Про День працівників торгівлі, що відзначають в останню неділю липня, теперішнє молоде покоління не знає практично нічого. Його пам’ятають хіба люди старші, котрі працювали у торгівлі ще в радянській Україні. Теперішня молодь, що є власником приватних крамниць, називає себе підприємцями, хоча й сама нерідко стоїть за «прилавком» і пропонує товар покупцям.
Специфіка торгівлі — непроста. Бо тут діють не лише стосунки «купи-продай». Важливим фактором є комунікабельність та ввічливість, що притаманна, на жаль, не усім продавцям. А клієнт у сучасному світі — вибагливий. Він добре знає свої права і обирає той заклад торгівлі, де до нього уважні, привітні, а головне — терпеливі… Він купує там, де його зустрічають з усмішкою на обличчі, вислуховують поради та пропозиції і стараються щось змінювати, вдосконалювати.
А ще ми, покупці, поважаємо чесних продавців, які, незважаючи на «вказівки» окремих недобросовісних підприємців, що хочуть продати людям несвіжий, протермінований продукт, говорять правду, відмовляючи покупця, і навіть скеровують його до іншої крамниці.
Реалії сьогодення такі, що гаманець більшості українців ще й як бажає бути товстішим. Найважче, звичайно, пенсіонерам, які ледь виживають на той розмір пенсії, яку вони отримують. В умовах економічної кризи (вона не відчутна для наших урядовців, більшості народних депутатів та олігархів) соціальні магазини можуть допомогти незахищеним верствам населення.
Соціальні магазини — це об’єкти торгівлі, які призначені для продажу товарів (продовольчих, промислових) малозабезпеченим громадянам. Їх основною функцією є реалізація останнім соціально значимих товарів за низькими цінами.
Незважаючи на свою надзвичайну дієвість, соціальних магазинів в Україні є небагато. Натомість, у європейських країнах мережі соціальних магазинів є давно випробувані, вони успішно працюють задля підтримки малозабезпеченого населення. За кордоном такі магазини називають квартальними, зазвичай вони обслуговують жителів одного кварталу. На відміну від супермаркетів, в такому магазині людина може замовити товар і отримати його з кур’єром, який доставить замовлення безкоштовно, в межах
кварталу. До того ж зазвичай час роботи в таких магазинах не обмежений.
Жовква теж може похвалитися подібним закладом. Він знаходиться у самому центрі міста, на вулиці Запорізькій. Його добре знають пенсіонери та люди похилого віку, бо найважливіший та найцінніший для них продукт — хліб — вартує тут від 4,5 до 6,5 грн. До того ж у крамниці широкий вибір круп, макаронних виробів, недорогого, та смачного печива і навіть необхідних засобів гігієни.
Тут працює привітна та доброзичлива до людей продавчиня — Тетяна Коста. Її усмішка та позитивний настрій заряджають покупців на цілий день. Торгує вона спритно та завзято, знає майже всіх своїх клієнтів на ім’я. Люди — на порозі, а у неї в руках — вже потрібний їм товар. Ще й побалакає приємно, вислухає.
Саме таких продавців нам, покупцям, хочеться бачити у всіх крамницях. Щоб привітне слово було чути й хотілося завітати до магазину не раз.
Надія Байбула.