за краще майбутнє України. Шевченко як явище велике й вічне – невичерпний і нескінченний. Волею історії він ототожнений з Україною і разом з її буттям продовжується нею, вбираючи в себе нові дні і новий досвід народу, відзиваючись на нові болі й думи, стаючи до нових скрижалів долі.
Світлана БАЗПАЛЬКО,
заступник директора Добросинської ЗОШ
з виховної роботи.