Головна Проблема Сказ: ситуація залишається напруженою

Сказ: ситуація залишається напруженою

279
0

Сказ (lyssa, rabies, hydrophobia) — це гостре інфекційне захворювання, яке спричинюється вірусом і супроводжується надзвичайно тяжкими ураженнями центральної нервової системи і завжди закінчується летально.

Збудником хвороби є нейротроп-ний вірус. Джерелом збудника сказу — хворі та заразні ще в інкубаційний період тварини, які виділяють вірус головним чином із слиною та сечею. Дикі хижі тварини — вовки, червоні лисиці, єнотоподібні собаки тощо, а в населених пунктах основну роль, в розповсюдженні, відіграють бездомні бродячі собаки та коти. Основний шлях проникнення вірусу в організм — через пошкодження шкіри внаслідок укусів, лизання чи дряпання на рани, через непошкоджені слизові оболонки.

Інкубаційний період триває від 10-14 діб до трьох місяців, іноді понад рік. Вірус, який потрапляє в нервову систему, починає розповсюджуватись по нервових шляхах в центробіжному напрямку, досягає спинного та головного мозку, викликаючи на фінішній стадії хвороби парези, паралічі, явища енефаліту (запалення головного мозку) та загибелі тварини. Лікування хворих тварин не проводиться.

У районі з початку 2016 року виявлено 2 випадки сказу собак на територіях Новоскварявської та Крехівської сільських рад. З цього приводу проведені засідання надзвичайної протиепізоотичної комісії при Жовківській РДА, на яких затверджено заходи з ліквідації даного захворювання. Основною профілактикою сказу є вакцинація тварин. Проте частина власників тварин ігнорують рекомендації та відмовляються вакцинувати домашніх улюбленців. При ліквідації сказу на території Новоскварявської с/р від вакцинації відновилося 32 власники тварин, на території Крехівської с/р — 18 власників.Поведінка людей, які відмовляються від проведення вакцинації домашніх тварин при ліквідації сказу, є незрозумілою та наражає на подальшу небезпеку щодо стабільності епізоотичної ситуації в населеному пункті та районі вцілому.

Із метою забезпечення гуманного ставлення до домашніх тварин, додержання порядку і чистоти на території міст та сіл при їх утриманні, відповідно до ст.9 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження», ст.16 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», враховуючи Закони України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про ветеринарну медицину», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 02.06.2009 р. № 264 «Про затвердження Методичних рекомендацій з розроблення правил утримання домашніх тварин у населених пунктах», а також рішень надзвичайної протиепізоотичної комісії при Жовківській РДА — на територіях місцевих рад району необхідно розробити правила утримання домашніх тварин і поводження з ними.

Пам’ятайте! Сказ вилікувати неможливо! При виявленні тварин із невластивою поведінкою, характерною для сказу, повідомляти спеціалістів державної ветеринарної медицини.

Якщо вас вкусила будь-яка тварина: відразу проведіть місцеву обробку рани: поверхню рани необхідно промити водою з господарським милом або детергентом, а її краї обробіть 70% розчином етилового спирту або 5% настойкою йоду; після місцевої обробки рани негайно зверніться до лікаря в травмпункт за місцем проживання, тільки повний, своєчасно розпочатий курс щеплень надійно запобігає захворюванню на сказ; тварину, що вкусила, забивати забороняється, її необхідно ізолювати та звернутися в установу ветеринарної медицини.

Руслан ЛАЩІВСЬКИЙ, начальник Жовківської райветлікарні.