Кожне місто – по-своєму унікальне, зі своєю родзинкою. Неповторним насамперед є завдяки туристичним атракціям. Саме тому одним із ключових завдань розвитку нашого міста є збереження культурної спадщини.
Головною рушійною силою, яка спонукає до дій наших сучасників, є теза про те, що рідна Жовківщина – не лише місце, де виріс, навчався, працював, досяг певних успіхів, але й домівка, мала батьківщина – найзатишніше в усьому світі місце. Тут – наш дім, і для процвітання йому потрібна наша відданість і турбота.
Щоб зберегти культурну спадщину Жовківщини для нащадків, необхідно чимало коштів та праці. Тому працівники державного історико-архітектурного заповідника (директор Володимир Герич) приділяють належну увагу залученню інвестицій.
Днями в готельно-ресторанному комплексі «Акварель» відбулось урочисте відкриття проекту «Скарби прикордоння – охорона культурної спадщини», співфінансованого за Програмою транскордонної співпраці ЄС Польща — Білорусь — Україна 2007-2013. У цьому проекті є два реципієнти – ДІАЗ у м. Жовкві (Україна) та гміна Бжозув (Республіка Польща).
На урочисту презентацію прибуло чимало гостей — як жовків’яни, так і польські високопосадовці та кординатори проекту.
Відкриваючи презентацію, директор Жовківського ДІАЗу Володимир Герич підкреслив, що головний ресурс проекту – це люди, і ми все це робимо для людей. І тут мова не йде про фінансування, а, скоріше, про розуміння людей. «Я розглядаю кожну пам’ятку як людину, бо її створив Творець, але оригінальна пам’ятка має й душу, тому її потрібно зберегти. Так як ми це зробили із церквою Пресвятої Трійці у м. Жовкві. Захищаючи її, внесли до спадщини ЮНЕСКО, що означає для нас, як «Оскар» в кіноіндустрії», — підсумував свій виступ В. Герич, доповнюючи даний проект відео-слайдами. Усі присутні щиро подякували за хорошу розповідь оплесками, а представник Міністерства закордонних справ України Войнаровський вручив Подяку Володимиру Петровичу за плідну працю у збереженні історико-культурної спадщини.
Бургомістр гміни Бжозув Юзеф Жепка представив фільм про місто, головний координатор проекту Дорота Хілік теж продемонструвала фільм про свою частину проекту з боку Польщі. Про конкретно проведену роботу з мінімальним фінансуванням програм Львівського обласного управління охорони культурної спадщини розповів його керівник Андрій Левик, де продемонстрував відео-слайди кожного об’єкта. Про сьогоднішній стан пам’яток та нововиявлені історико-архітектурні об’єкти на Жовківщині розповіла головний спеціаліст відділу культури і туризму, відповідальна за історико-архітектурну спадщину у Жовківській РДА Галина Фесюк, акцентувавши увагу на тому, що молодь та школярі повинні виховуватися на культурі збереження пам’яток та цінностей.
Дана презентація має багато позитиву. Поінформовані жовківчани, маючи уявлення про проект, термін реалізації якого 2013-2015 роки, зможуть своїм ставленням та розумінням посприяти його реалізації. З нашого боку передбачається завершення протиаварійних робіт даху палацового корпусу замку; завершення влаштування подвір’я з інженерними мережами; зміцнення фундаментів кухонного корпусу; відтворення західної вежі з реставрацією прилеглих галерей; завершення реставраційних робіт та влаштування музейних експозицій (історична кузня, гетьманська зала, музей «Ідеальне місто») в східній вежі; реставрація приміщень під влаштування та обладнання візит-центру для обслуговування туристів.
Петро Вихопень, міський голова Жовкви: «Сьогодні я хочу наголосити на тому, що над збереженням історичної частини нашого міста ми працюємо вже давно. На жаль, з 2009 року заповідник не отримує фінансування на капітальні вкладення. Хочу додати, що при Жовківській міській раді створена молодіжна ініціативна група, куди ми радо запрошуємо молодих, енергійних та активних жовків’ян, які працюватимуть з європейськими проектами, де залучатимуть кошти до розвитку території. Суспільство, світ веде війну за ресурс. І ця війна йде досить жорсткою між містами, територіями. Якщо нам вдасться задіяти молодих та активних людей до співпраці з нашими польськими колегами у написанню проектів – ми будемо мати майбутнє. Нещодавно наше місто стало переможцем обласного конкурсу, який був оголошений фондом «Східна Європа», завдяки якому ми отримаємо певну суму коштів на обстеження бюджетних будівель на елемент їх теплозбереження. Сьогоднішньому проекту бажаю успішної реалізації. Я вважаю, що, власне, зі замку має бути відродження нашого міста».
Зоряна ГУМНИЦЬКА,
Євген ВЕГЕРА.