Головна Здоров'я Науковці Львівського національного медичного університету ім. Д. Галицького розробили кровоспинні препарати для...

Науковці Львівського національного медичного університету ім. Д. Галицького розробили кровоспинні препарати для українських військових

115
0

Розроблений у Львові «Активатор згортання крові» діє втричі швидше за іноземні аналоги.

Професори Львівського національного медичного університету ім. Д. Галицького Максим Луцик, Ростислав Стойка та Ростислав Білий почали працювати на розробкою препарату у 2014 році, після вторгнення росії в Україну. Вже через рік засіб був готовий, у 2016 році науковці отримали патент України на винахід, пише «Укрінформ».

Перші пакетики з гемостатиком відправили на фронт наприкінці червня – на початку липня. За словами професора кафедри гістології, цитології та ембріології ЛНМУ ім. Д. Галицького, зараз препарат для військових закупляють волонтери.

Спонсором виробництва препарату в Україні став топменеджер одного з американських медичних центрів доктор Шандор Варі. Він знайшов кошти на створення виробництва гемостатика і забезпечив купівлю першої великої партії сировини.

Команда вчених за кілька місяців вдосконалила виробництво і розробила кровоспинний засіб «Активатор згортання крові», як його назвали самі вчені, який за деякими показниками виявився навіть кращим, ніж відомий на ринку препарат «Celox» виробництва Великої Британії.

Активатор згортання крові – це мікрогранули, які при контакті з кров’ю утворюють в’язкий гель, що сприяє зупинці кровотечі. І це ще одна його перевага! Адже основна проблема гемостатичних порошків – це саме утворення щільних відкладів на ушкодженій тканині, які важко відділити від рани.

«Зараз – це спонсорські гроші. Ми відправляємо наш гемостатик на фронт через надійних партнерів. Зокрема, через Тернопільський національний медичний університет, де збирають медичні аптечки для парамедиків ЗСУ. Цю роботу координує проректор – професор Оксана Шевчук.

Зараз ми намагаємося вийти на напівкомерційні засади. Щоб препарат став доступнішим широкому загалу, волонтери його можуть придбати. Зв’язатися з нами можна через наш сайт», – розповів професор Ростислав Білий.

«Як тільки ви змішаєте порошок з кров’ю, він перетворюється на гель. 10 грамів достатньо, щоб перетворилось в густий гель 100 мл крові. Це дуже багато. Якщо рана велика, гемостатик має накладати вже професійний медик, і він може використати кілька упаковок. П’ятнадцятиграмові пакетики британського «Celox» можна зараз купити в інтернеті за 1500-1600 гривень плюс доставлення. Собівартість українського активатора згортання крові – майже втричі нижча», – додав науковець.

Команда вчених ЛНМУ, яка складається з чотирьох людей, виробляє від п’ятисот до тисячі упаковок на місяць – залежно від того, скільки у людей є часу. Адже цю роботу науковці проводять у вільний від основної роботи час.

Існують також гемостатичні бинти, які, до речі, теж виробляють в Україні, проте порошки краще працюють, коли рана велика.

«Взагалі ж у кожного препарату – своє призначення. Якщо рана є поверхневою, рваною і масивною, бинт немає до чого зафіксувати, там саме потрібен порошок і гель, щоб закрити поверхню. Вам потрібно спочатку застосувати гель – нагадуємо, порошок при контакті з кров’ю утворює саме гель – і вже після того накладати якусь пов’язку. А от, якщо це наскрізний отвір від кулі, краще скористатися гемостатичним аплікатором – вінмає вигляд гігієнічного тампона і дозволяє вносити препарат глибоко в рану», – зазначив Ростислав Білий.

Придбати препарат можна на спеціальному сайті – http://stopblood.bilyy.science/?i=2