Головна Духовне 13 січня до міста Дубляни прийшла Велика Коляда

13 січня до міста Дубляни прийшла Велика Коляда

758
0

13 січня до міста Дубляни прийшла Велика Коляда – фольклорно-мистецька програма «Від хати до хати йдемо колядувати», яка зібрала значну частину жителів міста та навколишніх сіл на центральній площі. Вже чотири роки поспіль це чудове свято організовує міський голова Дублян Василь Попович.

Розпочалося святкове дійство із молитви-подяки за прожитий рік. Отець Іван – настоятель храму Успіння Пресвятої Богородиці (УПЦ КП, м. Дубляни), отець Володимир – настоятель храму Успіння Пресвятої Богородиці (УГКЦ, м. Дубляни) та отець Андрій – настоятель храму Преображення Господнього (Кам’янко-Бузький район) спільно відслужили Молебень.

Із привітальним словом та новорічною посіванкою звернувся до присутніх мер міста Василь Попович: «Бажаю всім нам з українською колядкою на вустах, з великою духовною наснагою в серці йти вперед і вірити, що завдяки Божій ласці та благословенню новонародженого Дитяти, яке ми сьогодні прославляємо, ми зуміємо відстояти правду та збудувати свою соборну Україну». Також він побажав присутнім щедрого нового року, достатку, злагоди та миру у кожній родині.

На свято прибули депутат Львівської обласної ради, голова Жовківської РО ВО «Свобода» Володимир Тістик, заступник голови Жовківської районної ради Богдан Юрдига та інші депутати.

Чудове Різдвяне дійство народження Ісуса Христа інсценізував вертеп храму Успіння Пресвятої Богородиці (УГКЦ) під керівництвом Василя Солонецького. Молодіжний вертеп храму Успіння Пресвятої Богородиці (УПЦ КП) під орудою Олексія Леонова також переніс глядачів у час великого дива – народження Божого Дитяти. У гості до Дублян завітали три вертепи: із села Ситихів, села Вирів Кам’янко-Бузького району (храм Преображення Господнього) та села Вихопні Кам’янко-Бузького району (храм Покрови Пресвятої Богородиці).

Оригінальні яскраві костюми та акторська майстерність учасників вертепів нікого не залишила байдужим. Присутні наситилися позитивною енергетикою свята на увесь наступний рік. І справді, де ще так колядують, як у нас? Унікальність святкування Різдва в Україні, його пісенно-обрядове різноманіття століттями захоплювало цінителів народної творчості. Серед усіх країн, де панує візантійська традиція християнства, найбільше колядок склав український народ.

Дзвінка колядка не стихала цілий вечір, прославляючи Всевишнього Бога, що заради нас народився в убогих яслах. Вокальний дівочий ансамбль «КОНСОНАНС» Дублянської ЗОШ І-ІІІ ст. привітав із Різдвяними святами колядками та щедрівками. Жителі міста Дубляни Роксолана Бінерт, Марта Петренко та Віталій Піддубчак також виконували традиційні українські колядки.

Митець-звіздар Богдан Новак, у виконанні якого сотні вирізьблених та кованих різдвяних зірок, привітав усіх із Різдвяними та Новорічними святами, а також розповів про свої творчі напрацювання та плани.

Нарешті на сцену вийшла довгоочікувана Маланка. Це колоритне драматичне дійство заворожило присутніх поєднанням контрастних емоцій радості та незбагненної магічності. Адже цей обряд увібрав у себе стародавні українські звичаї та християнські традиції. На думку дослiдникiв, свята Меланiї римлянки та Василiя Великого з приходом на нашi терени християнства замiнили свята на честь слов'янських богiв верховного пантеону – Макошi, покровительки родючостi, жiночих робiт i дiвочої долi, та бога Велеса. У церковному календарі день преподобної Меланії римлянки завершує річне коло, а день св. Василя Великого його починає. Ця календарна обставина зблизила в народній уяві Меланію і Василія, перетворивши їх у стійку фольклорну пару.

В інсценізації «Маланки» взяли участь вихователі та працівники Дублянськго ДНЗ № 1. Маланка принесла із собою смачні пампушки, солодощі, фрукти, якими пригощали всіх охочих.

Опівночі жителі Дублян, Грибович та Малехова вже традиційно зустрічали Новий рік на кордоні населених пунктів. Як і годиться, сусіди вітали один одного побажаннями та спільним виконанням колядок і щедрівок.

Марія ІВАНЕЦЬ