Головна Проблема Обережно, нітрати — у воді!

Обережно, нітрати — у воді!

282
0

Фахівцями Держпродспоживслужби неодноразово наголошувалось на тому, що вода є фактором передачі багатьох інфекцій бактеріального та вірусного походження. Однак, небезпеку для здоров’я становлять ще й різноманітні хімічні сполуки, що можуть бути у питній воді. Якщо їх вміст не перевищує гранично допустимих норм — небезпеки для здоров’я та життя людей немає.
Важливим є те, що деякі хімічні речовини (зокрема, нітрати) навіть при високих концентраціях жодним чином не змінюють органолептичні властивості води (смак, запах, мутність, прозорість). Також на користь якості води не є аргументом те, що Ви, Ваша сім’я чи навіть більша група людей упродовж багатьох років споживають таку воду і не мають проблем зі здоров’ям. Єдиним дієвим способом дізнатись щодо показників безпечності та якості води, яку Ви споживаєте із децентралізованих джерел водопостачання (трубчастих та шахтних криниць, бюветів, каптажів тощо), є проведення лабораторних досліджень.

І хоча нітрати у питній воді навіть при значних перевищеннях нормативних значень дуже рідко спричиняють гострі отруєння, проте мають надзвичайно токсичний вплив на організм людини. Особливо небезпечними вони є для дітей раннього віку (від 0 до 3 р.), з яким безпосередньо пов’язане виникнення такого захворювання як водно-нітратна метгемоглобінемія, де неодноразово реєструвались летальні випадки. Токсична дія нітратів залежить від їхньої кількості, що потрапила до організму у співвідношенні до ваги (мг (нітратів) на кг маси тіла), яка у дітей є значно меншою. Як наслідок, розвивається порушення транспортування кисню кров’ю, кров’яні клітини швидше гинуть, що призводить до кисневого голодування тканин, а компенсаторні, адаптаційні функції кровотворної системи дітей розвинені недостатньо.

Окрім того, надзвичайно важливо пам’ятати, що найбільш доступні способи очистки води, зокрема, такі, як кип’ятіння, відстоювання та значна частина побутових фільтрів жодним чином не знижують вміст у ній нітратів, а інколи, навпаки, збільшують токсичність води. Однією із найбільш вагомих та поширених причин забруднення води нітратами у колодязях та каптажах є порушення їхніми власниками вимог діючого законодавства при облаштуванні та утриманні джерел водопостачання, а саме: недотримання зон санітарної охорони; не забезпечується захист вказаних джерел від доступу домашніх тварин та птиці, фекалій, з якими у воду можуть потрапляти патогенні мікроорганізми та небезпечні хімічні речовини. Окрім того, на забруднення води може впливати неконтрольоване використання на присадибних ділянках біля джерел водопостачання пестицидів, агрохімікатів, засобів захисту рослин, близькість до ймовірних джерел забруднення (тваринницькі ферми, гноєсховища, кладовища, промислові підприємства тощо).

Для того, щоб уникнути отруєнь нітратами рекомендуємо:
1. Не вживати для потреб харчування питну воду з децентралізованих джерел водопостачання та тих, у воді яких вміст нітратів перевищує нормативні показники (50,0 мг. дм. куб.), а також не використовувати її для приготування сумішей у дитячому харчуванні (до нормалізації лабораторних показників);
2. Використовувати для споживання воду з альтернативного джерела водопостачання лише гарантованої якості, для харчування дітей віком до 3-х років — бутильовану воду, яка має відповідну супровідну документацію, що засвідчує її якість та безпеку для здоров’я населення;
3. У разі наявності джерел забруднення питної води на відстані менше 20 м від криниці — здійснити необхідні заходи з їх ліквідації.
4. Мінеральні та органічні добрива з обережністю застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі.

Необхідно пам’ятати, що кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а навпаки може призвести до збільшення її токсичності .

Галина Кудла,
головний спеціаліст відділу
ГУ Держпродспоживслужби
у Львівській області.