Природа тішить нас смачними та достиглими ягодами. На ринку Жовкви можна побачити їх неабияке розмаїття (теми стихійної торгівлі у цьому матеріалі не торкаємось, вона, як завжди, актуальна, а дотичні до неї служби й органи влади, мабуть, не зацікавлені у її подоланні). Тож у розпалі — вітамінний сезон. Соковиті чорниці, запашна полуниця, червонобокі черешні… Продавці наввипередки припрошують купувати, бо це — найкорисніші вітаміни.
Літо вабить нас не тільки теплом і красою, а й цілою низкою натуральних смаколиків. Ягоди — чудове природне джерело вітамінів. Достатньо влітку наїстися свіжої суниці, ожини, чорниці — і ваш імунітет зміцнено на цілий рік, стверджують лікарі. Крім того, лісові ягоди найчистіші, адже їх не обробляють нітратами. Утім, не варто зловживати, адже саме ці смачні плоди можуть викликати алергію. Особливо це стосується суниці і полуниці, тож переїдати не варто. Якщо обрати потрібні ягоди, можна поліпшити певні функції організму.
Наприклад, усі знають, що чорниця позитивно впливає на зір людини. Ця ягода — справжні ліки. Поліпшує пам’ять, зміцнює серцево-судинну систему, допомагає протидіяти інфекційним захворюванням. Чорниця знижує рівень цукру, нормалізує травлення.
Суниця — лісова ягода, яка найпершою з’являється у наших лісах. Вона багата на залізо, вітаміни С, В1, каротин. Ягода корисна при малокрів’ї, хворобах печінки, екземі, ревматизмі, атеросклерозі, авітамінозах. Суниця підвищує тиск. Корисні не тільки плоди суниці, для лікування збирають листя та коріння. Листя найкраще рвати під час цвітіння рослини, коріння викопувати восени.
Найпоширеніша городня ягода — полуниця. Її легко виростити і багато є на ринку. Полуниця — чудове джерело вітамінів, особливо вітаміну С, багата на залізо, магній, кальцій, марганець та фолієву кислоту. Має протизапальну та противірусну дію. Зміцнює нігті та волосся. Полуниця позбавляє безсоння, корисна при гіпертонії, атеросклерозі, поліпшує обмін речовин.
Ожина затримає старіння. Ця ягода — лісова сестра малини. Вони дуже схожі ззовні. Ось тільки плоди малини — рожеві, а ожини — темнофіолетові. Плоди містять чимало мікроелементів — мідь, калій, марганець, залізо, фосфор. Малина особливо корисна при простудних захворюваннях. Усі пам’ятають, як малинними чаями лікували нас матусі і бабусі.
Хто не має власної ділянки або не хоче збирати у лісі, той купує ягоди на базарі. У найбільшому асортименті, однозначно, зараз полуниця. Різні сорти, різні смаки і різні ціни. Кілограм цієї запашної ягоди коштує 11-15 гривень. Її кількість у відрах, великих кошиках просто вражає. Люди дякують Богу за гарний врожай. Водночас і розкажуть про ціну праці.
— Ми вирощуємо 15 сотих полуниці, — розповів Михайло Жук із Магерова. Маємо різні сорти. Мені, наприклад, подобається «Малинка», а комусь — «Вікторія», проте про смаки не сперечаються. А обробляти треба однаково. Сезон збирання врожаю триває приблизно місяць, а полоти треба і восени, і навесні багато разів.
На запитання «Хто доглядає за полуничною ділянкою?», пан Михайло жартівливо відповів, що це він довіряє дружині, а вона йому — продавати і привозити додому гроші. «Легкого заробітку немає», — підсумував чоловік. Хочеш мати — треба дбати.
Чорниць на ринку не густо. Кажуть, що цьогоріч вимерзли під час цвітіння. Мабуть, і ціна тому немала: 25-30 гривень за літр. Але люди купують, бо хочуть поповнити вітамінний запас.
Кусаються цьогоріч ціни на черешню. Її так полюбляють і дорослі, і діти, але на ринку цих ягід мало. Найдешевше, бо трохи гірша, черешня коштує 18 гривень за кілограм, а найдорожче — відбірна, 33 гривні. Продавці кажуть, що ці ягоди завезені із Закарпаття, нашим зашкодив мороз. Та й дерева, чомусь, всихають. За таку ціну бажаючих купувати черешню небагато, більше придивляються до чорниці і полуниці.
Уляна Головенько.
На світлині: господар з Магерова М. Жук пропонує свою полуницю.