Головна Соціальне життя На захисті економічних інтересів держави

На захисті економічних інтересів держави

464
0

Пам’ятного для митників дня 25 червня 1991 року Верховна Рада України прийняла Закон „Про митну справу в Україні”, в якому проголосила, що Україна „як суверенна держава самостійно створює митну систему і здійснює митну справу”.

Сьогодні вони живуть з двадцятип’ятирічним досвідом роботи. Чверть віку – це складний період становлення і розвитку. Вітчизняна митна система утворювалася впродовж 25 років у процесі розбудови державності. Діставши у спадок від колишнього СРСР 25 необлаштованих митниць, українські митники своєю наполегливою та невтомною працею перетворили митну систему України в потужну структуру, яка постійно вдосконалюється та адаптується до реалій сьогодення і здатна надійно захищати економічні інтереси держави.

Від свого народження і до сьогоднішнього дня митний пост «Рава-Руська» зростав і формувався у далеко непростих умовах, але кожен новий етап відрізнявся від попереднього вищим рівнем масштабності його ролі у соціально-економічному розвитку Жовківщини.

Біографія міжнародного пункту пропуску «Рава-Руська» почалася після завершення Другої світової війни. У Раві-Руській існувала митна служба, яка займалася митним оформленням осіб, які потерпіли від операції «Вісла». Ця митна структура проіснувала в місті до 1953 року. Через двадцять три роки, тобто у 1976 році, у Раві-Руській створюється підрозділ Мостиської митниці, який займається оформленням тільки вантажів, що прямували за кордон. Здебільшого, це була автотракторна техніка.

Свою діяльність митний пост «Рава-Руська» Мостиської митниці відновив наприкінці 1990 року. Тоді двічі на тиждень за спрощеним режимом здійснювалось лише митне оформлення громадян, які проживають у прикордонні.

Митний пост розташований поза межами населених пунктів, на лінії держкордону, безпосередньо в пункті пропуску для автомобільного сполучення «Рава-Руська – Хребенне».

Із 08.04.1992 року пост отримав статус Рава-Руської митниці, яку впродовж 7 років очолював її перший начальник Зіновій Буричко. Митниця до 27.11.2006 року забезпечувала свою діяльність на західному кордоні України. Митний пост «Рава-Руська» Львівської митниці створений на базі ліквідованої Рава-Руської митниці. Зоною його діяльності є: міжнародний пункт пропуску для автомобільного сполучення «Рава-Руська-Хребенне» та міжнародний пункт пропуску для залізничного сполучення «Рава-Руська-Хребенне, Верхрата».

Початок функціонування митного поста співпав у часі з реконструкцією пункту пропуску, оскільки пропускна спроможність пункту пропуску збудованого ще на початку 90-х років минулого століття, не відповідала світовим стандартам та потребам.

У рамках Національної програми TACIC 2002 року здійснювалась реалізація проекту міжнародної технічної допомоги Європейського Союзу, спрямованого на розбудову інфраструктури міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Рава-Руська».

Успішне завершення реконструкції міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Рава-Руська» дозволило прискорити процедури митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів і громадян, які перетинають кордон, адже пропускна здатність пункту збільшилась практично вдвічі: за добу через пункт пропуску тепер можуть прослідувати до 10 тисяч осіб, проїхати до 3,5 тисячі легкових автомобілів, 250 вантажівок і 100 автобусів.

У 2015 році здійснено будівництво фільтру пункту пропуску. Усі роботи здійснювались за кошти Євросоюзу за Програмою прикордонного співробітництва «Польща-Білорусь-Україна». В склад будівництва входило: будівництво павільйону митної служби; будівництво 2-х навісів над динамічними вагами; створення системи відеоспостереження, зчитування номерів автотранспорту, контролю доступу та структурованої кабельної мережі тощо.

Також у перспективі — створення умов для забезпечення функціонування пішохідного переходу та проведення спільного контролю на в’їзд в Україну – на території пункту пропуску «Хребенне» (Республіка Польща) та виїзд з України – на території міжнародного пункту пропуску для автомобільного сполучення «Рава-Руська».

Історичне минуле і сучасне рава-руських митників сповнене напружених і тривожних буднів. З давніх-давен і донині вони намагаються керуватись у своїй роботі європейськими правилами, діяти в єдиному правовому полі зі своїми західними сусідами.

За 5 місяців поточного року рава-руські митники перерахували до казни країни більше 9 мільйонів гривень митних платежів; припинили 372 спроби митних правопорушень.

Гордістю митного поста «Рава-Руська» є його працівники. Особовий склад митного поста «Рава-Руська» Львівської митниці, 90 відсотків якого складає молоде покоління сучасних українців, намагається якісно вирішувати поставлені державою завдання. Але, і сьогодні, тут працюють висококласні спеціалісти з понад 25-річним стажем роботи у митних органах: Орест Йосифович Смаль, Володимир Петрович Кончило, Наталія Михайлівна Шот, Любов Ярославівна Притула, Ольга Василівна Осьміловська. Гідно переймають досвід від ветеранів молоді працівники.

Понад 20 років тому прийнята на службу в митні органи України Леся Іллівна Растова. Працювати їй увесь цей час доводиться з архівними документами. Робота в митних органах стала частиною її життя, тому свого часу і надихнула на написання ось цих рядків:

Митниця — низка морозних хуртовинних ночей,

Митниця — низка поглядів добрих і недобрих очей.

Митниця — оголений нерв кордонного дроту,

Митниця — напружена звичайна робота.

Митниця — красені-хлопці у блакитних строях.

Митниця — візитка держави молодої.

Митниця — наче б не зовсім поетична

прозаїчно-буденна, скептична тема,

Митниця — моя незабутня повсякденна поема…

Митний пост зарекомендував себе тим, що впродовж багатьох років його використовують як експериментатора в галузі митної справи. Тут поставлено на системну основу спільний проект обміну інформацією про транспортні засоби за допомогою системи TCS (функціонування механізму обміну інформацією за допомогою електронної пошти про транспортні засоби, що переміщуються через українсько-польський кордон у пункті пропуску «Рава-Руська–Хребенне» (пілотний проект TCS-електронна пошта)). Одержання зазначеної інформації підносить на якісно новий рівень взаємодію митних органів України та Республіки Польща в напрямку виявлення та припинення митних правопорушень. Крім того, система обміну інформацією носить попереджувальний характер, так як перевізники знають про її існування і не використовують пункт пропуску «Рава-Руська» для спроб незаконного переміщення товарів.

Сьогодні Рава-Руським митникам доводиться вирішувати нелегкі завдання – забезпечувати безперешкодне переміщення вантажів та людей через кордон і водночас створювати надійний заслін на шляху контрабандистів. Від їхньої ефективної роботи безпосередньо залежить, наскільки вповні буде використано потенціал Львівського регіону і держави в цілому.

Ярослав Глутковський.