(Думка присутніх про звіт голови Жовківської РДА Надії Щур).
У районі функціонують два дитячі будинки сімейного типу: родини Ярошів у м. Дублянах та Лядриків у с. Потеличі. У першому виховується десять дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування. У другому – шість дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування. У сім’ю Лядриків нині влаштовується ще одна дитина. Розглядається питання щодо створення у м. Жовкві третього дитячого будинку сімейного типу на базі власного житла.
Дошкільною освітою охоплено 41 навчальний заклад і 1 НВК «Школа-садок», в яких виховується у 109 групах 2713 дітей. Упродовж останніх чотирьох років відкрито 8 ДНЗ. Цьогоріч планується відкриття ДНЗ у с. Смерекові та на базі Великогрибовицької ЗОШ І-ІІІ ступенів; дошкільної групи у Рава-Руській школі-інтернаті. На черзі – роботи з реконструкції приміщення медпункту під ДНЗ у с. Мервичах (загальна вартість робіт складе 4 млн. грн.) та виготовлення ПКД для завершення робіт із відкриття дошкільних закладів у селах В’язові і Лаврикові.
Упродовж звітного періоду важливе значення мали заходи щодо зміцнення матеріально-техніч-ного стану закладів освіти. Для здійснення поточних ремонтів використано 1 849,6 тис. грн. із освітньої субвенції. У 12-ти школах району замінено віконні блоки на металопластикові склопакети на загальну суму 783,4 тис. грн. Упровадження енергоощадних заходів у закладах освіти минулоріч дало економію енергоресурсів (електрика, газ, вугілля, дрова, вода) на суму 1,667 млн. грн. Зменшено використання газу (на 39,4 тис. м. куб.), електроенергії (на 159,4 тис. кВт. год.), води (на 500 м. куб).
У рамках державного фонду регіонального розвитку проводиться реконструкція з добудовою районного дитячого центру оздоровлення, відпочинку і туризму «Росинка». Також здійснено роботи з реконструкції Дублянської школи-мистецтв ім. Турчака. Завдяки обласному конкурсу мікро-проектів у 2015 році створено центр військово-патріотичного виховання школярів на базі Деревнянської школи (144,6 тис. грн.), проведено поточний ремонт фасаду у дошкільному закладі в Забір’ї (130,4 тис. грн.), здійснено капітальний ремонт шатрового даху Жовківського районного центру дитячої та юнацької творчості у м.Жовкві (146,2 тис. грн.), у 2015 році за кошти обласного бюджету закуплено матеріали на покрівлю у сумі 150,0 тис. грн. У цілому на галузь освіти впродовж 2015 року залучено інвестицій на загальну суму понад 3,5 млн. грн. Суттєвим кроком уперед є впровадження у навчальний процес сучасних інтерактивних дошок (Жовківські №№ 2, 3, Дублянська загальноосвітні школи). Активізувалися роботи з підключення шкіл до швидкісної мережі інтернету (встановлено у 50-ти ЗОШ та трьох позашкільних закладах).
Цьогоріч за рахунок державної субвенції планується вкласти в освіту 1,5 млн. гривень. Зокрема, продовжити роботи зі заміни вікон у 9-ти школах району на суму 910 тис. грн. (смт. Куликів, села Стара Скварява, Потелич, Глинськ, Липник, Туринка, Добросин, В’язова, Воля-Висоцька); відремонтувати покрівлю у Жовківській ЗОШ № 1, Новокам’янській і Гребінецькій школах (490 тис. грн.); провести ремонт котельні школи у Великому Дорошеві (60 тис. грн.), а також виготовити ПКД із влаштування системи центрального опалення та котельні Рава-Руської школи № 1 і провести роботи із влаштування опалення. Окрім того, за рахунок залишку освітньої субвенції передбачається співфінансування для придбання 3 шкільних автобусів.
На конкурсний відбір Державного фонду регіонального розвитку у 2016 році подано проекти: завершення робіт із реконструкції районного дитячого центру оздоровлення, відпочинку та туризму «Росинка» (1,6 млн. грн.); відновлення будівництва другої черги школи № 2 м. Жовкви (64 млн. грн.); будівництва НВК «Школа-садок» у Новому Селі (25,5 млн. грн.). А також плануються реконструкції існуючої будівлі під дошкільний заклад у с. Лаврикові, Староскварявської ЗОШ та системи опалення і автономної паливної зі встановленням комбінованих котлів у школі с. Кам’яної Гори. 45 млн. грн. вартуватиме будівництво ЗОШ на 330 місць у Малехові.
Порівняно з попереднім роком, у 2015 році населення Жовківщини зросло на 403 особи і становить 110 тис. 456 чол.
Мережа закладів охорони здоров’я району складає 54 ФАПи та 11 лікарських амбулаторій загальної практики сімейної медицини. Минулоріч реконструйовано за рахунок обласного бюджету ФАПи в селах Боянці (120 тис. грн., замінено вікна та двері), Новій Скваряві (100 тис. грн., заміна вікон, дверей, облицювання стін та підлоги), Зарудцях (90 тис. грн., утеплення фасаду, заміна дверей та вікон). Залучені кошти на поточний ремонт ФАПу с.Стронятина (39 тис. грн., заміна вікон та дверей, внутрішні роботи).
У 2016 році з обласного бюджету розвитку заплановано реконструкції приміщення соматичного відділення Жовківської ЦРЛ, лікарської амбулаторії загальної практики сімейної медицини в с. Добросині, ФАПів сіл Нової Скваряви, Боянця, Гряди, Зарудців. Із Державного фонду регіонального розвитку пріоритетними проектами є реконструкція приміщень Магерівської міської лікарні та реабілітаційного центру учасників АТО та терапевтичного відділення Жовківського ЦРЛ.
За минулий рік на базі ЛАЗПСМ с. Забір’я з метою покращення медикаментозного забезпечення населення у сільській місцевості було створено БО «Жовківська лікарняна каса», яка є моделлю страхової медицини. Ця організація передбачає при мінімальних фінансових внесках максимально можливо забезпечувати населення медикаментами, розхідним матеріалом та певним обсягом діагностичного обстеження. На медичній раді лікарів району було вирішено провести роботу щодо максимально можливого медичного забезпечення населення території району, що буде першочерговим завданням «Жовківської лікарняної каси» на 2016 рік.
Із метою наближення фармацевтичного забезпечення сільського населення та полегшення роботи медикам первинної ланки Жовківська ЦРЛ буде відкривати в амбулаторіях та ФАПах, що обслуговують велику кількість населення, аптечні пункти, подібні до тих, що вже є у ЛАЗПСМ в селах Забір’я та Гійче.
Культурно-туристичний арсенал Жовківщини складає 71 Народний дім, 74 бібліотеки, Жовківська та Дублянська дитячі школи мистецтв, Рава-Руська музична школа, 14 громадських музеїв, ДІАЗ у м.Жовкві, 76 УГКЦ, 11 УАПЦ, 16 УПЦ КП, 16 УПЦ МП, Крехівський монастир, Народний музей о. Маркіяна Шашкевича у с.Деревні, районна кіновідеомережа, 165 пам’яток архітектури і містобудування. Твор-чі колективи району впродовж року з культурною програмою відвідали 11 країн світу. За межі Жовківщини та України виїжджали фольклорний колектив «Вишиванка», народний сімейний колектив «Кожушки», фольклорний колектив «Джерело Розточчя», танцювальний колектив Народного дому с. Малехова, хореографічна студія «STAN». Вражає кількість проведених культурно-масових заходів. Торік відбулось чотири фестивалі, 62 урочисті академії з нагоди державних свят та подій, понад 30 круглих столів, конференцій, флеш-мобів. Цифра концертів становить 3 370, з них за участю молоді та дітей – 576.
У рамках проектів, які реалізовано у 2015 році, здійснено чимало добрих справ. Зокрема проведено капітальні ремонти Народного дому м. Рави-Руської (кошти місцевого бюджету, 625 тис. грн.), шатрового даху Народного дому с.Кам’яної Гори ( 98 тис. грн.) та шатрового даху Народного дому у Новому Селі (111 тис. грн. – місцевий бюджет, 75 тис. грн. – обласний, 55 тис. грн. – районний, 9 тис. грн. – кошти громади). Реконструйовано Народний дім с. Купичволі, дитячу школу мистецтв у м. Дублянах, капітально відремонтовано Народний дім в Сопошині.
До стратегічних напрямків роботи у 2016 році належить, зокрема, відзначення таких ювілейних та пам’ятних дат: 160 років від дня народження та 100 років із дня смерті Івана Франка; 150 років від дня народження Михайла Грушевського; 145 років від дня народження Леся Мартовича та 100 років від дня його смерті тощо.
У зв’язку з указом Президента та з нагоди 125-ї річниці з дня народження Є. Коновальця і проведення молодіжного фестивалю патріотичної пісні «Земля героїв», на території Зашківської сільської ради планується: реконструкція приміщення будинку Народного дому під ДНЗ, ремонт ФАПу в с.Зарудці, капітальний ремонт доріг загального користування, ремонт вуличного освітлення та ремонт повітряних ліній електромереж.
До запланованих робіт, поданих на Державний фонд регіонального розвитку, належить реконструкція дитячої бібліотеки у Раві-Руській, капітальний ремонт Народного дому в Боянці, реконструкція Народних домів у селах Гійчі та Туринці та ін. До запланованих робіт, що подані на мікропроекти Львівської обласної ради, віднесено капітальні ремонти Народних домів у Забір’ї та Пилах, Кунині, Бишкові, Замочку, смт. Куликові тощо.
У галузі фізичної культури та спорту проведено XI Європейський тиждень велотуризму, в якому взяли участь 330 учасників з 12 європейських країн; чемпіонат Європи з ракетомодельного спорту (150 спортсменів з 12 країн світу). Жовківщина стала бронзовим презером 24-х спортивних ігор серед міст та районів Львівщини.Тож серед пріоритетних проектів цьогоріч є і реконструкція з добудовою приміщення Жовківської дитячо-юнацької спортивної школи.
Обсяги капіталовкладень на реставрацію та пристосування Жовківського замку складають 20,2 млн. грн., в тому числі 3,8 млн. грн. держкапіталовкладень. Це в десять разів більше, ніж торік. Також із фонду регіонального розвитку планується реставрація комплексу колишнього Домініканського монастиря. Загальна вартість проекту – 20 млн. грн. Цьогоріч передбачено отримати 5 млн. грн. для ремонтних робіт північного корпусу.
Велику увагу приділено вивезенню твердих побутових відходів. У липні минулого року проведено конкурс, у якому перемогу здобуло ТОВ «АВЕ Львів». В одинадцяти радах укладено договори (70 %). До кінця лютого усі місцеві ради будуть забезпеченні сміттєвими баками.
У 2015 році велись капітальні ремонти доріг: Рава-Руська – Гайок (5,6 млн. грн. з обласного бюджету, виконавець ДП «Львівський облавтодор»), а також Рава-Руська – Потелич, Рава-Руська – Річки, Боянець – Купичволя, де виконавцями виступили філії «Жовківська ДЕД» спільно з ПП «Рома». На 1 січня 2016 року профінансовано ремонтні роботи на комунальних дорогах на загальну суму 15,4 млн. грн.
У плані газифікації проводиться будівництво підвідного газопроводу до Нової Кам’янки, довжиною 5,64 км. Вартість будівництва – 2,988 млн. грн. Станом на 29 січня виконано 45 відсотків робіт.
Серйозна увага в районі приділена децентралізації. Зокрема визначено кількість територіальних громад та населені пункти, які входитимуть до них. У проекті, поданому жовківською громадою, Жовківський район мав би бути розділений на 7 територіальних одиниць із центрами у: Жовкві, Раві-Руській, Дублянах, Куликові, Магерові, Добросині та Туринці.
Минулоріч голова Жовківської РДА провела 8 зустрічей зі сільськими громадами Жовківщини. Зокрема, очільниця відвідала Забір’я, Надичі, Гійче, Потелич тощо.
Назагал у 2015 році у розвиток району з різних джерел інвестування внесено 49,526 млн. грн.
По завершенні виступу голови Жовківської РДА Надії Щур із залу було задано чимало запитань. Найперше йшлося про будівництво пам’ятника Тарасу Шевченку у Жовкві, озвучене Михайлом Колядою. Для прикладу губернатор області навів спорудження пам’ятників митрополиту Андрею Шептицькому та автору Гімну України Михайлу Вербицькому. Бо за великим рахунком — питання не в пам’ятнику, а в тому, чи спроможна Жовківська громада це зробити. Інші питання стосувалися: ремонту дороги Добросин-Магерів; причини ліквідації інфекційного відділення Жовківської ЦРЛ; фінансування ветеринарної медицини; завершення будівництва вулиці Богдана Хмельницького у м.Жовкві; виплати заборгованості шахтарям; безкоштовного харчування в школах. На всі запитання було дано вичерпні відповіді. Особиста подяка належала Олегу Синютці від Новокам’янського сільського голови. А на запитання Ігоря Муравського, голови комісії з питань екології, щодо ліквідації наслідків прориву дамби з гудронами на Грибовицькому полігоні ТПВ, голова облдержадміністрації відповів запрошенням до себе, аби спробувати вирішити це болюче питання спільно.
Загальну картину роботи очільника Жовківської РДА описав міський голова Петро Вихопень. Коротко проаналізувавши всю діяльність керівника виконавчої гілки влади, він дав їй високу оцінку. До виступу долучився і голова Жовківської районної ради Роман Горбань, який констатував на всілякій підтримці адміністрації з боку районної ради.
Підсумував виступ губернатор області. У позитивних тонах він змалював перспективи розвитку жовківської господарки, як і запевнив присутніх, що ще цьогоріч Донбас повернеться під український прапор, а невдовзі синьо-жовтий стяг буде піднятий і над Севастополем. Звісно, не пропустив п. Олег можливості ще раз акцентувати увагу на тому, що жовківчани – добрі, чуйні, щирі люди, із ними можна зробити багато потрібних справ, а також подякував жовківській громаді за теплу атмосферу зустрічі.
Ярослав ГЛУТКОВСЬКИЙ, Зоряна ГУМНИЦЬКА.